Hunjavica se još naziva i rinitis, a radi se o najčešćem simptomu prehlade. Naime, hunjavica označava pojačano curenje iz nosa koje se razlikuje od običnog curenja, ali i od upale sinusa. Ovo je vrlo neugodan i naporan simptom koji se tretira na više načina.
Hunjavica uključuje i kihanje, dok je i začepljenost nosa njezin sastavni dio. Može trajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana, s time da se s vremenom i samo curenje iz nosa znatno smanjuje.
Zašto dolazi do hunjavice?
Do hunjavice zapravo dolazi kada se krvne žile u nosu prošire, a on se onda ispuni sluzi.
Hunjavica nastupa za vrijeme bolesti kao što su prehlada ili gripa, a uzrokuju je različiti čimbenici. Tako postoji hunjavica, odnosno rinitis koji uzrokuju alergeni kao što su prašina, grinje ili pak ambrozija i ovdje se radi o alergijskom rinitisu, a postoji i svima poznata hunjavica koja se zapravo zove nealergijski rinitis.
U ostalim slučajevima hunjavicu mogu izazvati infekcije, najčešće virusne, određeni lijekovi, stres, kao i prevelika vlažnost u zraku, ali i dugotrajna upotreba kapi za nos.
Kako prepoznati hunjavicu?
Ovaj se simptom može prepoznati po jakom curenju iz nosa koje može biti praćeno i kihanjem ili začepljenošću nosa, kao i slijevanjem sluzi u grlo i kašljanjem. Rinitis se može dogoditi i djeci i odraslima, a sami simptomi mogu biti kod svakoga drugačiji. Jednako tako će i intenzitet simptoma varirati od osobe do osobe.
Važno je uočiti radi li se samo o hunjavici ili se pak radi o nekoj ozbiljnoj bolesti kojoj je hunjavica samo jedan od simptoma.
Kako se tretira hunjavica?
Postoji više načina kako se tretira pretjerano curenje nosa.
Prije svega, pomoći mogu kapi za nos koje se ne smiju koristiti dulje od pet dana. Uz njih se može koristiti i fiziološka otopina koja se kupuje u ljekarni, a koja će ovlažiti nos. Također, ako se javlja začepljenost nosa, odlična pomoć će biti i česta inhalacija pomoću pare. Jednostavno se u posudu ili lonac stavi vruća voda u koju se može staviti nekoliko kapi posebnog eteričnog ulja, a to se onda udiše nekoliko puta dnevno, uvijek s ponovljenim postupkom.
Nekima kod začepljenog nosa pomažu i bomboni od mentola, đumbira ili neki drugi bomboni koji služe upravo tome da pročiste dišne puteve. Pomoći može i čaj od đumbira koji će ugrijati organizam i pročistiti nos. Ne zaboravite i redovito puhati nos kako se sluz ne bi slijevala u grlo i izazivala nove neugodne probleme, a spavajte i na povišenom da se sluz ne slijeva u pluća.
Uz to, treba pripaziti i na kožu nosa koja može postati jako suha pa ju je najbolje mazati odmah na početku kremom ili mastima, kao što je nevenova mast. Osobe koje imaju ovlaživač zraka ga mogu upaliti kako bi se stvorilo više vlage u zraku. S druge strane, izbjegavajte dim i zadimljene prostore jer oni samo mogu pogoršati simptome. Simptomi će se povući sami od sebe nakon nekog vremena.
Zaključak
Hunjavica se naziva još i rinitis, a može biti alergijska ili nealergijska. Prepoznaje se po stalnom curenju iz nosa, ali i po začepljenosti nosa, kihanju ili slijevanju sluzi u grlo. Postoji niz načina kako si možete pomoći kod pojave ovog simptoma, a najbolje je kombinirati sve metode.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!