Međunarodni dan brobe protiv nasilja nad ženama

Vijesti 25. stu 201610:06 > 10:14
fAKTIV

Aktivistkinje kolektiva fAKTIV upozorile su kako država treba preuzeti odgovornost za ubojstva žena, Ženska soba također upozorava na ulogu institucija u slučajevima nasilja nad ženama, dok Ženska pomoć sada obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama dijeleći promo materijale o prevenciji i prepoznavanju.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenog. Oko tog datuma nastoji se podići svijest i ukazati na gorući društveni problem nasilja prema ženama. U manje od dva zadnja mjeseca u Hrvatskoj su ubijene najmanje četiri žene od strane svojih partnera i bivših partnera. Koliko je ubijeno žena ove godine u Hrvatskoj, nije točno poznato – barata se brojkama od 16 do 18. Jedan od osnovnih problema jest što institucije često ne prepoznaju nasilje kao nasilje, stoga ne štite žrtve i ne jamče im sigurnost.

Okrugli stol Glas za žrtve seksualnog nasilja održava se u organizaciji Ženske sobe – Centra za seksualna prava i Povjerenstva za ravnopravnost spolova Gradske skupštine Grada Zagreba, u povodu obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, a u okviru projekta Relevantne institucije i organizacije civilnog društva – glas za žrtve seksualnog nasilja.

Udruga Ženska pomoć sada obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama dijeleći promo materijale o prevenciji, prepoznavanju i osnovnim informacijama u slučaju obiteljskog nasilja građanima.

Na jednoj strani letka ispisana je pjesma Ne možeš me pobijediti, nastala na radionici Premostiti tišinu na kojoj su žene žrtve obiteljskog nasilja zajedno napisale pjesmu. Pjesma je izrazito jaka, potresna i izaziva sve emocije kroz koje žena prolazi za vrijeme zlostavljanja.

Jedan dio Ženske pomoći letke će dijeliti na Trgu bana Josipa Jelačića i Cvjetnom trgu u Zagrebu 25. studenoga od 11 sati, a oko 21 sat će im se pridružiti i ženska inicijativa Drugotna na sav glas zajedno s Le Zborom.

‘Zajedno prema društvu slobodnom od nasilja nad ženama – obojimo svijet‘ – kampanja je Udruge Domine u sklopu međunarodne kampanje ’16 dana aktivizma’, u trajanju od 25. studenog (Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama) do 10. prosinca (Međunarodni dan ljudskih prava). Cilj kampanje je prikupljanje sredstava za održivi rad Savjetovališta za žene žrtve nasilja i žrtve obiteljskog nasilja, koje je ujedno jedino takvo savjetovalište na području od Dubrovnika do Rijeke.

Podsjetimo, u četvrtak članice feminističkog kolektiva fAKTIV su na Cvjetnom trgu prosvjednom akcijom prozvale državu i njene institucije za propuste koji ih čine odgovornima za ubojstva žena. Odale su počast svim ženama ubijenim od strane njihovih bliskih muških članova obitelji i ponovno zahtijevale od države da konačno ratificira Konvenciju Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja prema ženama i nasilja u obitelji (Istanbulska konvencija).

“Samo u posljednja dva mjeseca ove godine četiri su žene ubijene od strane njihovih sadašnjih ili bivših partnera Propusti nadležnih institucija, nepostojanje adekvatnog odgovora i strategije prevencije nasilja prema ženama imaju za izravnu posljedicu ubojstva žena. Nasilno prekinuti životi krajnji su ishod neodgovornosti i nemara institucija, ali i čitavog društva. Sustav i institucije, kojima je posao štititi svoje građanke i biti im na usluzi u borbi protiv zločina i zaštiti njihovih ljudskih prava, prebacuju odgovornost na žrtve i otežavaju im izlazak iz kruga nasilja”, upozorile su.&a href=”“>

Poručile su kako je država odgovorna za ubojstva žena jer: ne čini sve što je dužna činiti kako bi spriječila nasilje prema ženama; ženama žrtvama nasilja ne osigurava adekvatan sustav podrške; slučajeve nasilja prema ženama ne istražuje temeljito; ne prepoznaje nasilje prema ženama kao institucionalizirano nasilje; (se) nasilje prema ženama ne kažnjava adekvatno; ženama ne nadoknađuje štetu za pretrpljeno nasilje koje nije spriječila, iako je dužna to činiti; ne jamči neponavljanje ovog zločina, iako je dužna to jamčiti.

“Zahtijevamo hitnu ratifikaciju i primjenu Istanbulske konvencije koja obavezuje institucije države na maksimalan napor u zaštiti žena od obiteljskog, partnerskog i svakog drugog nasilja. Ratifikacijom Konvencije država bi pokazala istinsku volju u sprječavanju nasilja prema ženama“, istaknule su članice fAKTIV-a.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.