Bandićevi "besplatni" udžbenici Zagrepčane će skupo koštati

Vijesti 08. svi 201507:24 > 07:24
N1info

Besplatne udžbenike od naredne školske godine imat će i zagrebački srednjoškolci, ponovo je početkom tjedna najavio gradonačelnik Milan Bandić, pridometnuvši kako bi to bilo riješeno i ranije da nije završio u Remetincu.

“Besplatne” udžbenike za učenike osnovnih škola Bandić je u opticaj vratio 2013. godine, taman uoči lokalnih izbora na kojima je osvojio još jedan mandat, a nakon što su ih roditelji u razdoblju od 2008. do 2012. morali kupovati sami. A od ove godine će udžbenike na teret Grada Zagreba dobiti i srednjoškolci iz obitelji s troje i više djece.

U proračunu Grada Zagreba za 2015. godinu, kako doznaje Index iz Ureda gradonačelnika, za udžbenike osnovnoškolaca predviđeno je 30 milijuna kuna, a za udžbenike srednjoškolaca 14 milijuna kuna. Spomenuta sredstva se, naglasimo još jednom, osiguravaju iz gradskog proračuna, što znači da udžbenici nipošto nisu “besplatni”, kako to Bandić pokušava predstaviti. Štoviše, financiraju ih upravo oni kojima su namijenjeni – roditelji zagrebačkih školaraca.

90 posto proračuna dolazi iz džepova građana

Dovoljno je samo pogledati strukturu gradskog proračuna za 2014. godinu, koji je iznosio nešto manje od sedam milijardi kuna. Najveći dio proračunskih prihoda sastoji se od poreza (74 posto) i prihoda od pristojbi i naknada (15 posto). Ostalih 11 posto čine prihodi od imovine (6 posto), prodaja nefinancijske imovine (3 posto), pomoći (1 posto), te kazne, upravne mjere i ostali prihodi (1 posto).

Porezni prihodi predstavljaju novac koje Grad Zagreb od građana utjera temeljem poreza i prireza poreza na dohodak, koji čine 90 posto od ukupnih poreznih prihoda Grada Zagreba, te poreza na imovinu i poreza na robu i usluge. Kada se govori o pristojbama i naknadama, 80 posto tih nameta otpada na komunalne doprinose, a ostatak se dijeli na npr. prodaju državnih biljega, naknade za odlaganje otpada, sufinanciranje vrtića…

Drugim riječima, ako gradski proračun iznosi oko 7 milijardi kuna, iz džepova građana dolazi čak 6,3 milijarde, a ostalih 700 milijuna kuna Grad Zagreb uspijeva prikupiti raspolaganjem svojom imovinom.