Utjecajni kineski bloger odjednom nestao s interneta, a onda se javila ova žena

Svijet 29. ožu 202310:10 0 komentara
REUTERS/Aly Song/File Photo / Ilustracija

Tijekom 12 godina anonimni kineski bloger predstavljao je izazov autoritarnoj kontroli Kine i širenju državnog nadzora, no onda je odjedanput utihnuo.

Blog pod nazivom Program Think nudio je mješavinu tehničkih savjeta o kibernetičkoj sigurnosti i oštrih političkih komentara, uključujući savjete o tome kako sigurno zaobići kinesku internetsku cenzuru, razviti kritičko razmišljanje i oduprijeti se sve totalitarnijoj vladavini Kineske komunističke partije.

Zatim je u svibnju 2021. Program Think iznenada utihnuo, piše CNN.

Blog se prestao ažurirati, a njegovi Twitter i GitHub računi postali su neaktivni. Autor je obećao sljedbenicima da nikada neće ostati neaktivan dulje od 14 dana. Stoga su se mnogi bojali da je blogera pogodila nesreća ili bolest, ili da su ga vlasti pronašle i pritvorile. Teorije su bile brojne, ali nitko nije mogao ponuditi konkretne dokaze.

Što se dogodilo?

Sada, gotovo dvije godine kasnije, supruga blogera nedavno osuđenog na sedam godina u kineskom zatvoru zbog “poticanja subverzije državne vlasti” vjeruje da ima odgovor na pitanje: Što se dogodilo s Program Think?

Žena s prezimenom Bei supruga je Ruana Xiaohuana, 45-godišnjaka kojeg je policija odvela iz njegovog doma u Šangaju 10. svibnja 2021., dan nakon posljednjeg posta na blogu Programa Think. Ruanovo pritvaranje zateklo je Bei potpuno zaprepaštenu. A bila bi još više šokirana kad bi saznala da njezin suprug piše o politički osjetljivim temama.

“Policija mi je rekla da je njegov slučaj vrlo ozbiljan i pomislila sam kako je to moguće?”, Bei je rekla za CNN.

“On je štreber i volio je tehnologiju. Kako je mogao imati toliko energije da piše članke o aktualnim političkim događajima?”, pitala se.

Tijekom istrage i sudskog postupka, Bei nije uspjela saznati mnogo detalja o slučaju svog supruga jer su joj vlasti rekle da uključuje “državne tajne”. Ruanu se sudilo u tajnosti, a Bei ga je ponovno vidjela tek na izricanju presude na Drugom prijelaznom sudu u Šangaju 10. veljače ove godine.

“Bio je nenormalno mršav, a kosa mu je gotovo posve posijedjela”, rekla je Bei. Ruan nije rekao ni riječ, a lice mu je prekrivala covid maska. “Nakon izricanja presude okrenuo se i pogledao me kao da izražava neslaganje i traži pomoć. Mogla sam reći da je kazna bila mnogo teža nego što je očekivao”, dodala je.

Sve se poklapalo

Prema kopiji presude u koju je CNN imao uvid, sud je presudio da je Ruan “dugo gajio nezadovoljstvo” kineskim političkim sustavom i društvenim upravljanjem te da je napisao više od stotinu “buntovničkih članaka koji šire glasine i klevete, napadaju i ocrnjuju trenutni politički sustav zemlje, potiču subverziju državne vlasti i namjeru rušenja socijalističkog sustava”.

Ali sudski dokumenti ne spominju ime Ruanovog bloga, niti pružaju pojedinosti o sadržaju koji se smatra subverzivnim. Nakon izricanja presude sudac je zatražio od Bei da potpiše sporazum o neobjavljivanju presude, što je ona odbila.

Odlučna saznati što su joj vlasti zatajile, Bei je naučila kako koristiti VPN ili virtualnu privatnu mrežu kako bi zaobišla stroga kineska internet ograničenja. Tražila je medijske izvještaje o kineskim blogerima koji su nestali, sve dok nije naišla na blog sa slikom Rodinove skulpture “Mislilac” kao avatara. Ime mu je: Program Think.

Sve informacije o blogu poklapale su se s onima njezina supruga. Blog je pokrenut 2009. godine, a njegov posljednji post objavljen je 9. svibnja, dan prije nego što je Ruan odveden.

Unatoč službenom pritisku da šuti, Bei je odlučila izaći u javnost s Ruanovim slučajem, nadajući se da bi medijska izloženost i pozornost javnosti mogli pomoći njezinu suprugu da dobije pošteno suđenje.

Nekoliko međunarodnih skupina za ljudska prava, uključujući PEN America i Human Rights Watch, također je povezalo Ruana s Program Thinkom i pozvalo na njegovo hitno oslobađanje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!