Tadić o postizbornoj kombinatorici: Sve je moguće, a svi će reći da ne “misle ići s ovim ili onim”

Vijesti 19. tra 202410:05 0 komentara
N1

O rezultatima izbora, pozicijama stranaka i potencijalima za sastavljanje Vlade govorio je znanstvenik Tonči Tadić, bivši saborski zastupnik. Istaknuo je da pregovori očito traju i da bi se rezultati mogli znati za desetak dana. Zanimljivim smatra očekivanja da bi ljevica bila u nekoj kombinaciji s desnicom, dok je to, kako kaže, prije 20-ak godina bilo nezamislivo.

Nakon parlamentarnih izbora čelnici političkih stranaka još uvijek govore da je “sve otvoreno”.

“Pregovori traju, telefoni su užareni s obje strane, ali s tom razlikom što sa strane SDP-a telefonira predsjednik Republike, po svoj prilici. Ne mogu to zajamčiti, ali znajući na koji način SDP sada funkcionira, da je stvarni predsjednik na Pantovčaku, a virtualni na Iblerovom trgu – vjerojatno je Zoran Milanović dobro uključen u ta lobiranja i nagovaranja da se ipak stvori nekakva koalicija”, rekao je Tadić za HRT

“Sve je moguće. Moguće su svakakve kombinacije i nitko neće ništa isključiti u ovome trenutku. Svi će reći da ne “misle ići s ovim ili onim”. Prave rezultate ćemo znati za jedno 10-ak dana”, dodao je.

Smatra da je ipak cilj da se Vlada i Sabor formiraju što prije.

Ljevica u kombinaciji s desnicom?

“Zanimljivo je da se sa strane ljevice kao posve normalna lansiraju očekivanja da bi bili u kombinaciji s desnicom i to krajnjom desnicom”, rekao je.

“Da je netko prije 20 godina predložio da HSP bude u koaliciji sa SDP-om – svi bi se križali lijevom i desnom rukom. Danas je to posve normalno”, izjavio je Tadić.

Tadić ističe da se ničim ne može povezati glas na izborima sa stvarnim učinkom te stranke. Smatra to apsurdnim. Napominje kako su glasačima očito bitnije ideološke postavke, a ne ono što netko radi. Tvrdi da je HDZ, unatoč svim pričama o korupciji, nakon izbora u 2024. ostao na istim rezultatima kakvi su bili 2016. godine i tek malo manjima nego 2020. To objašnjava tvrdnjom da birači glasaju navijački.

“Hrvatska politika je, kao i svaka politika, potpuno iracionalna. Ne temelji se na učinku nego na nekim podsvjesnim očekivanjima i na čistoj ideologiji. “To su moji, ja sam za njih ma što oni radili. Jesu me razočarali, ali i dalje su to moji”, navodi Tonči Tadić.

Smatra i da u Hrvatskoj od devedesetih godina postoji “zamjena biračkog tijela”, te da bi srednji sloj po nekoj logici trebao biti “desno”, a ustvari su u Hrvatskoj “lijevo” te da siromašniji slojevi koji bi, kako kaže, trebali glasati za lijeve, oni zapravo glasaju za desne.

“Uvijek se to lijevo-desno temeljilo u odnosu prema Jugoslaviji i prema ratu, iako je rat završio prije skoro 30 godina”, kazao je i dodao da je RH u ratu pobijedila, postala je i članicom NATO-a i Europske unije.

Treba se, kaže, okrenuti budućnosti i vidjeti što sve nude stranke koje su izašle na izbore. Stranačke programe nismo čuli, tvrdi Tadić.

“Cijelo vrijeme ove kampanje bavili smo se osobnim frustracijama predsjednika Republike, odnosno s time može li on istodobno biti predsjednik i premijerski kandidat jedne stranke.”

“Kampanja vodi prije prave kampanje”

Na pitanje je li uključivanje Zorana Milanovića utjecalo na veću izlaznost birača i motivaciju birača, Tadić ja naveo da je u Hrvatskoj zamjetan opet jedan presedan.

“U RH se kampanja vodi prije prave kampanje s puštanjem u javnost optužnica, puštanjem u javnost čudnih transkripata”, rekao je. Čudni su mu zato jer su, kako kaže, pušteni u javnost u određenom trenutku, a da nitko ne može potvrditi da su uistinu vjerodostojni, piše HRT.

Apsurdno mu je uključivanje Milanovića u kampanju. On je, kaže, osim što je otvoreno navijao za pobjedu jednu političku opciju, istodobno bio i za uništenje druge političke opcije. Da je dao ostavku, stvari bi bile puno čišće, kazao je.

“Ali onda je rizik u tome što ne bi mogao sam sebi dati mandat. Samo to očekivanje da će do zadnjeg trenutka kalkulirati i dati mandat sam sebi, posve je naivno”, rekao je Tonči Tadić.

Spomenuo je da je on bio u međustranačkoj radnoj skupini koja je 2000. mijenjala Ustav te da mu je sasvim jasno zašto u Ustavu stoji da predsjednik treba biti nestranačka osoba.

“Svatko iole razuman znat će da se predsjednik ne bavi dnevnom politikom, strankama nego državom kao takvom”, tvrdi Tadić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!