O, ne, Dotrščina nije usamljen slučaj

Vijesti 19. tra 201610:36 > 10:38
Zainteresirani građani

Antifašistički spomenici u Hrvatskoj još su uvijek itekako pod napadom, diljem Hrvatske. No, budući da je gradonačelnik Zagreba u izjavio da je Dotrščina usamljen slučaj, red je da ga se podsjeti na oskvrnuća tih spomenika koja su se dogodila samo u zadnjih godinu dana.

Lovro Krnić, javnosti poznat i po tome što je u tekstu za portal Lupiga razotkrio skandaloznu, a moguće i utuživu fotomontažu korištenu u filmu Jakova Sedlara “Jasenovac – istina”, prijavio je i napad na spomenik u Dotrščini. Čudi ga izjava gradonačelnika Bandića da se radi o usamljenom slučaju, jer je on sam u zadnjih godinu dana prijavljivao slične napade na različite spomenike – četiri puta. Fotografije u ovom tekstu snimljene su u zadnjih desetak mjeseci.

Jedan od najnapadanijih spomenika u Zagrebu “Spomenik palim borcima 1941. – 1945.” u Adžijinoj ulici na Trešnjevci, koji je u zadnjih godinu dana napadnut najmanje četiri puta. Podignut 1953. godine u spomen na 49 palih boraca od kojih je 9 žena. Ne odlikuje ga umjetnička vrijednost, ali je važan za kulturu sjećanja na velike ljude koji su osvjetlali obraz Hrvatske, navodi Antifašistički Vjesnik na tu temu.

“U novije vrijeme ima posebno veliku vrijednost u iritaciji neofašista. Zbog svoje dvije crvene zvijezde petokrake je često na meti vandala pa se zbog toga često obnavljaju i prebojavaju pa se crvene kao nove. Stoga na neofašističkom portalima kao što je sloboda.hr (portal mladeži HČSP-a, koji vodi Frano Čirko, op.a.) možemo naći na članke o ovom spomeniku s ovim naslovom: ‘Zastrašujuće, obnavlja se spomenik zločinačkoj partizanskoj vojsci u centru Zagreba'”, naveo je lani Antifašistički Vjesnik, ni ne predviđajući da će ministrom kulture postati osoba politički vezana za HČSP.

“On je stalno pod napadom. Jednom su ga potpuno zaplavili, pa je netko obrisao. Zatim su ga zacrnili, pa je obnovljen i očišćen. Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode sam pisao nakon što su zvijezde na spomeniku tukli čekićem”, navodi Krnić. U studenom prošle godine napadnut je dva puta, a čišćenje si je za zadatak uzeo jedan građanin treće životne dobi, koji je to već napravio na desetke puta.

Nadalje, spomen-ploča antifašistu Josipu Krašu, također je naružena “klempavim U” u prosincu 2015. godine, što je popravio Grad Zagreb.

Zainteresirani građani

Streljanje taoca

Antifašistički Vjesnik, koji je na svojim stranicama i izvijestio o devastaciji Dotrščine, prošle je godine prijavljivao i marker na spomeniku prosinačkim žrtvama u Dubravi.

Prijavio je i napad na centralni spomenik žrtvama fašističkog terora u Zagrebu pod nazivom “Streljanje taoca”. Njega su očistili građani i to nakon mjesec dana nereagiranja nadležnih službi.

“Obično pišem prijave na Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode i jave se na svaku, ali kada se to dogodilo i na Dotrščini, prijavu sam poslao i policiji, jer smatram da se trebaju započet istrage za počiniteljima”, kaže Krnić za N1.

Zanimljivo je da gradonačelnik Bandić osuđuje uništavanja i uklanjanja devedesetih, ali ono što mu se zamjera u antifašističkim krugovima jest da je zanemariv broj tih spomenika obnovljen ili vraćen na mjesto, osim zaista izoliranih slučajeva kao što su sestre Baković.

“Postavlja se zato pitanje zašto grad ne obnavlja spomenike žrtvama fašizma i zašto je onaj grafit na Kršiniću stajao mjesec dana dok ga skupina građana nije sama odlučila izbrisati, kao i zašto obnovu spomenika u Adžijinoj mora inicirati anonimni građanin”, zaključuje Krnić.

Osim toga Grad je prepun ustaških grafita, koje nitko ne uklanja, a nadležne službe itekako imaju popis uklonjenih bisti i uništenih spomenika, koji, kako se čini, nikada neće biti restaurirani ni vraćeni.

Antifašistički Vjesnik
Antifašistički Vjesnik
Antifašistički Vjesnik
Antifašistički Vjesnik

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.