EU spreman pomoći najugroženijim Afganistancima, no je li za pomoć prekasno?

Vijesti 19. kol 202118:15 1 komentar
REUTERS/Stringe, Ilustracija

Europska unija spremna je pomoći najugroženijim građanima Afganistana, ali zajednički stav je da se ne smije ponoviti 2015. godina kad je u masovnom valu u Europu došlo više od milijun sirijskih izbjeglica.

Prvi avioni s afganistanskim izbjeglicama noćas su sletjeli na europsko tlo. Pet španjolskih diplomata te 48 osoba iz Afganistana koje su ili radile sa Španjolcima ili su članovi njihovih obitelji. U narednim se danima očekuje još petstotinjak ljudi sličnoga zaleđa, no to je samo kap u moru, čega su svjesni svi vodeći policajci Europske unije. Ministri unutarnjih poslova jučer su održali sastanak.

PROČITAJTE JOŠ

“Postignuto je razumijevanje na EU razini da se više ne smije ponoviti situacija kao 2015., kada je veliki izbjeglički val došao na granice europskih zemačlja jer to nije rješenje ni za EU ni za građane tih zemalja iz kojih dolaze”, rekao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

A sprječavanje takvog scenarija Europsku će uniju staviti pred značajne izazove.

“Izazovi o kojima govorim će se rješavati iz dana u dan, no ne smijemo izgubiti iz vida širu sliku, a to je novi migrantski val, kanaliziranje prema krijumčarskim rutama i zato je jako važno snažno angažirati europsku službu za vanjsko djelovanje, prije svega u državama koje okružuju Afganistan”, kazao je Božinović.

Pitanje je, međutim, ima li Europa snagu za takvo što.

“Ovo je katastrofa, katastrofa za afganistanski narod, za zapadne države i njihovu vjerodostojnost te za razvoj međunarodnih odnosa. Često je riječ o noćnoj mori jer čak i ako smo noćas prihvatili prve izbjeglice iz Afganistana, zajedno sa španjolskim diplomatskim osobljem, jasno je da ne možemo fizički prihvatiti sve izbjeglice iz Afganistana odjednom”, rekao je čelnik EU-ove diplomacije Josep Borell.

No Europa nije uvjerljiva i nije teško pretpostaviti da će se opet osloniti na druge da riješe problem kojeg je i sama stvarala. Osjete to i u afganistanskim zajednicama u europskim gradovima, poput Atene i prosvjeduju zbog članova svojih obitelji čiji životi su u opasnosti.

Događaje u Afganistanu ne treba gledati samo kroz prizmu političke odgovornosti, nego jednostavno kroz prizmu – humanosti.

No pitanje je je li sada za pomoć – prekasno.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare