Covid-19 više ne predstavlja izvanrednu globalnu zdravstvenu krizu, priopćila je u petak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), što je jedan od ključnih koraka prema okončanju pandemije koja je odnijela više od 6,9 milijuna života i poremetila svjetsko gospodarstvo.
Prošle su tri godine otkako je ta agencija Ujedinjenih naroda proglasila covid-19 svjetskom zdravstvenom opasnošću.
Taj status je omogućio da se svijet usredotoči na covid-19 kao na veliku zdravstvenu prijetnju te potaknuo suradnju na globalnoj razini glede cjepiva i lijekova za suzbijanje te bolesti.
“Jučer se Odbor za izvanredna stanja sastao po 15. put i preporučio mi da proglasim kraj javnozdravstvene krize od međunarodnog značaja. Prihvatio sam savjet i stoga s velikom nadom objavljujem da je covid-19, kao globalna zdravstvena kriza, gotov”, rekao je glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Odluka pokazuje da je svijet ostvario napredak, ali covid-19 će i dalje biti s nama, iako više ne predstavlja zdravstvenu krizu, priopćio je WHO.
Prema podacima WHO-a, stopa smrtnosti je pala s više od 100.000 ljudi tjedno u siječnju 2021. na oko 3500 u tjednu do 24. travnja ove godine.
“Međutim, to ne znači da je covid-19 nestao”, upozorio je Ghebreyesus.
Inače, proglašenje izvanrednog stanja najviši je stupanj uzbune koji WHO može proglasiti. To čini u slučaju prijetnji kako bi vlade i javnost bili upozoreni i mogli se pripremiti. Ni proglašenje niti ukidanje izvanrednog stanja nema direktne posljedice. Svaka država sama odlučuje o upravljanju krizom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!