Švicarci mu dali azil, Hrvatska ga izručuje Turskoj?!

Vijesti 04. sij 201813:38 > 13:44
SRF

Županijski sud u Vukovaru odlučio je izručiti Turskoj Kurda Nurettina Orala, koji već 13 godina u Švicarskoj ima politički azil, posao i obitelj, točnije suprugu i djecu od 5 i 7 godina.

 Švicarski SRF izvještava kako ga u Turskoj čeka presuda od 20 godina zatvora.

Nurettin Oral putovao je ljetos iz Švicarske na vjenčanje kada ga je hrvatska policija uhitila na graničnom prijelazu temeljem tjeralice, odnosno optužbi da se 1999. borio za Kurdsku radničku stranku PKK u Iraku.

Ta je stranka proglašena za terorističku organizaciju u Turskoj, ali ne i u Švicarskoj gdje je Oralu odobren azil i gdje već 13 godina živi sa svojom obitelji, s djecom od 5 i 7 godina.

Oral je proveo više od tri godine u iračkom zatvoru. Pušten je 2002. godine te se domogao Europe, da bi mu Švicarska priznala status izbjeglice 2005. godine.

Turska njegovo izručenje traži temeljem kaznenog djela s nazivom prikladnim za politički progon, ali bez osnove u hrvatskim zakonima – “povreda nacionalnog jedinstva i teritorijalnog integriteta”. Kazna za djela za koja ga tereti Turska je pogoršani doživotni zatvor i oduzimanje građanskih prava. Stavlja mu se na teret nešto što je navodno počinio na teritoriju druge države, u vrijeme – turskog napada na Irak. Pritom, kako navodi njegova obrana, izručenik uopće nije sudjelovao ni na koji način niti u obrani niti u napadu, već su ga zarobili pripadnici Pešmerga, odnosno članovi politički konkurentske Demokratske Partije Kurdistana – DPK.

“Turske oružane snage provodile su ex teritorijalnu operaciju podržanu iz zraka na terorističke kampove na području sjevernog Iraka. Tijekom tih operacija deset pripadnika turskih oružanih snaga je ubijeno, a šest je ranjeno u oružanom sukobu protiv terorističke organizacije. Subjekt je sudjelovao u tom oružanom sukobu kao terorist”, opisuje Županijski sud u svojoj odluci o izručenju od 17. listopada. Ove navode obrana pobija tvrdnjama da se Oral zatekao u Iraku isključivo zbog međustranačkog obračuna, a nikako kao akter oružanog sukoba.

Njegova odvjetnica Sandra Dražić Karalić iz Vukovara istaknula je u žalbi da se Turska prilikom traženja ekstradicije poziva na antiteroristički zakon donesen u toj državi sredinom dvijetisućitih, dakle, nakon inkriminiranog razdoblja. Osim toga, podsjeća sudove i na vojni puč u Turskoj 2016. godine, nakon kojega se još uvijek neselektivno vrši progon nad građanima Turske, zbog čega ih je 150 tisuća pod istragom, nakon kojega su u toj državi sa zemljom sravnjeni gradovi, pogotovo oni sa kurdskim većinskim stanovništvom, pola milijuna ljudi je napustilo te gradove; u Turskoj su od vremena puča uhićeni su deseci tisuća građana, od čega 130 novinara, a ubijene su tisuće ljudi.

U svom obraćanju medijima ističe i da sud u ponovljenom postupku nije uvažio niti jedan dokaz. U žalbi, pak, ističe i kako je prema Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima nemoguće izručiti osobu državi s kojom Hrvatska nema ratificiran ugovor o uzajamnoj pravnoj pomoći, kada postoji rizik da se izručeniku sudi pred izvanrednim sudom.

Švicarski mediji s pozornošću prate ovaj slučaj, a njegova supruga već mjesecima strahuje za njega, očekujući najgore u slučaju izručenja.

“Bila bi to katastrofa za mene i djecu. Naša će obitelj biti slomljena. Učinit ćemo sve da se to ne dogodi”, izjavila je Huhi Oral, prenosi Lupiga.

Očekuju se odgovori Ministarstva pravosuđa i Veleposlanstva Švicarske u Zagrebu.

Nurettin Oral Odluka Vrhovni sud, odluka iz prosinca by Lupiga.Com on Scribd