Cjepivo možda nužno za puni oporavak njemačkog gospodarstva

Ekonomija 17. kol 202015:01 > 15:06
John MACDOUGALL / AFP

Njemačko gospodarstvo na putu je brzog i široko baziranog oporavka, akon proljetnog pada bez presedana, ali cjepivo protiv koronavirusa možda će biti nužno da bi se u potpunosti oporavilo, upozorila je u ponedjeljak središnja banka.

Aktivnosti u najvećem europskom gospodarstvu smanjile su se u drugom tromjesečju deset posto, ali sada su na putu oporavka nakon što je epidemija većim dijelom obuzdana i ukinuta su mnoga ograničenja u poslovanju i u svakodnevnom životu.

“Jasan i široko bazirani oporavak makroekonomske izvedbe, koji je započeo nakon što je u travnju dosegnuta najniža točka, bit će nastavljen”, objavila je središnja njemačka banka u mjesečnom izvješću.

“Njemačko gospodarstvo trebalo bi jako snažno rasti u ljetnom tromjesečju 2020.”, procjenjuju u Bundesbanku.

Osobna potrošnja trebala bi dati “solidan doprinos” oporavku, ističu u središnjoj banci, izdvajajući ključnu ulogu industrije i ulaganja u kapitalna dobra.

Upozoravaju ipak da pandemija nije obuzdana na globalnoj razini i to će pritisnuti njemački izvoz i industrijsku proizvodnju.

“To će vjerojatno biti prepreka punom oporavku potražnje za njemačkim industrijskim proizvodima”, procjenjuju u Bundesbanku.

“Dok ne bude dostupno učinkovito medicinsko rješenje, poput cjepiva, ekonomska aktivnost u nekim domaćim uslužnim granama također će ostati ograničena”, smatraju.

Koronakriza je teško pogodila i tržište rada, prouzročivši snažan pad zaposlenosti i skok nezaposlenosti, koji su ipak bili relativno umjereni kada se uzme u obzir oštro smanjenje gospodarskih aktivnosti, napominju u Bundesbanku.

Stručnjaci to objašnjavaju u prvom redu programom subvencija za plaće radnika za koje poslodavci nemaju posla. Taj je program zaustavio silazni trend plaća i broja zaposlenih, navodi se u izvješću središnje banke.

Ministar financija Olaf Scholz izjavio je za nedjeljno izdanje lista Bild da je spreman povećati subvencije. Trenutno kompanije mogu tražiti subvencioniranje plaća za radnike tokom godine dana a Scholz je signalizirao da bi mogao produljiti to razdoblje na dvije godine.

Radnici i kompanije tako će dobiti više sigurnosti u planiranju jer pandemija neće jednostavno nestati u sljedećih nekoliko tjedana, objasnio je Scholz za Bild am Sonntag.

“Kompanije i poslodavci trebaju jasan signal vlade: bit ćemo uz vas od prvog do zadnjeg dana krize kako nitko ne bi bio otpušten bez stvarne potrebe”, izjavio je ministar financija.

Očekuje se da će program državu stajati do 10 milijardi eura.