Stopa djece hospitalizirane zbog anafilaksije izazvane hranom porasla je za 25% od 2006. do 2012. - s 1,2 na 1,5 na 100 000 djece, pokazali su podaci prikupljeni iz pedijatrijskih bolnica iz SAD-a tijekom 2019. godine. Ozbiljni simptomi u većoj mjeri javljali su se zbog mlijeka nego zbog kikirikija ili drugih orašastih plodova.
Kravlje mlijeko je namirnica koja najčešće izaziva alergije kod djece mlađe od pet godina i čini oko polovice svih alergija na hranu kod djece mlađe od jedne godine. Većina djece preraste ovu alergiju, odnosno, s vremenom se povuče. No, kod onih kod kojih alergija na mlijeko potraje i u tinejdžerskim godinama i u odrasloj dobi, moguće su ozbiljne reakcije.
Opasne alergijske reakcije
“Alergija na kravlje mlijeko izaziva najveću zabrinutost. Mnogi ljudi nisu svjesni da to može uzrokovati ozbiljnu anafilaksiju”, rekla je liječnica Carla Davis.
Dr. Paul Turner s Imperial Collegea u Londonu savjetuje da se alergiji na mlijeko treba posvetiti dovoljno pažnje, baš kao što se to čini kada je riječ o alergiji na orašaste plodove.
Kada je riječ o alergiji na hranu, tijelo tretira određene proteine kao što su kazein i sirutka u mlijeku kao uljeze, zbog čega se pokreće imunološki odgovor, piše WebMD. Antitijela poznata kao imunoglobulin (Ig)E, koja obično štite od bakterija, virusa i parazita, izazivaju upalu, otpušta se histamin, a simptomi poput osipa, oticanja, povraćanja, otežanog gutanja i disanja mogu se javiti unutar nekoliko minuta.
Dakle, ono što mlijeko čini zdravim izborom za djecu, a to je visok udio bjelančevina, može izazvati ozbiljne alergijske reakcije kod dijela djece i odraslih.
“Ne treba vam puno mlijeka da bi ste dobili veću dozu alergena”, dodao je Turner.
Alergija na mlijeko je nešto složenija nego neke druge alergije. Naime, iako se u nekim slučajevima ova alergija može utvrditi testom, kod nekih osoba to nije moguće, a simptomi se mogu javiti i nekoliko sati, pa čak i dana nakon izlaganja alergenu.
Djeca s alergijom na mlijeko imala su u prosjeku prvu alergijsku reakciju imala prije navršene druge godine života. Najčešće reakcije bile su povraćanje, proljev, osip i ekcem.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!