Skupina od 11 afganistanskih žena, aktivistica za ljudska prava, bolivijska političarka Jeanine Anez i ruski oporbeni aktivist Aleksej Navaljni kandidati su za ovogodišnju nagradu Saharov za slobodu mišljenja koju dodjeljuje Europski parlament.
Odbor za vanjske poslove i Odbor za razvojnu politiku na zajedničkoj sjednici su u četvrtak izabrali troje kandidata za nagradu Saharov.
Tko će od troje kandidata koji su ušli u najuži izbor dobiti nagradu bit će poznato 21. listopada o čemu će odlučiti predsjednik Europskog parlamenta David Sassoli i čelnici političkih skupina u Parlamentu. Svečanost dodjele nagrade održat će se 15. prosinca u Strasbourgu.
Skupina od 11 Afganistanki nominirana je zbog njihove hrabre borbe za jednakost i ljudska prava. Talibani koji su se nedavno vratili na vlast u Afganistanu ne priznaju jednakost žena, koje su svakodnevno izložene diskriminaciji i lišene su osnovnih ljudskih prava.
Skupinu čine Shaharzad Akbar, Mary Akrami, Zarifa Ghafari, Palwasha Hassan, Freshta Karim, Sahraa Karimi, Metra Mehran, Horia Mosadiq, Sima Sama, Habiba Sarabi i Anisa Shaheed.
Jeanine Anez je bolivijska političarka i žrtva represije protiv disidenata. Nakon općih izbora u Boliviji 2019. i nemira koji su uslijedili, tadašnji predsjednik Evo Morales, primoran od strane vojske i policije, dao je ostavku i otišao u egzil.
Parlament je u studenom 2019. izabrao Anez za privremeu predsjednicu, a godinu dana kasnije provedeni su slobodni izbori i obavljen mirni prijenos vlasti. Međutim, ona je u ožujku ove godine uhićena i optužena za planiranje državnog udara protiv Moralesa i od tada se nalazi u zatvor.
Treći kandidat je Aleksej Navaljni, ruski oporbeni političar, borac protiv korupcije i glavni politički protivnik predsjednika Vladimira Putina. On je u kolovozu 2020. godine otrovan, od čega se oporavljao u Njemačkoj odakle se vratio u Moskvu u siječnju 2021. i odmah po dolasku bio uhićen i osuđen na dvije i pol godine zatvora.
Nagrada Saharov za slobodu mišljenja, prvi put dodijeljena Nelsonu Mandeli i Anatoliju Marčenku 1988., najviše je priznanje Europske unije za rad na području ljudskih prava. Dodjeljuje se pojedincima, skupinama i organizacijama koji su iznimno pridonijeli zaštiti slobode mišljenja.
Europski parlament dodjeljuje Nagradu Saharov, uz pripadajući iznos od 50 000 eura, na svečanoj plenarnoj sjednici u Strasbourgu potkraj svake godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!