Miha Orešnik, novinar N1 Slovenija, objasnio je za N1 Hrvatska što se spominje u krugovima upućenima u stvari oko Vlade Republike Slovenije, koliko je vjerodostojan non-paper što ga je premijer Janez Janša navodno poslao u Bruxelles, a u kojem se predlaže prekrajanje granica na Balkanu.
“Teško je reći”, odgovorio je Orešnik na pitanje o tome koliko je dotični dokument vjerodostojan:
Janšini prijatelji Orban i Vučić
“Dokument nema glavu, nema potpis, teško je reći što je tu autentično. Ali takvi su i inače non-paperi kojima se služe diplomati, pa je teško reći gdje je neki od tih dokumenata nastao”, kazao je dalje u vezi dokumenta što ga je izvorno objavio portal Necenzurirano.si.
“Znamo u vezi Bosne i Hercegovine da postoje tri non-papera, a to da barem jedan postoji, potvrdio je ministar vanjskih poslova Anže Logar na odboru u parlamentu prije dva dana. Rekao je da je Slovenija pristupila dokumentu kojeg je radila Hrvatska. Radi se o izmjeni izbornog zakona u Bosni i Hercegovini”, objašnjavao je dalje novinar s N1 Slovenija:
“Što se tiče tog dokumenta koji je direktniji i izazvao je više pažnje, ne može se potvrditi, pa niti barem djelomično službeno, gdje je nastao. To je jako teško potvrditi.”
Kolega s N1 Hrvatska pitao je koji bi bio interes Janeza Janše da se upušta u ovakvo što.
“Tu su dvije teorije. Jedna je da to radi zbog svojih veza s liderima istočne Europe, znači s Viktorom Orbanom, a dobro se razumije i s Aleksandrom Vučićem i s nekim drugima, pa da imaju neku svoju agendu o kojoj se još ne znaju detalji. Druga mogućnost koju spominju neki stručnjaci je da Slovenija tijekom predsjedavanja EU-om od srpnja do prosinca ove godine želi postići neki pomak u vezi Bosne i Hercegovine i Zapadnog Balkana”, kazao je Orešnik.
Pitanje Predsjedništvu u Sarajevu: “Možete li se vi mirno razići?”
“Znamo da prošlih godina nisu napravljeni nikakvih pomaci, da nisu provedene nikakve reforme koje je tražila EU, pa Janez Janša i njegovi prijatelji žele da se ovako napravi neki pomak. Ali sad kad je dokument izašao u javnost, mislim da nema više nikakve šanse za ozbiljnije rasprave o tom dokumentu. Vidjeli ste sami, tamo su iznesene i ideje koje su za neke i zastrašujuće”, komentirao je.
Orešnik ne vidi preveliku mogućnost da bi Janša tako lako i brzo mogao sazvati tiskovnu konferenciju po ovom pitanju:
“Rijetko kad da on ima neku press konferenciju gdje možemo postavljati neka pitanja.”
Kad ih i ima, kazao je, najčešće je riječ o pandemiji covida-19, a i posljednja je bila prije nekoliko tjedana.
Za tiskovnu konferenciju predsjednika Slovenije Boruta Pahora koju se tijekom dana čekalo, kazao je:
“Pahor će ponoviti svoja stajališta, da se zalaže, kao i EU, kao i SAD, za Bosnu i Hercegovinu kakva je sad, za njezin teritorijalni integritet i suverenitet, bez crtanja novih granica.”
Ipak, istaknuo je jedan detalj tijekom posljednjeg Pahorovog posjeta Sarajevu:
“U Sarajevu je bilo čudno njegovo pitanje članovima Predsjedništva: ‘Možete li se vi mirno razići?’ Još uvijek nije jasno zašto je to pitao, on kaže da je iz zabrinutosti.”
Orešnik je za Janšu rekao i to da je sva njegova reakcija bila da je na Twitteru porekao da je dokument predao Charlesu Michelu, te da je rekao da ga nije vidio još od prošle godine.
“Ali nije direktno porekao ikakav dokument ili postojanje ovakvog dokumenta. On to pripisuje lijevim strankama i medijima da su od toga napravili aferu kako bi mu politički naštetitili, da su uvezli tu aferu zbog unutarnjepolitičkih potreba”, kazao je Orešnik.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!