Misterij bombaškog napada u Rusiji: Ukrajinska diverzija ili interni obračun?

Svijet 08. tra 202312:57 1 komentar
Maksim Konstantinov/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Kremlj nije gubio vrijeme, već je odmah okrivio Ukrajinu za organiziranje bombaškog napada na kafić u Sankt Petersburgu do kojeg je došlo prošlog vikenda. U napadu je ozlijeđeno 40 ljudi, a ubijen je poznati ultranacionalistički vojni bloger Vladlen Tatarski.

Ukrajinski dužnosnici ubrzo su odbacili sve optužbe, okrivivši za eksploziju “interne političke borbe”. Napad se dogodio tek nešto više od kilometra od doma bivše žene Vladimira Putina, u povijesnom centru rodnog grada ruskog predsjednika, piše Politico.

“Pauci se međusobno proždiru u staklenci,” tweetao je savjetnik ukrajinskog predsjednika, Mihailo Podoljak.

Kome vjerovati?

“Svaki dan u Rusiji se odvija triler,” napisala je Ksenia Sobčak na svom Telegram profilu. Bivša predsjednička kandidatkinja Rusije u egzilu i kćer nekadašnjeg Putinovog pokrovitelja, prvog post-sovjetskog gradonačelnika Sankt Petersburga Anatolija Sobčaka, bolje od mnogih razumije da stvari u Rusiji gotovo nikada nisu onakve kakvima se čine.

Kao i u svakom drugom dobrom trileru, uz ubojstvo Tatarskog vežu se mnogi osebujni likovi, a u centru priče nalazi se enigmatična figura.

No u ovom krimiću, kao i u mnogim drugima u Rusiji, teško da ćemo na kraju otkriti identitet ubojice ili njegove motive.

Kada je u kolovozu prošle godine u predgrađu Moskve u eksploziji automobila poginula Darja Dugina, kći ultranacionalističkog ideologa Aleksandra Dugina, lista mogućih počinitelja bila je kilometarska.

Malo toga je u napadu na kafić sigurno – usprkos gomili snimki s nadzornih kamera i brzom uhićenju 26-godišnje Darje Trepove koja je donedavno radila kao asistentica u dućanu vintage odjeće.

Trepova je viđena kako Tatarskom daje figuricu od gipsa, a ruski istražitelji kažu da je ona bila prepuna TNT-a. Ruske vlasti objavile su video u kojem se čuje kako Trepova govori kako je “donijela figuru” u kafić koji je “kasnije eksplodirao”, dodavši kako tek kasnije želi reći tko ju je zamolio da figuricu preda blogeru. Nejasno je je li Trepova svoje tvrdnje iznijela pod prisilom.

Prošle godine je Trepova završila u zatvoru na 10 dana zbog prosjedovanja protiv ruskog rata u Ukrajini. Mnogi su razlozi zbog kojih se čini da ona nije vjerojatni počinitelj napada. Snimljena je kako napušta kafić – koji je jednom bio u vlasništvu šefa Wagnera Jevgenija Prigožina, a sada ga vodi njegov bivši zet – u jednakom šoku i zbunjenosti kao i ostali koji su bili prisutni tijekom eksplozije.

Njeni prijatelji, koji su progovorili pod uvjetom da ostanu anonimni jer se boje da bi ih mogla zahvatiti antiteroristička istraga, kažu da je malo vjerojatno da je Trepova znala za bombu, a njen suprug Dmitrij Rilov, s kojim Trepova više ne živi, rekao je ruskim medijima da ubijanje nije u njenoj osobnosti.

“Potpuno sam uvjeren da ona nikada ne bi mogla nešto takvo dobrovoljno učiniti,” rekao je. “Mojoj ženi je smješteno. Ona nikada nikoga ne bi ubila.”

Ipak, ništa od toga ne sprječava ruske dužnosnike da ju predstave kao ubojicu koja je slijedila naredbe Ukrajinaca u suradnji s Putinovom opozicijom u Rusiji.

Maksim Konstantinov/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

“Kijevski režim podržava terorističke akcije,” rekao je Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov reporterima u Moskvi tek nekoliko sati nakon napada.

Rusko vijeće za borbu protiv terorizma izjavilo je da su napad “isplanirale ukrajinske specijalne postrojbe,” dodajući da je Trepova “aktivno podržavala” vođu ruske oporbe u zatvoru, Alekseja Navaljnog.

Aktivist oporbe Ivan Ždanov upozorio je da će ruske vlasti vjerojatno naglašavati “priču o vezi s Navaljnim” kako bi diskreditirale disidente i pripremile scenu za iscenirana suđenja, uključujući i ono protiv već zatvorenog vođe opozicije, sa željom da produži devetogodišnju kaznu zatvora na koju je on već osuđen.

Misteriozna skupina

Priča postaje mutna zbog silnih spekulacija i proturječnih priča.

Sredinom tjedna je Ilja Ponomarev, bivši ruski zastupnik koji je postao disident, a sada živi u Kijevu, objavio izjavu misteriozne skupine – Nacionalne republikanske vojske (NRA) – u kojoj piše da je upravo ona odgovorna za napad na Tatarskog, “poznatog ratnog huškača i propagandista.”

NRA, skupina koja je i ranije preuzela odgovornost za ubojstvo Dugine, rekla je: “Ovu akciju pripremili smo i proveli isključivo mi, i nemamo nikakve veze niti smo dobili pomoć od bilo kakvih stranih struktura, a ponajmanje specijalnih snaga.”

Ipak, jednako kao i u slučaju ubojstva Dugine, skupina nije dala nikakve konkretne dokaze kojima bi dokazali da su oni zaista odgovorni za ubojstvo Tatarskog, a na tvrdnju su stručnjaci za sigurnost reagirali sa skepticizmom.

Poznati bloger ubijen je dok je držao govor u kafiću o tome na koji bi način ruski ratni dopisnici i blogeri trebali izvještavati o sukobu. Događaj je organizirala ultranacionalistička skupina Cyber Front Z, koja je rekla da je zakupila kafić za tu večer. “Dogodio se teroristički napad. Poduzeli smo određene sigurnosne mjere, no nažalost one nisu bile dovoljne,” napisala je ta skupina na Telegramu.

Maksim Fomin, rođen u Donjecku 1982., odlučio je pisati pod pseudonimom Vladlen Tatarski, što je inače ime lika iz romana Viktora Pelevina. Imao je niz poslova prije nego je uhićen za pljačku banke. Njegova devetogodišnja zatvorska kazna skraćena je kada je 2014. dobio oprost od samoprozvanog čelnika separatističke Republike Donjeck, Aleksandra Zakarčenka. Tatarski se tada pridružio proruskim paramilitarnim postrojbama.

Do 2016., Tatarski je pisao blogove o tome kako je to boriti se u Donbasu. Uživao je u nasilju, pijančevanju i pljački, ali zainteresirane za prijavu upozoravao bi: “Prije nego krenete u rat, zapitajte se želite li se zaista suočiti s bezdanom.”

Maksim Konstantinov/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Prošle godine Tatarski je imao više od pola milijuna pratitelja na Telegramu. Tamo su mogli čitati njegove mačoidne kronike o ratu, uključujući njegova vlastita iskustva u borbama, ali i dijatribe protiv Ukrajine.

“Ukrajince treba izliječiti od rusofobije i nacionalizma, kao što su i naši preci izliječili divnu zemlju Njemačku od njenog poremećenog Fuhrera i njegovih ideja,” pisao je.

Tatarski je postao zvijezda ruske državne televizije, a prošle godine pozvan je na ceremoniju u Kremlju na kojoj se slavila ilegalna aneksija ukrajinskog teritorija. U videu s događaja, najavio je: “Pobijedit ćemo sve, ubit ćemo sve, opljačkat ćemo što god želimo.”

Iako je u potpunosti podržavao rat protiv Ukrajine, Tatarski je poput drugih ultranacionalista vrlo oštro vrijeđao ruske generale zbog loše vojne taktike, nazivajući ih “idiotima.” Podržavao je Prigožina u njegovom sukobu s ruskim vojnim zapovjednicima.

Neki lokalni mediji izvještavali su da je Prigožin trebao biti prisutan na govoru Tatarskog u nedjelju, iako on to nijednom nije spomenuo na svom Telegram kanalu kada je pričao o smrti Tatarskog.

Prigožin je također odbacio ideju da je Ukrajina bila umiješana u ubojstvo, rekavši: “Ne bih okrivio kijevski režim za ove postupke.” Dodao je da je za ubojstvo vjerojatno odgovorna “skupina radikala,” no misteriozno izjavio da oni “imaju vrlo labave veze s vladom” misleći na rusku vladu. Nije jasno rekao imaju li te skupine ikakve veze s ruskim režimom.

Njegov komentar raspirio je spekulacije da su u napad možda mogle biti umiješane neke ruske obavještajne službe koje su tako možda natjerale aktiviste protiv Putina u napad pod krivim pretpostavkama ili se udružile s nekim drugima na ruskoj ultranacionalističkoj sceni kako bi za ubojstvo Tatarskog okrivili Kijev ili Navaljnog. Prema toj teoriji, FSB je želio disciplinirati Prigožina – bombardirajući kafić s kojim on ima veze poslali su poruku da Prigožin ne bi smio pretjerati u svojim napadima na ruske vojne čelnike.

Prijevara?

Kakvu ulogu Trepova ima u svemu ovome? Ono malo prijatelja koji su željeli razgovarati s medijima kažu da je moguće da joj je netko lagao kako bi ju nagovorio da figuricu odnese u kafić.

“Ne smijemo isključiti mogućnost da ona uopće nije znala za bombu,” kaže Tatiana Stanovaja, osnivačica think-tanka R.Politik. “Njeni naknadni postupci sugeriraju da ju nitko nije pripremio na brzi bijeg nakon napada, što znači da je moguće da je iskorištena i da nije bila svjesna što se zapravo događa.”

Video Trepove koja izgleda šokirano kao i ostali koji su pokušavali pobjeći iz kafića nakon eksplozije podržava tu ideju. Ona zaista ne izgleda kao odlučni bombaš, ali ni radikal.

Neovisni medij Baza na Telegramu piše da je Trepova bila poznata u Sankt Petersburgu kao feministica i aktivistica, no njene objave na ruskoj društvenoj mreži Vkontakte (ruskom ekvivalentu Facebooka) svode se na selfieje i tjeskobne objave o vlastitom životu, a ne na društvene ili političke probleme. Profil joj izgleda kao da pripada tinejdžerici, a ne ženi u dvadesetim godinama.

Dvoje njenih prijatelja koji su razgovarali s Politicom slažu se i dodaju da je ona većinom bila zainteresirana za modu i filmove. Bila je pomalo neodgovorna i prebrzo je uletjela u brak koji se potom raspao. Prije mjesec dana naglo je odlučila dati otkaz i preseliti u Moskvu, spomenuvši da je dobila nekakav lukrativni posao. Vratila se u Sankt Petersbrug tek nekoliko dana prije napada i prespavala u stanu prijatelja. Njena majka novinarima je rekla da je svoju kćer vidjela tek nekoliko sati prije napada i da nije izgledala niti se ponašala drugačije od uobičajenog.

Postoje i sumnjive anomalije: Trepova je identificirana i uhićena munjevitom brzinom, a podjednako brzo ispitane su njena majka i sestra – u tek nekoliko sati nakon napada.

Izvori iz ruskih službi sigurnosti za RBC su izjavili da ne isključuju mogućnost da je Trepovu netko prevario. Ipak, u utorak je protiv nje podignuta optužnica za teroristički napad i ilegalno nošenje eksplozivnih naprava za organiziranu skupinu.

No to ostavlja pitanje: tko je ta skupina? I tako se zatvara krug scenarija od kojih boli glava.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare