Rusi na Baltičkom moru ruše GPS mrežu, okolne zemlje nemoćne: To je izuzetno opasno

Svijet 28. sij 202407:50 0 komentara
Unsplash / Ilustracija

Dan nakon Božića, dijelovi južne Švedske i istočne Njemačke, kao i veći dio Poljske, iznenada su bili pogođeni prekidom GPS- a koji je zahvatio više od 10 posto mreže. Onda je 27. prosinca sve iznenada stalo, piše Politico.

Prekid je bio neugodan, a s obzirom na to koliko se bitnih usluga oslanja na GPS, također potencijalno opasan. Ali zahvaljujući svojoj kratkoći, nije uzrokovao veće probleme. Ipak, od tada se poremećaj ponavljao u različitim oblicima. Piloti i trgovački pomorci prijavili su greške GPS-a, pri čemu smetnje obično počinju noću, na različitim mjestima diljem regije Baltičkog mora, prenosi tportal.

Do 12. siječnja samo je Švedska doživjela pet incidenata od prvobitno prijavljenog problema. Vlasti sada istražuju, kao i detektivi Open-Source Intelligence (OSINT), ali incidenti se gomilaju, dok dokazi pokazuju u jednom smjeru – prema Rusiji, piše Politico.

OSINT istražitelj otkrio je da su između 10. i 13. siječnja letovi u regiji Baltičkog mora bili izravno ciljani, ali ruski i bjeloruski letovi bili su izuzeti. Prema drugom istražitelju, smetnja je stigla do zračne luke Kopenhagen sljedećeg dana. Sredinom siječnja izvještavali su o problemima s GPS-om na dva leta iznad švedskog zračnog prostora na putu za zračnu luku Kopenhagen, kao i o iznenadnim navigacijskim problemima koji su utjecali na pet drugih letova.

OSINT-ovi istražitelji vjeruju da su sada pronašli krivca – GPS ometač u ruskoj enklavi Kalinjingrad.

S modernim gospodarstvima koja se oslanjaju na GPS za svakodnevne aktivnosti, mogućnost takvih smetnji je potencijalno opasna. Ako sve ovo dolazi iz Rusije, GPS smetnje također donose Kremlju još jednu korist, vjeruje umirovljeni general bojnik Gunnar Karlson, bivši šef švedske vojne obavještajne agencije

‘Može steći znanje o tome što radimo da se suprotstavimo, što može dati prednost u borbi između sredstava i protumjera. Osim toga, Rusi također puno nauče koristeći svoje tehničke resurse za smetnje, što im omogućuje optimizaciju’, ističe Karlson.

Nakon što identificiraju krivca, regionalne vlade suočavaju se s problematičnom dilemom – ako se utvrdi da Rusija stoji iza GPS smetnji, moraju odlučiti hoće li, i kako, kazniti Moskvu.

Budući da se zapadne zemlje pridržavaju međunarodnih zakona i konvencija, odmazda u naravi – u ovom slučaju, ometanje ruskih GPS mreža – nije opcija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!