Dopunsko osiguranje starije osobe plaćaju čak trostruko skuplje nego mladi. Riječ je o policama koje nude sva osiguravajuća društva u Hrvatskoj. Pogledajte koliko bi ona koštala za 65-godišnjaka.
Među osam ponuda, najjeftinija košta 18 eura, a ona najskuplja ide sve do 30 eura mjesečno. Za mlade su iste ponude trostruko jeftinije. S druge strane, HZZO nudi svima jednaku cijenu od 9,29 eura mjesečno, bez obzira na životnu dob.
Dopunsko osiguranje dodatni je trošak na male mirovine. Policu na teret državnog proračuna ne plaća oko 200.000 umirovljenika. Pojedini gradovi i općine također subvencioniraju ovaj trošak umirovljenicima s malenim mirovinama. Svi ostali moraju platiti, ako im primanja prelaze cenzus od 379,49 eura mjesečno po članu obitelji, odnosno 475,12 eura za samca. Međutim, što smo stariji, cijena je sve skuplja, barem kada je o privatnim osiguravajućim društvima riječ.
Osam ponuda za 65-godišnjaka
Za policu dopunskog zdravstvenog osiguranja HZZO ima jednaku cijenu za sve. Ona se nije mijenjala već godinama te iznosi 9,29 eura mjesečno, odnosno 111,49 eura godišnje. Taj iznos jednako plaćaju svi građani, neovisno o životnoj dobi. Međutim, posve drugačiju politiku vode privatna osiguravajuća društva. Pri kreiranju i trostruko veće cijene dopunskog za starije osobe, polaze od dva principa. Prvi je da će starija osoba kraće uplaćivati mjesečne premije, a drugi je da će puno više koristiti zdravstvene usluge. Oba su pogrešna u smislu da potpuno diskriminiraju građane samo na temelju njihove životne dobi.
Portal Mirovina.hr zatražio je ponudu polica dopunskog osiguranja pod pretpostavkom da se radi o korisniku koji ima 65 godina. Ponude osam osiguravajućih društava itekako se međusobno razlikuju cijenom, a ona najjeftinija je već u startu dvostruko skuplja od police koju nudi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje za jedinstvenu cijenu od već spomenutih 9,29 eura mjesečno.
Cijena bazne police za starije od 18 pa sve do 26 eura
Kada je riječ o privatnim društvima, najjeftinija polica dopunskog za 65-godišnjaka iznosi nevjerojatnih 18 eura mjesečno, dakle dvostruko više od police HZZO-a. Nudi ju Uniqa, a cijena se već na 20 eura penje u Groupama osiguranju.
U Wieneru je identična polica 21 euro, a u Triglavu čak 25 eura. Polica koja uključuje samo troškove raznih participacija najskuplja je pak u Merkuru, gdje za jednog 65-godišnjaka iznosi 26,54 eura. Allianz nudi policu po 24 eura, a u nju je uključen i m-Doktor. Riječ je o usluzi besplatnog dopisivanja s liječnicima.
Najskuplja polica za starije košta 30 eura, evo što nudi
Tu dolazimo do Croatia osiguranja koji ima tri ponude. Najpovoljnija polica košta 22 eura i osim participacije uključuje 20 posto popusta na usluge u njihovim poliklinikama. Za 25 eura mjesečno ubacili su i godišnji preventivni paket laboratorijskih pretraga. Najskuplji zdravstveni paket Croatia prodaje po cijeni od čak 30 eura mjesečno, odnosno 360 eura godišnje. Za te novce jedan 65-godišnjak može dobiti i jedan specijalistički pregled godišnje, zatim kontrolni pregled te osam laboratorijskih pretraga.
Imate li primjerice 25 godina, policu dopunskog osiguranja platit ćete trostruko manje, već od 6,60 eura mjesečno. U tom su smislu s osnovnim paketima privatna osiguravajuća društva povoljnija od HZZO-a. Međutim, kako starimo ta cijena sve više raste pa umirovljenicima ove police na malene mirovine, baš i nisu dostupne.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!