Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un pozvao je dužnosnike vladajuće stranke na "mukotrpan marš", objavili su državni mediji u petak povezujući trenutnu gospodarsku krizu s razdobljem gladi i katastrofe 1990-ih.
Kim je upotrijebio izraz “mukotrpni marš” (poznat i kao marš patnje), a rabili su ga dužnosnici na okupljanju građana za vrijeme velike gladi od koje je umrlo 3 milijuna Sjevernokorejaca nakon raspada Sovjetskog Saveza, koji je bio velika potpora komunističkim osnivačima Sjeverne Koreje.
O razdoblju gladi 90-ih često se govori kao o povijesnom događaju koji je posljedica izostanka potpore SSSR-a, prirodnih katastrofa i neuspjeha planskog gospodarstva. ali Kimova očita usporedba s trenutnim problemima dolazi pošto je početkom tjedna rekao da se zemlja suočava s “najgorom situacijom u povijesti”.
Te je komentare izrekao u četvrtak u govoru na zatvaranju konferencije za niže dužnosnike Korejske radničke stranke, gdje ih je pozvao da budu proaktivniji i odgovorniji u provedbi plana nove petogodišnje ekonomske aktivnosti u zemlji, usvojenog na kongresu stranke u siječnju.
“Pozivam organizacije Korejske radničke stranke na svim razinama … da vode još jedan teži ‘Mukotrpan marš’ kako bi naš narod makar malo oslobodili teškoća”, rekao je Kim, prema izvješću državne novinske agencije KCNA.
Izraz “mukotrpni marš” je metafora vladinih dužnosnika u kampanji početoj 1993. kada su pozvali sve građane Sjeverne Koreje da prizovu u sjećanje marš utemeljitelja komunističke dinastije Kim Il Sunga koji je zapovijedao malenom skupinom gerilaca u ratu protiv japanske vojske.
Stranka mora nagraditi odanost naroda i postati mu istinski “sluga”, istaknuo je Sungov unuk, sadašnji južnokorejski vođa.
Sjeverna Koreja nije izvijestila ni o jednom potvrđenom slučaju covida-19, ali američki i južnokorejski dužnosnici sumnjaju da je zemlja izbjegla tu bolest.
Zemlja je okončala gotovo sva prekogranična putovanja, ograničila trgovinu i uvela druga ograničenja da spriječi izbijanje epidemije.
Te mjere, u kombinaciji s međunarodnim sankcijama koje su uvedene zbog sjevernokorejskog nuklearnog oružja i balističkih raketa, uzele su danak gospodarstvu zemlje i izazivaju zabrinutost zbog humanitarne krize.
Neovisni stručni panel za nadzor sankcija Ujedinjenih naroda nedavno je izvijestio da međunarodne humanitarne skupine nastoje doći do ranjivih žena i djece u Sjevernoj Koreji koja je zatvorena zbog pandemije, ostavljajući potencijalno stotine tisuća ljudi bez pristupa nužnoj hrani.
Dužnosnik sjevernokorejskog ministarstva javnog zdravstva objavio je izjavu u četvrtak u kojoj opovrgava da ijedno dijete pati od neuhranjenosti te da je cilj takvih izvješća naštetiti imidžu zemlje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!