Zapuše vjetar, pokisneš ili zaspeš uz otvoren prozor i - prehladiš se. Ali izgleda da smo cijelio život u zabludi. Ispostavlja se da je najveći mit o prehladi u koji generacijama vjeruju mame i bake, taj da se prehladimo od hladnoće. Istina je da su prehlade obični sezonski virusi i zapravo se od njih razbolijevamo. A ono što hladnoća, kiša i vjetar rade je zapravo rušenje imunološkog sustava što nas čini podložnijim virusima.
Kako piše HealthLine, prehlade se javljaju zbog virusa, a ne zbog toga što stojimo na kiši. Međutim, studija iz 2022. godine pokazala je da hladnoća, tj. snižavanje tjelesne temperature može loše utjecati na imunološki sustav i donijeti veći rizik od virusa prehlade.
Dakle, od kiše se zapravo ne možete prehladiti, ali hladnoća dok ste dugo mokri vani, može oslabjeti vaš imunološki sustav i povećati rizik od prehlade ako dođete u kontakt s određenim virusima.
Kako se prehladimo?
Više od 200 virusa izaziva prehladu. Šire se zrakom i bliskim fizičkim kontaktom, dodirivanjem usta, očiju ili nosa nakon kontakta s klicama.
Može li se spriječiti prehlada?
Kako biste smanjili rizik od prehlade, treba paziti na slijedeće:
– često perite ruke
– suzdržite se od dijeljenja hrane, pića i drugih stvari s ukućanima koji se ne osjećaju dobro
– izbjegavajte nepotrebno dodirivanje očiju i usta
– hranite se uravnoteženo, s dosta voća i povrća
– redovno vježbajte
– dovoljno spavajte
Što pomaže kod prehlade?
Ako se prehladite, što više odmarajte, pijte puno tekućine, grgljajte slanu vodu, ispirite nosnu šupljinu fiziološkom otopinom. Oko lijekova bez recepta se posavjetujte s farmaceutom, piše Nova.rs.
Koliko traje prehlada?
Prehlada uglavnom prođe za tjedan, dva i obično ne zahtijeva odlazak liječniku. Ali nekad se prehlada može razviti u bronhitis ili upalu pluća. Rizik za to je veći ako imate oslabljen imunološki sustav ili druge respiratorne zdravstvene probleme kao što je astma.
Razlika između prehlade i gripa i covida
Mnogi simptomi ova tri zdravstvena stanja se preklapaju, ali simptomi prehlade su obično manje izraženi od onih povezanih s gripom ili covidom, a i prehladu obično ne prati povišena temperatura i groznica.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!