Talijanska vlada sprema se u utorak usvojiti nacrt zakona kojim se prehrambenoj i industriji stočne hrane zabranjuje korištenje mesa uzgojenog u laboratorijima kako bi se sačuvala talijanska "agro-prehrambena baština".
Nacrt zakona u koji je Reuters dobio uvid čeka ‘zeleno svjetlo’ vlade koja je sjednicu zakazala za poslijepodne.
Zakon bi talijanskoj prehrambenoj i industriji stočne hrane zabranio proizvodnju mesa “iz staničnih kultura ili tkiva kralježnjaka”.
Zabrana se ne bi odnosila na proizvode proizvedene ili prodane u drugim zemljama Europske unije, u Turskoj ili Europskom gospodarskom prostoru (EEA).
Vlada premijerke Giorgie Meloni obećala je zaštititi domaću hranu od tehnoloških inovacija koje smatra štetnima i preimenovala je ministarstvo poljoprivrede u “ministarstvo poljoprivrede i prehrambenog suvereniteta”.
Ministar Francesco Lollobrigida, jedan od premijerkinih najbližih saveznika, kaže da laboratorijski proizvodi ugrožavaju tradicionalnu vezu između poljoprivrede i hrane.
U slučaju kršenja zakona proizvođačima mogu biti izrečene novčane kazne od 60 tisuća eura, a prijeti im i zatvaranje tvornica, pokazuje nacrt zakona.
Osim toga, proizvođači mogu izgubiti pravo na državnu potporu na razdoblje do tri godine.
Zabrana mesa “baziranog na stanicama” nije jedina inicijativa koju je vlada u Rimu pokrenula kako bi spriječila posluživanje nekonvencionalne hrane u Italiji.
Prošlog je tjedna Meloni objavila da vlada priprema niz uredbi o uvođenju informativnih oznaka na proizvodima koji sadrže insekte ili potječu od njih, što se vremenski poklopilo s raspravama o uporabi brašna dobivenog od cvrčaka.
“Građanima treba omogućiti informirani izbor”, napisala je premijerka na Twitteru.
Poljoprivredna udruga Coldiretti pohvalila je u utorak vladin plan o zabrani “sintetičke hrane”, rekavši da je potrebna kako bi se domaća proizvodnja zaštitila “od napada multinacionalnih kompanija”.
Nacrt zakona kritizirala je pak udruga za prava životinja LAV, koja je objavila da meso iz laboratorija, koje se proizvodi od stanica živih životinja, predstavlja dobru alternativu intenzivnom uzgoju i klanju. Zakon je nazvala “ideološkim, antiznanstvenim udarom na napredak”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!