Najbolje vježbe za kukove kod djece i odraslih: Pomoći će kod bolova i upala

Zdravlje 17. ruj 202115:26 0 komentara
Pixabay / Ilustracija

Problemi s kukovima i bolovi u kukovima mogu se pojaviti kod djece zbog displazije kukova, a kod odraslih zbog raznih stanja i bolesti. S obzirom na to da se radi o velikim kostima, bolovi mogu biti nesnosni i otežavati svakodnevno funkcioniranje.

Displazija kukova kod djece se češće pojavljuje kod djevojčica nego dječaka. Riječ je o iščašenju koje uzrokuje nedovoljna razvijenost zglobne čašice kuka. Podaci pokazuju kako je displazija kukova kod djece djelomično nasljedna.

Za olakšavanje simptoma i popravljanje bolnih kukova korisne su vježbe za kukove kod djece i odraslih.

Zašto vježbe za kukove kod djece i odraslih pomažu?

Zglob kuka je vrlo stabilan i snažan zglob koji čine dva zglobna tijela – kuglasta glava natkoljenice i čahure karlične kosti. Vrh bedrene kosti, koji je oblikovan poput kugle, namješten je unutar šuplje duplje u karlici. Ti zglobovi omogućavaju najviše pokreta od svih u tijelu.

Bolove u kukovima mogu uzrokovati kosti, hrskavica, mišići ili tetive koji pomažu u pokretima. Osim toga, zaslužni su za podupiranje kretanja nogu i gornjeg dijela tijela.

Uzrok bolova u kukovima može biti:

– displazija kukova kod djece

– upaljene tetive

– artritis – uzrokuje bolove na području zglobova, bol s vremenom postaje sve jača, postoje poteškoće s kretanjem i ustajanjem

– burzitis – upalno stanje burzi, jastučića koji se nalaze uz mišiće

– prijelom ili iščašenje kuka – nastaju nakon pada ili zbog bolesti

Vježbe za kukove kod djece i odraslih koriste se uz savjetovanje liječnika te nakon obavljenih svih potrebnih pretraga. Vježbe će obično preporučiti fizioterapeut, no neke od njih možete raditi i sami kod kuće ukoliko vam pokreti ne izazivaju dodatnu bol ili neugodu. Vježbe za kukove se trebaju početi obavljati postepeno, a najvažnije je da ste svakodnevno aktivni i redovni u vježbi.

Bol nakon vježbi za kukove je uobičajena samo ako je u mišićima, no kod pretjerivanja može doći do jačih bolova koji traju nekoliko dana. U tom slučaju bi se trebali obratiti svom liječniku.

Vježbe za kukove kod djece

Ako se kod djeteta razvila displazija kukova, najčešće problematično stanje po pitanju kukova kod djece, bit će potrebne vježbe za rješavanje bolova. U prvim mjesecima života displazija obično neće predstavljati probleme, no ako se ne liječi na vrijeme može rezultirati invaliditetom. Dijagnoza se zbog toga mora postaviti što ranije jer to omogućuje korištenje fiziološkog potencijala za rast i razvoj kuka tijekom liječenja.

Već nakon rođenja i prvog pedijatrijskog pregleda bi majka trebala dobiti detaljne upute za vježbe za kukove kod djeteta i tretman. Nerijetko i patronažna sestra daje savjete kako dijete povijati i kako činiti korektivne vježbe za kukove.

U težim slučajevima se zahtijeva ortopedsko pomagalo i/ili aparatić za kukove, a ponekad je dijete potrebno hospitalizirati kako bi se više sati dnevno stavljalo u specijalni položaj. Operacijskom liječenju se pristupa kada su iscrpljene sve druge mjere liječenja. Kao i kod lakših slučajeva, roditelji će dobiti jasne upute što je potrebno za dijete te mogu li u oporavku pomoći vježbe za kukove.

Ovo je jedna od dobrih vježba za kukove kod djece, no svakako se preporučuje savjetovanje s fizioterapeutom prije početka bilo kakvih vježbi.

Dijete treba ležati na leđima, a odrasla osoba prihvatiti njegove potkoljenice postavljajući koljena i kukove savinute. Tada se izvodi kruženje u zglobu kuka, vanjska rotacija te odmicanje natkoljenice u stranu, prema van. Na kraju vježbe se trebaju ispružiti koljena i kukovi.

Najbolje vježbe za kukove kod odraslih

Kod odraslih bolove u kukovima obično uzrokuju upale mišića, burzi i kosti, a bol može izazvati i ukliješteni živac koji prolazi kroz kuk. Bol se može osjećati na svakom dijelu kuka, no obično osjeća na području stražnjice, bedra, preponama te na vanjskom dijelu kuka.

Ako je riječ o bolesti poput artritisa i drugih, nakon provedenih dijagnoza će pacijent biti upućen kod fizioterapeuta koji će pokazati najbolje vježbe za kukove kod odraslih. Ne preporučuje se izvođenje vježbi bez prethodnog savjetovanja ako se radi o bolesnim kukovima. Slična je stvar i kod uklještenja ishijadičnog živca ili kod išijasa. Vježbe za kukove bi se u tom slučaju trebale izvoditi isključivo uz savjetovanje jer u suprotnom mogu pojačati simptome i odužiti tijek bolesti. Također, ako dođe do osjećaja boli koja traje nekoliko sati nakon vježbanja, savjetuje se prestati s vježbanjem i obratiti se liječniku.

U nastavku donosimo neke vježbe za kukove kod odraslih koje služe za istezanje i jačanje mišića kukova:

1. U stajaćem položaju se držite jednom rukom za radnu površinu i marširajte na mjestu tako da podižete koljena prema prsima, ali ne iznad 90°.

2. U stajaćem položaju se primite rukama za površinu ispred sebe tako da imate ravna leđa. Pritisnite mišiće stražnjice, jednu nogu blago pomaknite prema iza i tako zadržite pet sekundi. Ne naginjite se naprijed i ponavljajte s obje noge. Drugi dio vježbe u istom položaju može biti da savijete koljeno pa povučete petu prema dnu i pustite, a onda ponavljate.

3. U stajaćem položaju se jednom rukom držite za površinu na strani, a onda podižite nogu bočno tako da je držite u istom položaju, a ne da je okrećete prema van. U podignutom položaju držite pet sekundi i onda polako vraćajte.

4. Dišite iz dijafragme i polako se spuštajte u čučanj tako da vam kralježnica nije savinuta. Čučnite sve dok koljena ne budu iznad nožnih prstiju. U čučnju ostanite pet sekundi pa se polako vraćajte prema gore, tako da stražnjica kreće prva.

5. U ležećem položaju na leđima podignite područje iznad koljena uz pomoć pomagala ili ručnika. Jedno koljeno savijte, a drugo ispravite kako bi se podiglo od poda. Držite tako pet sekundi, a onda pustite pa ponavljajte.

6. Lezite na leđa tako da noge držite uspravno pa ih čvrsto pritišćite o pod. Nožne prste držite povučene prema sebi. Ovu vježbu možete izvoditi i u ležećem položaju.

7. U ležećem položaju kao dobra vježba za kukove kod odraslih i kod išijasa je most. Dišite iz dijafragme i napnite mišiće trbuha dok su vam savijena koljena, a stopala ravno na podu. Podižite lagano karlicu i donji dio leđa od poda. Zadržite taj položaj u zraku pet sekundi, a onda polako spuštajte kralježak po kralježak. Ponavljajte.

8. Dobra vježba za istezanje je i podizanje koljena k prsima dok ležite na leđima. Jednu nogu držite uspravnom, a onda povucite drugo koljeno na prsa. Zadržite ga tako desetak sekundi i opustite se. Ako je potrebno, malo opustite ili spustite koljeno niže.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!