"Prosvjed u Splitu bio je politički i protiv HDZ-a"

Vijesti 13. tra 201819:53 > 19:55
N1/Ilustracija

Predsjednik Sabora i politički tajnik HDZ-a Gordan Jandroković komentirao je stanje u stranci nakon uspješno ratificirane Istanbulske konvencije.

“Ova rasprava se vodila dugi niz dana tako da nisam bio iznenađen”, odovorio je na pitanje je li bio iznenađen buntom zastupnika koji su odbili podržati Konvenciju. 

“Ovdje je bilo različitih razloga zašto su pojedini zastupnici odlučili glasovati na ovaj način. Bilo je tu onih koji su to učinili iz uvjerenja, savjesti, bilo je onih koji su, čini mi se, malo iz komoditeta ili oportunizma se odlučili na to. Bilo je možda i onih koji možda imaju neke svoje političe procjene”, rekao je Jandroković Dnevniku Nove TV.

“Ciljeve ostvarujemo, nekad brže, nekad sporije, ali uglavnom ostvarujemo ono što politički procjenimo da je korisno za Hrvatsku. Vidjeli smo što se dogodilo, ovo je jedna specifična tema i nikad prije nije bilo ovakve polemike”, zaključio je.

Na pitanje jesu li prosvjedi u Splitu bili usmjereni protiv Andreja Plenkovića ili protiv ratifikacije Istanbulske konvencije, odvratio je: “U konačnici kad analiziramo i gledamo poruke, to je bio primarno politički skup”. “Ne želim nikog podcijeniti i uvijek naglašavam …”, nastavio je te na ponovljeno pitanje protiv koga je bio usmjeren skup, kazao je: “Protiv HDZ-a i predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića i svih nas koji s njim surađujemo. Ali, Hrvatska je demokratska država, ljudi imaju pravo izražavati svoje mišljenje. To je bilo u skladu sa svim onim što je, po meni, politički standard. Poruke neke nisu bile baš s onim što smatram civilizacijski prihvatljivim”.

“Bilo je grubih riječi, bilo je uvreda, bilo je tu i poruka koje po meni zalaze u govor mržnje. To nam sve skupa ne treba. Ovo je jedna tema koja očito ljude dijeli, koja je svjetonazorske prirode za neke i mi o tome moramo voditi računa. Ponavljam, taj skup koji je krenuo, možda je i cijela inicijativa bila inicirana Konvencijom, međutim završilo je jučer u Splitu kao klasičan politički skup”, zaključio je Jandroković.

Što se tiče reakcije Katoličke crkve, kazao je da je “poslanje Crkve da vodi računa o onim vrijednosnim pitanjima i temama za koje smatra da su duboko ukorjenjene u kršćanskoj vjeri i nauku. Crkva je uvijek oprezna, Crkva je po meni važna da sudjeluje u javnim debatama i meni je iznimno bitno što Crkva misli, kako razmišlja i jako poštujem ono što Crkva govori. međutim, ovdje se radi o jednoj političkoj temi koja je dobila i svoj svjetonazorski prizvuk”.

“Crkva ima pravo sudjelovati u javnim debatama. Ja se ne slažem s onima koji kažu da Crkva ne treba sudjelovati. Treba sudjelovati i ona je u tome sudjelovala. To je po meni ispravno i tako će biti i u budućnosti, ali su se ovdje očito naslonili na ono što je govorila Crkva i određeni politički krugovi, koji su tu željeli iskoristiti situaciju i za sebe osvojiti određeni broj političkih bodova”, smatra Jandroković.
Pitanje je, međutim, kako kane još dvije i pol godine upravljati zemljom sa 77 ruku u Saboru?Jandroković kaže – “Ako smo mogli sa 78, moći ćemo i sa 77.” A upitan imaju li još nekog na rezerevnoj klupi, odvraća: “Neću vam sve tajne odati”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mrežaTwitter|Facebook | Instagram.