
U srijedu se francuski predsjednik Emmanuel Macron obratio domaćoj, ali i europskoj javnosti poručivši da je njegova zemlja spremna za razgovore o proširenju svoga nuklearnog kišobrana na europske partnere.
Emmanuel Macron je pritom opet poručio da je Rusija prijetnja cijeloj Europi. Usto je govorio i o “novoj eri” u međunarodnom poretku otkako je u SAD-u na vlasti Donald Trump sa svojom administracijom.
Macron je najavio i sastanak o mogućem raspoređivanju mirovnih trupa u Ukrajini te kazao da Francuska s Ujedinjenim Kraljevstvom i drugim europskim zemljama priprema mirovni plan za Ukrajinu.
To bi uključivalo i raspoređivanje europskih mirovnih snaga u toj zemlji kada (i ako) do tog mira dođe.
Francuska može preuzeti ulogu SAD-a u Europi
S obzirom na Macronove inicijative u posljednje vrijeme – prvi je reagirao na govor američkog potpredsjednika JD Vancea na Konferenciji o sigurnosti u Münchenu sredinom veljače okupivši neke europske čelnike na hitnom sastanku – stručnjaka za međunarodne odnose Božu Kovačevića pitali smo nastupa li francuski predsjednik kao lider Europe i ima li pokriće za to.
“Da. Francuska kao jedina članica EU-a koja je i nuklearna sila ima stanovitu legitimaciju za to. Ako prestanu američka sigurnosna jamstva Europi, Francuska može ponuditi da preuzme tu ulogu. Macron je jasno naglasio da bi svrha francuskog nuklearnog štita bilo odvraćanje Rusije od ostvarivanja agresivnih namjera prema Europi. Ono što je u vrijeme Hladnog rata bila zadaća NATO-saveza i američkog nuklearnog štita, to bi ubuduće trebala biti uloga Francuske”, kazao je.
Nema sumnje, dodaje Kovačević, da se Macron time želi profilirati kao europski lider.
“Pritom je jasno da se oslanja na suradnju s Ujedinjenim Kraljevstvom, drugom europskom nuklearnom silom, ali koja nije u EU-u. To je svakako novost i znak britanskog premijera Keira Starmera da više ne vjeruje u posebne odnose s SAD-om i da se opet okreće Europi”, smatra.
“Merz ima vrlo tešku situaciju u Njemačkoj”
Pitali smo Kovačevića ima li Friedrich Merz, čelnik CDU-a koji je trenutno zaokupljen pregovorima o formiranju vlade nakon općih izbora u Njemačkoj, kapaciteta biti jačim liderom u europskim okvirima od još uvijek aktualnog kancelara, socijaldemokrata Olafa Scholza.
“Teško, s obzirom na niz unutrašnjih problema Njemačke. Budući da je Merz još prije izbora bio primoran javno reći da neće koalirati s AfD-om, njegova pregovaračka pozicija u odnosu na socijaldemokrate je oslabljena. Utjecaj SPD-a u vladi vjerojatno će biti veći nego što je postotak glasova koji je ta stranka osvojila. Osim toga, AfD neće nestati i na svaki način će nastojati kompromitirati buduću vladu. To će im biti lakše s obzirom na neskrivenu podršku Trumpove adiministracije. Stoga će Merz imati prilično tešku situaciju i vrlo je vjerojatno da uloga Njemačke u Europi neće biti tako neprijeporna kao što je bila u vrijeme Angele Merkel“, objašnjava Kovačević.
“Macron želi prikriti nestabilnost u Francuskoj”
Macron je, kaže, svjestan Merzovih problema pa otuda i njegove bombastične izjave proteklih dana. No i unutarnjopolitičke okolnosti u Francuskoj ne idu na ruku Macronu nakon što je proljetos sam inicirao izvanredne izbore na kojima je njegova stranka En Marche loše prošla, a uzdigla se krajnje desna stranka Nacionalno okupljanje.
“Osim što se nudi kao glavni zastupnik Europe, Macron istodobno želi prikriti nestabilnost u svojoj zemlji. Kad prođe godinu dana od parlamentarnih izbora (u srpnju, nap.a.) moguće je opet izglasati nepovjerenje vladi koja je de facto nametnuta parlamentu i organizirati nove izbore. A na njima će Macronovi liberalni centristi vjerojatno proći još lošije nego na prošlima”, smatra Kovačević.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare