Nova studija otkrila kako premalo ili previše sna utječe na naše zdravlje

Zdravlje 21. ožu 202306:46 0 komentara
Shutterstock / Ilustracija

Nova studija pokazala je da premalo ili previše sna može značajno utjecati na naše zdravlje, čineći nas podložnijima infekcijama. Osim što je važno koliko sati spavamo, također je važna i kvaliteta sna. Stručnjaci preporučuju da se pojedinci usredotoče na pravilnu higijenu spavanja kako bi optimizirali kvalitetu i količinu sna.

Na imunološki sustav izravno utječe koliko sati spavamo tijekom noći, kao i kvaliteta sna. Spavanje zapravo može pozitivno ili negativno utjecati na rizik od srčanog udara, pretilosti, dijabetesa i oštećenja kognitivnih funkcija, prenosi Health.

Istraživači još uvijek prikupljaju podatke o tome kako naše navike spavanja izravno utječu na funkcioniranje različitih tjelesnih sustava. Doktor medicine i neurolog Vijay Ramanan ističe da kvaliteta sna utječe na citokine – vrstu proteina koji imaju moć stimulirati ili usporiti imunološki sustav – što bi moglo objasniti kako spavanje može biti povezano s rizikom od infekcije.

Ramanan dodaje da postoji mogućnost da su osobe koje spavaju premalo ili previše općenito lošeg zdravlja i da su stoga izloženi većem riziku od infekcije. No, ipak ističe i važnost kvalitetnog sna.

“Postoji mnogo dobrih razloga da se na san gleda kao na čimbenik koji se može mijenjati i koji bi mogao poboljšati cjelokupno zdravlje i možda čak ograničiti rizik od virusnih i drugih infekcija”, objasnio je neurolog.

Kvaliteta sna je ključna

U najnovijoj studiji, norveški znanstvenici angažirali su studente medicine da anketiraju pacijente u čekaonicama liječnika opće prakse. Istraživački tim želio se usredotočiti na ljude koji traže primarnu zdravstvenu zaštitu, jer je poznato da ova populacija ima veće stope problema sa spavanjem.

Studija je obuhvatila gotovo 1850 osoba. Istraživači su otkrili da pacijenti s nesanicom imaju 15% veću vjerojatnost da će prijaviti infekciju i gotovo 50% veću vjerojatnost da im je propisan antibiotik.

S druge strane, oni koji su spavali manje od 6 sati imali su gotovo 30% veću vjerojatnost da će prijaviti infekciju i gotovo 60% veću vjerojatnost da će im biti propisan antibiotik u posljednja tri mjeseca, u usporedbi s onima koji su izjavili da su spavali 7-8 sati.

Istraživači su također primijetili da je između sedam i osam sati sna idealna količina za većinu odraslih osoba.

Utvrđeno je da je previše spavanja također u korelaciji s negativnim učincima na zdravlje. Oni koji su izjavili da su spavali više od 9 sati imali su 44% veću vjerojatnost da su imali infekciju u usporedbi s onima koji su spavali 7-8 sati.

Još nije sasvim jasno predviđa li obrazac spavanja infekciju ili ne, ali mogu biti pokazatelj lošeg zdravstvenog stanja.

“Vjerojatno objašnjenje moglo bi biti da infekcija dovodi do poremećaja spavanja ili povećane pospanosti, ili da su i spavanje i rizik od infekcije povezani s osnovnom bolešću”, istaknula je dr. Ingeborg Forthun koja je i koautorica studije.

Koliko sna nam je potrebno?

Procjenjuje se da je odraslim osobama potrebno između 7 i 8 ati sna svaku večer dok je djeci i tinejdžerima potrebno nešto više, obično između 10 i 12 sati.

Naglasak treba biti i na kvaliteti sna – osoba koja je spavala osam sati i dalje može biti umorna, ako je loše spavala. Ono što može biti dovesti do loše kvalitete sna jesu apneja u snu, ustajanje tijekom noći da bi osoba išla u WC, stres, tjeskoba…

Kako bi poboljšali kvalitetu sna, dr. Forthun je savjetovao ljudima da se usredotoče na dobru higijenu spavanja. Preporučio je da obratite pozornost i na način na koji odlazite na spavanje i na način na koji se budite.

Dobra higijenja spavanja podrazumijeva da isključite uređaje prije spavanja, da se fokusirate na svoju rutinu koju redovito prakticirate prije spavanja, da gasite svjetlo, podignite rolete tijekom dana, a može pomoći i korištenje uređaja za “bijeli šum”.

Nadalje, poželjno je izvjegavati vježbanje ili jedenje neposredno prije odlaska u krever. Dosljedan odlazak u krevet i buđenje u približno isto vrijeme svaki dan također je sastavni dio dobre higijene spavanja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!