VIDEO Proveli smo dan s pomorskom policijom, pogledajte s čime se sve susreću

Vijesti 19. srp 202322:20 0 komentara

Dva dana nakon stravične pomorske nesreće u murterskom moru u kojoj je jedna osoba izgubila život, s policijom smo provjerili koji su najčešći prekršaji na moru. U policijskoj patroli na moru bila je naša splitska ekipa.

Dvaput je policajac pokušao zaustaviti ovaj jureći brod. Tek iz trećeg pokušaja uspješno – pa je za opasno glisiranje unutar 300 metara od obale turist dobio kaznu od 398 eura. Upravo su oni i najčešći prekršitelji.

“Ponašaju se na neprimjeren način s obzirom na državu u koju su došli i tribali bi malo više poštivat zakonske odredbe i poštivat sigurnost plovidbe na moru”, rekao je Jure Jurišić, načelnik Postaje pomorske policije Split.

Pod budnim okom policijskih snaga krećemo dalje u patrolu. Pet minuta nakon još jedno glisiranje. Ovaj Belgijac jako dobro zna što je zgriješio.

“Prebrza vožnja. Vidio sam policijski brod kako se približava i znao sam da smo nešto krivo napravili. Naravno, u Belgiji je isto, kad prekršiš zakon moraš to i platiti”, rekao je Phillip.

Na licu mjesta plaća se 2/3 kazne. Odlaze dalje, a zbog još jednog glisiranja zaustavljena je i ova obitelj.

“Je li negodovao? Nije, prizna’ je prekršaj i reka’ je da će ubuduće paziti.” Platio je kaznu na licu mjesta, 2/3 kazne”, rekao je Stipe Bajak iz Pomorske policije Split.

Na istom mjestu zaustavljena su i ova dva dečka – iz istog razloga. Kaznu nisu platili odmah, pa su čestitku odnijeli sa sobom. “Tim putem moraju platiti još i sudske troškove u iznosu od 66 eura”, rekao je policajac Mario Buljan.

Pa će ih glisiranje na kraju koštati 464 eura. A upravo je to najčešći pomorski prekršaj.

“Imate danas brojku gotovo za 50 posto veću nego je bila lani u istom periodu. Tako da smo mi tu da pokušamo sankcionirati sve one koje trebamo sankcionirati”, objašnjava Jurišić.

“Glisiranje, brzina, uz samu obalu, prekrcaj brodica i brodova koji ne mogu primiti toliki broj putnika i nedovoljan odmor. Da su ljudi odmorni na brodu i da znaju u kakvoj su kondiciji oni i njihovo plovilo”, rekao je Željko Kuštera, kapetan Lučke kapetanije Split

Upravo zbog toga i ne poštivanja pomorskih pravila prije dva dana u moru pokraj Murtera dogodila se nesreća u kojoj je izgubljen jedan život. Svemu je kumovala velika brzina i autopilot.

“Svakako autopilot je dobra stvar, ali samo uz nadzor osobe koja bi trebala biti tu da uključi odnosno isključi autopilot”, dodaje Jurišić.

Poštivanje pravila na moru i edukacija ključ su prevencije pomorskih nesreća.

“Moramo tu apelirat na sve sudionike u pomorskom prometu, a tu uključujem i plivače i ronioce i sve ljude koji su po moru u tom trenutku da se pridržavaju pravila koja naglašavam nisu teška”, zaključuje Kuštera.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!