Ministarstvo: Severina ima pravo pokrenuti nadzor rada Centra za socijalnu skrb

Vijesti 01. pro 201914:34 > 15:06
N1

Nepravomoćnom odlukom zagrebačke sutkinje određeno je da pjevačica Severina Kojić mora predati sina na skrb njegovom ocu, srpskom poduzetniku Milanu Popoviću te joj se zabranjuje da suodlučuje o djetetovom obrazovanju i zdravlju. Zašto je odluka tako drastična? Koja su prava djece u brakorazvodnim postupcima? O tim pitanja razgovarali smo s Tatjanom Katkić Stanić, načelnicom sektora za koordinaciju politika i unaprjeđenje stručnog rada Centara za socijalnu skrb pri Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Tatjana Katkić Stanić pojasnila je postoji li mogućnost nadzora odluka centara za socijalnu skrb u ovakvim slučajevima:

“Centri za socijalnu skrb ne donose odluke. Oni u ovakvim postupcima, kada nema dogovora među roditeljima, nego se pokreću postupci na sudu, daju svoje stručno mišljenje. To mišljenje ne donosi pojedinac, nego stručni tim centra za socijalnu skrb – psiholog, pravnik, po potrebi i socijalni pedagog. Uključuju se stručnjaci koji su u djetetovom okruženju – odgajatelji u vrtiću, učitelj, pedagog ili psihijatar. U sudskim postupcima, uz stručno mišljenje Centra, sudovi u obzir uzimaju i mišljenje vještaka ili stručnjaka.

Najčešći prigovori na Centre su kad su jedan ili drugi roditelj nezadovoljni stručnim mišljenjem u odnosu na ono što misle da bi trebali ishoditi za sebe.”

Neke od udruga koje se bave ovom tematikom upozoravaju da u više od 90 slučajeva sudovi uvažavaju mišljenje centara. Pitali smo – postoji li mehanizam da se preispita odluka Centra za socijalnu skrb?

“Postoje stručni nadzori koje vrše resorno ministarstvo i strukovne komore koji odlučuju jesu li procjene centara uzele u obzir sve ono što struka smatra da je u tom trenutku važno. To su standardizirani mehanizmi procjene. Takav nadzor može pokrenuti bilo koji korisnik nezadovoljan odlukom.”

Upitana znači li to da bi Severina Kojić mogla pokrenuti taj nadzor, kazala je:

“Može pokrenuti postupak u kojem će tražiti da se procijeni stručno mišljenje.”

Je li zaista uobičajeno da se dijete dodjeljuje majci?

“Govorimo o velikom broju situacija kada među roditeljima postoji dogovor i kada, u većem broju slučajeva, dijete živi s majkom. Kada nema dogovora, ide se u postupke procjene. Još uvijek je prednost na strani majki. Međutim, robujemo stereotipima. To što je majka majka, ne znači da otac nema jednako pravo sudjelovati u odgoju djeteta.”

Na pitanje koliko je često da se roditeljsko pravo neke osobe suzi na način koji to nalaže nepravomoćna odluka suda u slučaju djeteta Severine Kojić – da se ukine pravo na suodlučivanje o zdravstvenom i odgojnom procesu, a boravak svede na dvije noći mjesečno, Katkić Stanić kaže:

“Kad nema dogovora o tome koje će dijete školu pohađati, tko će ga uzimati poslije škole, i slično, regularna procedura je da se ulazi u Centar za socijalnu skrb, gdje stručnjaci pokušavaju kroz savjetovanje utjecati na promjenu ponašanja roditelja. Ako to nema efekta, upućuje ih se na dodatne službe kao što su obiteljski centar, službe za mentalni centar, specijalizirane ustanove. Krajnji ishod kada nema dogovora je postupak na sudu.

Jedan od elemenata gdje sud uskraćuje mogućnost da drugi roditelj sudjeluje je u situacijama kada se roditelji uporno ne mogu dogovoriti ni oko jednog sadržaja vezanog za obrazovanje djeteta. I tada se uzimaju svi elementi u obzir. Uvijek je u fokusu pravo djeteta – na obrazovanje, zdravlje, skrb. Ako ne postoji mogućnost da dijete ide redovito u školu, na neke programe – sud odlučuje da u tim situacijama daje mogućnost jednom roditelju da donosi takve odluke.”

Neki stručnjaci kažu da je loše to što sud, u slučajevima kada se roditelji ne mogu dogovoriti, više ne može podijeliti skrbništvo, nego ga dati jednom roditelju. Katkić Stanić pitali smo je li resorno ministarstvu to prepoznalo kao problem.

“Jest. I u raspravama koje su se vodile oko izmjene Obiteljskog zakona, to je nešto što smo primijetili kao problem. Praksa prije posljednjeg zakona bila je zajednička roditeljska skrb. Ovdje nekad zaista može doći do situacije da kroz postupak i proceduru na neki način ugrožavamo dobrobit djeteta”, kazala je u Točki na tjedan.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram