Gost Novog dana bio je pulmolog Saša Srića, ujedno i nacionalni koordinator za zdravstvene politike SDP-a. Upozorio je da je zdravstveni sustav de facto u kolapsu i da čak ni traženo povećanje plaća ne može popraviti situaciju.
“Toliko je nagomilanih problema i zdravstvo je već de facto ušlo u kolaps. Plaće su veliki, ali ne i jedini problem. Nedostaje oko 12.000 medicinskih sestara, a otišlo je već 600 liječnika i sada je u pitanje došla i opstojnost odjela”, istaknuo je dr. Saša Srića.
Istaknuo je da bi primjerice prema EU standardima medicinska sestra trebala pokrivati sedam pacijenata, a kod nas je to i do 20 pacijenata. Nastavlja da su plaće medicinskih sestara uz ovaj težak tempo oko 7500 kuna dok je EU to 2500 eura. Kod liječnika specijalista i subspecijalista osnovica je oko 10.000 kuna, dok je u EU to oko 4000 eura.
“Imamo najbolje liječnike i medicinske sestre i najgori sustav”, zaključio je.
Srića kaže kako se u SDP-u bore protiv tihe, ali sve jasnije privatizacije zdravstva. Zato se zalaže za povratak specijalista u Domove zdravlja jer je njima socijaldemokratima na provm mjestu pacijent.
Kaže kako je u domovima zdravlja preko 75 posto zakupaca čija plaća po glavarini iznosi između 20.000 i 30.000 kuna dok domski liječnici imaju oko 7000 kuna.
Kada je riječ o bolnicama kaže da su liste čekanja beskrajne i da oko 800.000 pacijenata čeka na red. “Na okulista godinu dana, kardiokirurgija dvije godine”, rekao je.
#related-news_0
Kaže i da rad iza 16 sati može smanjiti liste čekanja uz uvjet da se ljude pošteno plati. Novac bi pronašao preraspodjelom jer vjeruje da u zdravstvenom sustavu ima puno nezdravstvenih djelatnika s velikim plaćama i da se to treba promijeniti.
“Novaca ima, samo je krivo i loše raspoređen. Nema se što čekati, nezadovoljstvo bukti. Ako se ne riješi dolaze nam teški dani”, upozorio je.
Kao primjer navodi da je nedavno otvoren natječaj za 100 medicinskih sestara, a javilo ih se osam. Ističe da je sustavu koji ima financijsku rupu od 10 milijardi kuna nužna dubinska promjena.
Srića je rekao i da je kroz nacionalni program prevencije s kolegicama i kolegama obišao 47 gradova i tako se uvjerio da je zdravstveno stanje građana relativno dobro, ali je zdravstveni sustav loš.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter| Facebook | Instagram.