Liječnica otkrila kako prepoznati koji ste virus pokupili i kako se liječiti

Zdravlje 04. sij 202419:14 0 komentara
Pexels/Ilustracija

Liječnica je podijelila nekoliko savjeta koji zlata vrijede u periodu kada je najviše izostanaka s posla zbog respiratornih infekcija, a ove sezone je zabilježen i veći broj oboljelih od gripe.

Sezona je respiratornih infekcija povodom kojih se oglasila dr. Biserka Obradović, a najviše je pažnje posvetila Krakenu koji je podtip omikrona, tipa covid-a 19, piše Žena.rs.

Trenutno cirkuliraju tri tipa virusa gripe AH1, AH3 i B, kao i Kraken koji je podtip omikrona i prehlada, rekla je dr. Biserka, a čekaonice domova zdravlja pune su pacijenata koji se žale na bolove u mišićima, leđima, temperaturu, kašalj, grlobolju, glavobolju, bolove u očnim jabučicama, a spominje se i jaka slabost.
“Prehlada i gripa pripadaju skupini kapljičnih infekcija koje se prenose kapljičnim putem. Tijekom govora, kihanja, kašljanja, zaražena ili bolesna osoba u svoju okolinu izbacuje sitne kapljice koje sadrže uzročnike bolesti. Te kapljice putem zraka dospijevaju do drugih ljudi, koji ih udisanjem unose u tijelo, prenoseći tako bolest na zdrave osobe. Zdrava osoba također se može zaraziti dodirom površine zaražene virusom i prenošenjem virusa na nos i usta”, poručila je srpska liječnica Biserka Obradović.

Najčešće se javlja prehlada

Prehlada počinje postepeno, a odlikuje se normalnom ili blago povišenom temperaturom, začepljenjem ili curenjem nosa, kihanjem. Glavobolja, bolovi u grlu kao i kašalj se isto mogu javiti, ali su blažeg intenziteta u odnosu na gripu.

Važno je razmisliti s kojim osobama ste u posljednje vrijeme bili u kontaktu i kako je došlo do pojave simptoma, a takav pristup pomaže vam da saznate od čega bolujete.

Simptomi prehlade

Curenje nosa

Začepljenost nosa

Kašalj

Bolno grebanje i peckanje u grlu

Postupno povećanja temperature do 38 stupnjeva

Savjeti za brz oporavak

Konzumirajte što više tekućine, ali i svježeg voća i povrća zbog sadržaja vitamina, minerala, i biljnih vlakana, prenosi Net.hr.

Vlažite zrak u prostorijama u kojima se nalazite, i redovito provjetravajte prostorije u kojima boravite.

Budite mirni i što više odmarajte, a kod glavobolje, bolova u mišićima i visoke temperature, možete koristiti lijekove za snižavanje temperature. Bol u grlu smanjuje se sprejevima za grlo i grgljanjem čaja od kadulje, a za smirivanje kašlja mogu se koristiti sirupi biljnog podrijetla.

Kako bi smanjili curenje nosa, važno je inhalirati se i koristiti sprejeve na bazi morske soli, dok se bez savjetovanja s liječnikom ne preporuča uzimanje antibiotika.

Ako se stanje ne popravi ni nakon dva do tri dana, a temperatura se se ne spušta ispod 39 °C, potrebno je što prije javiti se svom izabranom liječniku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!