Gotovo dva tjedna traje rat na Bliskom istoku koji je počeo kada su pripadnici militantne skupine Hamas provalili preko ograde u Pojasu Gaze i izvršili brutalan masakr na teritoriju Izraela. U tom napadu ubijeno je više od tisuću ljudi, a u zarobljeništvo je odvedeno stotinjak njih. Izrael je uzvratio zračnim udarima na Pojas Gaze. Još uvijek nije do kraja jasno planira li izraelska vojska uskoro krenuti u kopnenu invaziju na Gazu, koja je najavljivana i zbog koje su stotine tisuća Palestinaca krenule prema jugu Pojasa Gaze, kako bi izbjegli izraelsku odmazdu.
Satelitske snimke prikazuju noćašnji napad Izraela na Gazu kod granice s Libanonom.
TIJEK DOGAĐAJA IZ MINUTE U MINUTU
Izraelska vojska se priprema za "sljedeću fazu rata"
IDF se "priprema za sljedeću fazu ovog rata", rekao je njihov glasnogovornik general brigadir Daniel Hagari na tiskovnoj konferenciji u petak. Također je upozorio da će se rat Izraela s Hamasom "nastaviti još mnogo tjedana" i rekao da će biti "teška vremena".
Hagari je također upitan o povratku talaca koje je Hamas uzeo u Gazu 7. listopada.
Rekao je da IDF "iscrpljuje sve mogućnosti" kako bi zajamčila njihov siguran povratak. "IDF će nastaviti činiti sve što može kako bi vratila one koji su nestali", rekao je.
Međutim, ustvrdio je da Hamas "još uvijek drži" žene i djecu u Pojasu Gaze.
Izraelske snage "izdale nalog za evakuaciju u bolnicu u Gazi"
Palestinska humanitarna organizacija kaže da su je izraelske snage upozorile da odmah evakuiraju bolnicu u Gazi. Palestinski Crveni polumjesec danas je tvrdio da mu je rečeno da napusti bolnicu Al Quds, u kojoj trenutno ima više od 400 pacijenata i 12.000 raseljenih stanovnika Gaze.
Glasnogovornik je rekao: "Pozivamo svijet da poduzme trenutnu i hitnu akciju kako bi spriječio novi masakr poput onoga koji se dogodio u baptističkoj bolnici Al-Ahli."
Hamas tvrdi: Dva taoca su oslobođena
Dva američka taoca koje je držao Hamas oslobođena su "iz humanitarnih razloga", rekao je glasnogovornik oružanog krila organizacije Abu Ubaida.
Rekao je da je to odgovor na katarske posredničke napore i da se "dokaže američkom narodu i svijetu da su tvrdnje Bidena i njegove fašističke administracije lažne i neutemeljene".
Kasnije je potvrđeno kako je riječ o majci i kćeri - Judith i Natalie Raanan.
Što očekivati od mirovnog samita u Egiptu?
Egipat u subotu organizira samit o krizi u Gazi uslijed straha od širenja sukoba na Bliskom istoku, ali nedolazak visokih predstavnika SAD-a, glavnog izraelskog saveznika, i još nekih čelnika umanjuje očekivanja što se na njemu može postići.
Na brzinu sazvani mirovni samit u Kairu okupit će lidere nekoliko arapskih i europskih zemalja, uz brojne ministre vanjskih poslova.
Održava se u vrijeme priprema Izraela za kopneni napad na Pojas Gaze nakon napada Hamasa 7. listopada u kojem je ubijeno 1400 ljudi. Više od 4100 Palestinaca poginulo je u izraelskoj protuofenzivi koja je izazvala strašnu humanitarnu krizu u palestinskoj enklavi.
Reuters do 16 sati nije mogao saznati hoće li i tko predstavljati SAD, Kinu i Rusiju.
Većina Izraelaca smatra da je Netanyahu kriv što nije spriječio Hamasov napad
Čak 80 posto Izraelaca vjeruje da premijer Benjamin Netanyahu mora preuzeti odgovornost za sigurnosne propuste koji su razotkriveni Hamasovim napadom na Izarel 7. listopada, pokazalo je ispitivanje javnog mnijenja za list Ma'ariv, čiji su rezultati objavljeni u petak.
Načelnik glavnog stožera izraelske vojske, ravnatelj vojnoobavještajne službe i ravnatelj obavještajne službe Shin Beta priznali su da njihove službe nisu uspjele spriječiti napad u kojem je poginulo gotovo 1400 Izraelaca, što je najsmrtonosniji dan u 75 godina izraelske povijesti.
Netanyahuov koalicijski partner, ministar financija Bezalel Smotrich, rekao je također da vladini i sigurnosni čelnici nisu uspjeli zaštititi zemlju, ali Netanyahu još nije otvoreno preuzeo odgovornost.
Izrael: Kampanja u Gazi imat će tri faze
Jedan od izraelskih ciljeva vojne kampanje u Pojasu Gaze je okončanje izraelske odgovornosti nad palestinskom obalnom enklavom, rekao je u petak ministar obrane Yoav Gallant.
Izrael je uveo strogu blokadu enklave otkako su Hamasovi islamisti preuzeli kontrolu nad teritorijem 2007., namećući sveobuhvatna ograničenja izvoza i uvoza i strogo ograničavajući tko može ući ili izaći.
Gaza nema pristup vanjskom svijetu osim preko Izraela, koji kontrolira 90 posto kopnene i morske granice, i Egipta, koji ima usku kopnenu granicu na jugu.
Egipat je podržao blokadu, gledajući na Hamas kao na prijetnju svojoj stabilnosti.
Izraelski ministar obrane, izvještavajući parlamentarni Odbor za vanjske poslove i obranu, rekao je da će kampanja u Gazi, koja je pokrenuta nakon smrtonosnog napada Hamasa na izraelske gradove 7. listopada, imati tri faze.
Prva faza je trenutna vojna operacija namijenjena uništenju Hamasove infrastrukture, rekao je Gallant, dodajući da bi međufaza uključivala "operacije nižeg intenziteta" koja bi eliminirala "džepove otpora".
"Treća faza tražit će uklanjanje izraelske odgovornosti za život u Pojasu Gaze i uspostavu nove sigurnosne realnosti za građane Izraela", rekao je, po priopćenju iz njegova ureda.
Rusija savjetuje svojim građanima da izbjegavaju Izrael i okolna područja
Rusija poziva svoje građane da se suzdrže od putovanja u Izrael, na palestinska područja, Libanon ili Jordan, objavilo je u petak ministarstvo vanjskih poslova na svojoj stranici, piše Guardian.
U priopćenju se dodaje:
"Nastavljamo blisko surađivati s egipatskim i izraelskim vlastima kako bismo osigurali izlazak iz Pojasa Gaze ruskih državljana koji su zatražili pomoć u evakuaciji."
Liječnici bez granica: Nestašica u Gazi ubit će mnogo ljudi
Nestašice i nedostatak komunalnih usluga u Gazi ubit će mnogo, mnogo ljudi, rekla je Avril Benoît, izvršna direktorica Liječnika bez granica.
Benoît je za CNN rekla da često gubi kontakt sa svojim timom u bolnici Al-Shifa u Gazi zbog nedostatka struje, nemogućnosti punjenja telefona i čestog prekida mobilnog signala, zbog čega je teško dobiti informacije u stvarnom vremenu.
"Ono što znamo je da je naš medicinski koordinator upozoravao da nestaje goriva", rekla je.
Dodala je da postoji nedostatak lijekova protiv bolova, nešto za što je rekla da traje već neko vrijeme, prenosi CNN.
"Nedostaje anestezije. I opet, ti kirurški timovi morat će se rasporediti. Morat će birati tko će je dobiti, a tko ne, tko će dobiti operaciju koja može spasiti život, a tko ne," rekla je.
Ljudi u Gazi su iscrpljeni, uključujući medicinske timove koji rade danonoćno, dodala je Benoît. "Svi su dehidrirani, pothranjeni, gladni", rekla je.
"U ovom trenutku apsolutno je pitanje života ili smrti. Iz sata u sat bitno je da se ta humanitarna pomoć dopremi", nastavio je Benoît. "Duboko smo zabrinuti za sudbinu svih koji se trenutno nađu u Gazi, gdje nigdje nije sigurno."
Ranije je i Guardian izvijestio o teškom stanju u bolnicama u Gazi. Osim što su pretrpane, liječnici izvode operacije uz svjetlo mobitela i koriste ocat za liječenje inficiranih rana.
Ubijena dva djelatnika UN-a
Još dva humanitarna radnika koji su radili za UN-ovu Agenciju za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA) ubijena su u Pojasu Gaze, izvještavaju.
"Cijela agencija tuguje", stoji u priopćenju UN-ove agencije.
Time se ukupan broj UNRWA-inih humanitarnih radnika ubijenih od početka rata popeo na 16.
🔺We are
devastated to confirm that two more @UNRWA
colleagues have been killed in📍#Gaza.
The entire Agency is grieving
🔺@UNRWA
continues to advocate for adherence to international humanitarian law -
@UN staff
& civilians must be protected at all timeshttps://t.co/jqfilNjW9N
pic.twitter.com/ZHlAPGo96R
Hamas oteo najmanje 20 djece
Izraelske obrambene snage (IDF) objavile su novo priopćenje s informacijama o 200 taoca koji se trenutno drže u Pojasu Gaze.
Više od 20 njih su djeca do 18 godina.
Između 10 i 20 ih je starije od 60 godina.
Većina taoca je živa.
U priopćenju IDF-a također se navodi da su i mrtva tijela "odvedena kao taoci" u pojas Gaze nakon napada Hamasa 7. listopada.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare