Za gradonačelnike u Hrvatskoj često se govori da taj posao obavljaju volonterski. No, koliko je tko zapravo volonter, jesu li volonterske naknade visoke, radi li se o stvarnom volontiranju?
U Hrvatskoj u ovom trenutku ima 127 gradova, mnoge vode gradonačelnici-volonteri, ali zapravo se ne zna koliko ih točno volontira u ovom trenutku. U Ministarstvu uprave kažu da u njihovoj nadležnosti nije evidentiranje takvih pokazatelja jer prema zakonskoj regulativi lokalni čelnici sami mogu odlučivati o modelu, načinu na koji će obavljati svoju dužnost. Posljednji službeni podaci, iz rujna 2014., pokazuju da je od ukupno 1.322 izabranih lokalnih dužnosnika njih ukupno 521 dužnost obavljalo volonterski: 17 gradonačelnika, 108 općinskih načelnika i 396 zamjenika općinskih načelnika, gradonačelnika i župana. U Ministarstvu, međutim, napominju da se radi o promjenjivim podacima jer dužnosnici su tijekom mandata sami ovlašteni promijeniti način obavljanja dužnosti, piše Deutsche Welle.
Umirovljenik i gradonačelnik
Na lokalnom portalu zagorje-international.hr nedavno je objavljen tekst u kojemu su se mnogim zagorskim načelnicima i gradonačelnicima spočitavale visoke volonterske naknade, a u naslovu je bio posebno izdvojen gradonačelnik Ivan Hanžek iz Zaboka, jer u kombinaciji mirovine i volonterske naknade mjesečno prima oko 15 tisuća kuna.
“Sve je transparentno, primam saborsku mirovinu, plus volontersku naknadu, oko 6.200 kuna. Ništa ne skrivam i ništa nije protivno zakonu”, odgovara u kratkom razgovoru za DW gradonačelnik jednog od najuspješnijih zagorskih gradova Ivan Hanžek, dugogodišnji član SDP-a. A kritike o visini volonterske naknade? “Radilo se o podbadanju iz opozicije, iz HDZ-a. Ali sve je utihnulo nakon što je glavni kritičar otišao – po stranačkoj liniji – na posao u jedno ministarstvo u Zagrebu”, prebacuje lopticu gradonačelnik Hanžek na teren “stranačkog zbrinjavanja”.
Gradonačelnik bez ikakve naknade
Željko Lacković, gradonačelnik Đurđevca koji je izabran kao nezavisni kandidat, bio je poznati primjer gradonačelnika volontera koji je vodio grad doslovno bez ikakve naknade, a osobni dohodak i ostala primanja ostvarivao je u svojoj privatnoj tvrtki, odvjetničkom društvu u kojem je bio zaposlen i “nastojao odrađivati svoj dio obveza.” Bilo je tako sve do 14. listopada 2016., kada je ušao u Sabor i prešao na plaću saborskog zastupnika (nezavisni kandidat na listi Milana Bandića).
Gradonačelnik na plaći
Drago Prahir, gradonačelnik Svete Nedjelje, jednog od najuspješnijih manjih gradova, investicijskih destinacija, u Hrvatskoj, član je HDZ-a, a posao gradonačelnika obavlja profesionalno, za plaću. “Ne smije se generalizirati i tvrditi da je jedan model upravljanja bolji od drugih. Lako je u općini s proračunom od 2-3 milijuna kuna godišnje biti volonter, tu se možda ima posla 10 minuta dnevno, ali ako je proračun 100 milijuna… To je mjesto koje treba čovjeka koji je sto posto u pogonu svaki dan“, kaže Prahir:
“Moj radni dan započinje u 9 i često traje do 20.30. Ali imamo rezultate i nikada se nisam susreo u komunikaciji s građanima s primjedbama da Sveta Nedjelja ima preskupu Upravu. Ljudi vide rezultat, vide da radimo. I to je ključ priče.”
I on smatra da je važna transparentnost, da se vidi da u “gradskoj blagajni” nema nikakvih nerealnih ili čudnih troškova, da se vidi da cijeli pogon vuče za razvoj grada. “Ali, kritika i kritiziranja će biti uvijek, osjećam se k’o Pedro, stalno sam pred streljačkim vodom, uvijek si za nešto kriv, a ako je nešto dobro, nitko te ne pohvali”. “Za volontere načelnike je ključno što rade privatno, ako su u mirovini, to je vjerojatno najmanje problematična kombinacija, a ako rade privatno, ako imaju kafiće i plaže, kao neki na Jadranu…E, onda se već može doći do sumnji da dolazi do neprimjerenog kombiniranja privatnog i javnog interesa.”
Samo tko će rasplesti neprimjerene kombinacije? Lokalnih medija koji nisu ovisni o lokalnoj upravi u Hrvatskoj je sve manje. A priče o neprimjerenom kombiniranju, ali i o dobrih praksama upravljanja s lokalne razine teško prodiru do nacionalne razine. Ili kao što bi rekao gradonačelnik Đurđevca, Lacković: prolaze samo filtrirano, one koje trenutno vladajuća garnitura želi pokazati kao poželjne prakse, piše DW.