ZOI Peking: Čehinja Ester Ledecka obranila zlato u snowboardu

Ostali sportovi 08. velj 202210:03 0 komentara
REUTERS/Lisi Niesner

Čehinja Ester Ledecka obranila je jedno od dva olimpijska zlata osvojena prije četiri godine u Pjongčangu, pobijedivši u utorak u Nacioalnom skijaškom centru u Zhangjiakou u disciplini paralelni veleslalom na snowboardu.

Sjajna 26-godišnja češka skijašica i snowboarderica je 2018. postala prva olimpijka u povijesti koja je na istim Zimskim igrama osvojila zlatne medalje u dva različita sporta, jer je osim u snowboardu senzacionalno osvojila naslov olimpijske pobjednice u alpskom skijanju u utrci superveleslaloma.

Za svoju treću zlatnu olimpijsku medalju Ledecka je u velikom finalu pobijedila Austrijanku Danielu Ulbing koja nije uspjela doći do cilja, ali je došla do svog prvog olimpijskog odličja.

Novo, četvrto olimpijsko odličje na ovim ZOI za Sloveniju je osvojila Gloria Kotnik, koja je u malom finalu pobijedila Nizozemku Michelle Dekker i tako napravila najveće iznenađenje ovog natjecanja. Naime, 32-godišnja Slovenka nikada prije nije bila na pobjedničkom postolju u bilo kojoj utrci, kako u Svjetskom kupu, tako ni na svjetskim prvenstvima.

Slovenija je došla do odličja i u muškoj konkurenciji, zahvaljujući 31-godišnjem Celjaninu Timu Mastnaku koji je osvojio srebro. U finalu ga je za 82 stotinke nadmašio 36-godišnji Austrijanac Benjamin Karl koji je osvojio svoje prvo zlato, a ukupno treće olimpijsko odličje, nakon što je u ovoj disciplini bio drugi u Vancouveru 2010., a brončani u paralelnom slalomu 2014. u Sočiju.

Pobjedom u malom finalu broncu je osvojio 35-godišnji Rus Viktor Wild, dvostruki olimpijski pobjednik iz Sočija (paralelni slalom i paralelni veleslalom), koji je bio bolji od Talijana Rolanda Fischnallera.