U Zagrebu je održana sjednica Vlade. Premijer Plenković se na početku sjednice prisjetio obljetnice smrti Josipa Jovića na Plitvicama i 'krvavog Uskrsa' rekavši kako je ovo prigoda da se još jednom zahvali svima koji su dali život za slobodu.
Mjere zbog rasta cijena energenata
Premijer Andrej Plenković u četvrtak se na početku sjednice Vlade osvrnuo na paket mjera usmjeren na suzbijanje udara rasta cijena energenata na građane i gospodarstvo, ukupno vrijedan gotovo pet milijardi kuna, koji stupa na snagu u petak, 1. travnja.
Plenković je naveo da uslijed ruske agresije na Ukrajinu i geopolitičkih previranja, cijene energenata (nafte, plina, struje) rastu, pa Vlada mjerama vrijednim gotovo 5 milijardi kuna od sutra ublažava taj udar na građane i gospodarstvo.
Vlada je pritom limitirala rast cjena struje na 9,6 posto, rast cijene plina za kućanstva na najviše 20 posto, također je smanjena stopa PDV-a na godinu dana na isporuke plina s 25 na 5 posto, smanjen je PDV na prehrambene proizvode, kao i na troškove u pojoprivredi, različite druge potrepštine, na kulturne i sportske aktivnosti idr.
“Također, vodili smo računa o najugroženijima u našem društvu, onima koji žive na rubu siromaštva, kojima je povećan iznos socijalnih transfera sa 200 na 400 kuna, a odnose se i na račune za plin, a ne samo za struju. Na taj način brinemo o našim sugrađanima kojima je solidarnost, kao jedna od temeljnih društvenih kategorija, najviše i potrebna u ovome trenutku”, izjavio je Plenković.
Naveo je i poseban program mjera za poljoprivrednike i ribare te podsjetio da su odobrene i izravne jednokratne potpore umirovljenicima.
“Sa sveobuhvatnošću našeg paketa uspjeli smo u najvećoj mogućoj mjeri dovesti do situacije da se u mjesecima pred nama taj udar osjeti što manje na kućne proračune naših građana”, kazao je Plenković, navevši da je Vlada više puta intervenirala i kad je riječ o cijenama naftnih derivata.
Sredinom veljače Vlada je predstavila, a u prvoj polovici ožujka i usvojila paket mjera za ublažavanje rasta cijena energenata, ukupno vrijedan 4,8 milijardi kuna. Među tim mjerama su uz ostalo i izmjene Zakona o PDV-u, odluke o subvencioniranju cijena plina kućanstvima i malim poduzetnicima, o jednokratnoj pomoći umirovljenicima i pomoći socijalno ugroženima.
Izborni zakon u BiH
Premijer se dotaknuo i susjedne BiH rekavši kako su sve inicijative koje RH poduzima u interesu dobrosusjedskih odnosa i jačanja odnosa Hrvata i Bošnjaka u Federaciji.
“Poznato nam je da su predstavnici hrvatskih stranaka spremni na dogovor i nadamo se da će se bošnjački predstavnici isto prepoznati. Pozivam ih da važnu poruku EV-a na prjiedlog Hrvatske dobro razmotre”, rekao je premijer govoreći o izbornom zakonu u susjednoj državi.
Suradnja sa Slovenijom i Njemačkom
Razgovore s Janezom Janšom nazvao je konstruktivnima i rekao kako je najvažnija stvar o kojoj su razgovarali – budućnost.
Suradnja na području plina, nuklearne energije, sve su to teme o kojima će se i dalje razgovarati, kaže premijer. Hrvatska je Sloveniji kao pomoć u gašenju požara poslala jedan kanader, otkrio je.
I razgovori s njemačkim poduzetnicima su bili plodonosni, kaže premijer.
Plenković je rekao i kako je Hrvatska zadržala kreditni rejting te da će i danas stići izvješće koje će potvrditi da je RH ispunila sve kriterije koje je trebala za ulazak u mehanizam za kreditni rejting 2.
“Naš smjer je dobar, koristan za Hrvatsku, građane i, što je najvažnije, za gospodarstvo”, zaključio je premijer.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare