Koliko god paradoksallno zvučalo, odluka organizatora da se odreknu gledatelja na gotovo svim mjestima Olimpijskih igara u Tokiju zbog Covid-19 neće naštetiti gospodarstvu te zemlje, kažu analitičari.
“To narano ima negativan utjecaj, jer to znači da će manje ljudi dolaziti u Tokio trošiti novac. Ali je li to doista značajno?” kazao je Masamichi Adachi, ekonomist na UBS-u.
Od pandemije i odgađanja Igara prošle godine postalo je jasno da su stara očekivanja o ekonomskim posljedicama događaja za Japan općenito “pretjerana”, podsjetio je.
“Razina ekonomske aktivnosti već je niska” u Japanu danas zbog trajne zdravstvene krize i ograničenja potrošnje. No, očekujemo snažan oporavak u drugoj polovici godine, zahvaljujući postojanom poboljšanju stope cijepljenja u zemlji”, zaključio je Adachi.
Izvanredno stanje, vladin uređaj koji uglavnom osigurava ograničenja za barove i restorane, bit će ponovno uveden u Tokiju od ponedjeljka do 22. kolovoza, pokrivajući tako cijelo trajanje Olimpijskih igara (23. srpnja– 8. kolovoza). To je u petak pogodilo Tokijsku burzu, a glavni Nikkei indeks pao je 2,9% tijekom proteklog tjedna u cjelini.
Odsustvo gledatelja na Olimpijskim igrama “tržište je dugo očekivalo, ali to je bila negativna vijest, posebno za partnerske tvrtke”, rekao je Shinichi Yamamoto iz Okasan Securitiesa za AFP.
Neki lokalni sponzori, koji su ubrizgali ukupno 3,3 milijarde dolara na Olimpijske igre u Tokiju, uvelike su se oslanjali na prisutnost gledatelja, poput pivovare Asahi, čiji je udio u petak izgubila dva 2 posto vrijednosti ili proizvođača opreme Asics, čije su dionice pale također za dva posto.
S druge strane, utjecaj bi trebao biti minimalan za glavne partnere Međunarodnog olimpijskog odbora (IOC), koji sudjeluju u prethodnih nekoliko Olimpijskih igara i većinu prometa ostvaruju u inozemstvu, poput automobilskog diva Toyote.
Za tu priliku izgrađena olimpijska infrastruktura zasigurno je prevelika za događaj, ali nakon Igara mora se ponovno koristiti. U najnovijoj verziji proračuna olimpijskih igara u Tokiju dostavljenom krajem 2020., a koji je iznosio 13 milijardi eura, organizatori su računali na 800 milijuna dolara (676 milijuna eura po trenutnoj stopi) prihoda vezanog uz ulaznice.
Glasnogovornik japanske vlade Katsunobu Kato rekao je u petak da se očekuje da će grad Tokio pokriti organizacijski odbor Igara u slučaju gubitaka. Tokio ima dovoljno sredstava samo taj glavni grad treće svjetske ekonomije težak je 19 posto nacionalnog bruto domaćeg proizvoda, a nominalni BDP Tokija u 2019. bio je veći od primjerice onog Nizozemske ili Švicarske.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!