Liječenje antitijelima djeluje, no to nije izlaz iz ove pandemije

Zdravlje 19. kol 202113:39 0 komentara
Cole Burston / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Tretmani antitijelima su učinkoviti u smanjenju teške bolesti, međutim, neki znanstvenici su bili kritički nastrojeni prema napretku ovih tretmana u odnosu na druge, lakše metode prevencije.

Monoklonska antitijela, poput onih koje su napravili Regeneron i GlaxoSmithKline (GSK), neće djelovati na svakog pacijenta s covidom-19, kako je poznato, a dostupna su samo za osobe starije od 12 godina koje nisu hospitalizirane ili teško bolesne.

VEZANE VIJESTI

Regeneronova terapija se također može koristiti za osobe koje znaju da su bile izložene virusu, ali još nemaju pozitivan test. Ta zaštita, međutim, ne traje dugo i nije zamjena za cjepivo, piše CNN.

Monoklonska antitijela, poput Regeneronovih, ali i druga pokazala su da radikalno smanjuju šanse da netko završi u bolnici, a na kraju priče smanjenje prijema u bolnicu mora biti glavni prioritet.

“Znamo što sprečava da neka osoba oboli od ove bolesti, a to su maske i cjepivo. Trebalo bi se fokusirati na ove preventivne mjere”, rekla je dr. Leana Wen, liječnica hitne pomoći i gostujući profesor fakulteta za javno zdravlje Sveučilišta George Washington i dodala:

“Potpuno je pogrešno reći da bi se trebalo fokusirati na liječenje, a ne na naglašavanje prevencije. To je prvi i glavni korak za koji znamo da djeluje kada je u pitanju zaustavljanje pandemije koronavirusa.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!