"Još uvijek je moguće restrukturiranje u Uljaniku"

Vijesti 23. kol 201816:33 > 18:43
N1

"Očekujem da ćemo imati jasnu sliku", rekao je Rossanda prije sastanka upitan što očekuje od sastanka, a zamoljen za pojašnjenje znači li to kako očekuje da država Uljaniku dadne novac, odgovorio je kako Uljanik ne traži novac, nego da se, kao je rekao, "ispoštuju do kraja sve obveze koje su preuzete kod usvajanja rescue aida".

Naime, Europska komisija je početkom godine odobrila potporu za sanaciju brodogradilišta Uljanik, zaključivši da je plan Republike Hrvatske da tom brodogradilištu izda državno jamstvo za zajam od 96 milijuna eura u skladu s pravilima EU-a o državnim potporama. Zahvaljujući toj mjeri Uljanik će moći pokriti hitne potrebe za likvidnošću za vrijeme izrade plana restrukturiranja, uz ograničeno narušavanje tržišnog natjecanja, priopćila je tada Komisija.

Uz napomenu kako ne krivi državu, Rossanda je rekao da je država “dala novac za rescue aid, ali da treba odraditi proceduru do kraja”.

Na pitanje krivi li sebe za Uljanikove dugove odgovorio je niječno, te ustvrdio da se “uvijek može bolje, međutim to je kao da vozite formulu 1 i kad dođete u boks u kojem drugi tankaju tri sekunde, vi čekate svaki put 24 sekunde”.

Upitan je li spreman odstupiti ako se ne osigura novac za Uljanik, odgovorio je kako jest te dodao da mjesto predsjednika uprave Uljanika u ovom trenutku nije atraktivno, ali bi bilo neozbiljno i neodgovorno odstupiti bez rješenja.

Novinare je zanimalo i jesu li na stolu rješenja u obliku stečaja ili predstečajne nagodbe, a Rossanda je odgovorio kako je kriza počela prije godinu dana te da se pojavilo nekoliko mogućnosti: restrukturiranje po pravilima EU-a, predstečaj i stečaj. Ocijenio je da se još uvijek može provesti program restrukturiranja.

Pri tome, kako je rekao, nije problem Europska komisija ni Vlada nego treba iskomunicirati program restrukturiranja koji može biti gotovo unutar mjesec i pol-dva.

Zanijekao je da je sebi i članovima uprave unatoč dugovima u koje je tvrtke upala, isplaćivao milijunske bonuse, ni za ovu ni za prošlu godinu.

N1

 Na sastanak u Vladu je sigao i Danko Končar, vlasnik Kermasa koji je izabran za strateškog partnera Uljanika.

Novinari su ga pitali što očekuje od sastanka: “Što se tiče očekivanja, vidjet ćemo”, kazao je.

Na pitanje je li spreman financijski pomoći s obziriom na tešku situaciju u brodogradilištu, odgovorio je: “Mi smo već pomogli.”

Upitan da libi to opet naprvio, odgovorio je: “Nikad nem točke na i”

U Uljaniku i 3. maju i tijeku je štrajk, zbog neisplate plaće za srpanj.

Horvat: Danas nije dan odluke za Uljanik

Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat izjavio je u četvrtak da danas nije dan odluke za Uljanik, a kako se zajedničkim snagama u sljedećih nekoliko dana treba donijeti rješenje.

Na pitanje novinara je li danas “dan D” za Uljanik, Horvat je odgovorio niječno, kazavši da se razgovara i da će se još razgovarati.

“S obzirom na to koliko problem brodogradnje traje i nastaje u Hrvatskoj siguran sam da se jednostavnim mehanizmom u jednom danu on neće niti moći riješiti”, kazao je Horvat novinarima prilikom dolaska u zgradu Vlade na sastanak s upravom Uljanika.

Upitan koliko Uljanik može ovako izdržati a da ne ode u stečaj, odgovorio je da je prema hrvatskom zakonodavstvu to tri mjeseca.

Na pitanje smatra li da je moguće da izdrži tri mjeseca, Horvat je kazao da nije te da se zato i traži rješenje.

Upitan koji bi to bio model za pomoć Uljanik Grupi, s obzirom da je već ranije utvrđeno da u tome ne mogu sudjelovati CERP i HBOR, ministar je rekao da on o CERP-u nije niti razmišljao, s obzirom da je to ministar državne imovine Goran Marić rezolutno otklonio.

Kada je pak riječ o HBOR-u, Horvat je danas novinarima uoči sjednice Vlade kazao da u ovom trenutku unutar rješenja koja ta razvojna banka može ponuditi “jednostavno nema zakonskog okvira” na temelju kojeg bi se bez bilo kakvog realnog kolaterala izdala pozajmica ili novi kredit strateškom partneru ili Uljaniku.

Horvat je poručio je da se nalazimo u jednoj vrlo osjetljivoj fazi gdje Europska komisija prati i medijska izvješća, kao i ona Vlade. Pritom je pozvao novinare na kolegijalnost, kako bi se objema stranama olakšalo, te da se u nekoliko sljedećih dana zajedničkim snagama, na dobrobit prvenstveno radnika Uljanika i 3. Maja, iznađe rješenje koje će biti “najeftinije za RH, da bude najmanje kolateralnih žrtava a da brodogradnja u Puli i Rijeci opstane”.

Ministar Horvat je danas uoči sjednice Vlade poručio da ona želi opstanak brodogradnje i u Rijeci i u Puli, ali ne na ovakav način te da će nakon današnje prezentacije Upravi i strateškom partneru modela unutar kojih se traže rješenja Vlada biti spremna za konačnu odluku.

“Nakon današnjeg dana, i prezentacije i samoj upravi i nakon toga strateškom partneru modaliteta unutar kojih tražimo rješenje, mislim da ćemo biti spremni i za konačnu odluku što i kako s Uljanikom i 3. Majem”, rekao je Horvat na ulasku u Banske dvore.

Kazao je da Vlada u ovom trenutku razmišlja i želi opstanak brodogradnje i u Rijeci i u Puli, ali ne na ovakav način.

“Mi želimo da brodogradnja postane profitabilna. Dokaz tome su nam i Viktor Lenac i Brodosplit. I u modelima privatizacije koje su prošli i Viktor Lenac i Brodosplit tražimo rješenje i za Pulu i za Rijeku”, izjavio je Horvat.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.