Ova zemlja troši najveći postotak svog BDP-a za pomoć Ukrajini. Koliko troši Hrvatska?

Svijet 25. ruj 202307:16 0 komentara
Drew Angerer / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Sjedinjene Države uložile su više od sto milijardi dolara u napore Ukrajine da odbije rusku invaziju, trošeći daleko više od bilo koje druge zemlje.

Ali dok predsjednik Volodimir Zelenski putuje u Washington kako bi tražio dodatnu pomoć, republikanski skepticizam oko financiranja ukrajinskog ratnog stroja raste.

U govoru u Ujedinjenim narodima u utorak Joe Biden snažno je apelirao na globalnu zajednicu da ne okreće leđa Ukrajini.

“Rusija vjeruje da će se svijet umoriti i dopustiti da se bez posljedica napreže oko Ukrajine”, rekao je. “Ali dopustite mi da vas pitam sljedeće: Ako napustimo temeljna načela Sjedinjenih Američkih Država kako bismo umirili agresora, može li se bilo koja zemlja članica ovog tijela osjećati zaštićenom?” dodao je.

Američki Kongres odobrio je više od 110 milijardi dolara pomoći Ukrajini, što uključuje:

  • 49,6 milijardi dolara vojne pomoći
  • 28,5 milijardi dolara ekonomske pomoći
  • 13,2 milijarde dolara humanitarne pomoći
  • 18,4 milijarde za jačanje kapaciteta američke obrambene industrije.

Do 9. kolovoza Bijela kuća rekla je da je potrošila 91 posto dodijeljenih sredstava. Administracija trenutno od Kongresa traži dodatne 24 milijarde dolara pomoći, uključujući 14 milijardi dolara vojne pomoći. Međutim, ankete pokazuju da je potpora među Amerikancima za daljnju potrošnju opala, osobito među konzervativcima.

Kakva je američka pomoć Ukrajini u usporedbi s drugima?

BBC je usporedio američku pomoć s onom drugih zemalja. Najnoviji podaci, koji omogućuju usporedbu razine potpore između zemalja, dolaze s kraja srpnja.

U tom su trenutku Sjedinjene Američke Države potrošile gotovo 80 milijardi dolara na Ukrajinu, što je bilo daleko više od bilo koje druge zemlje – iako manje od zajedničke pomoći institucija EU-a i njezinih država članica.

Međutim, izgledi za brzo odobrenje sredstava neizvjesni su, budući da se Kongres bori da usvoji sredstva samo kako bi vlada ostala otvorena i funkcionirala i nakon ovog mjeseca.

Alyssa Dimus, međunarodna obrambena istraživačica za Rand Corporation, kaže da bi se bez ove dodatne pomoći ukrajinska protuofenziva koja je započela ovog ljeta mogla ukorijeniti u roku od nekoliko tjedana – šaljući negativan signal u trenutku kada Ukrajina čini “relativno značajan” prodor na bojnom polju.

S dolaskom zime, kaže ona, Ukrajina će na kraju prekinuti vojne operacije neovisno o tome hoće li američka pomoć stići ili ne.

Ali, dodaje ona, novi američki paket pomoći imao bi veliki utjecaj na rat izvan bojnog polja. “SAD određuje ton pomoći iz drugih zemalja”, kaže ona. “Nedostatak nove američke pomoći mogao bi biti signal europskim saveznicima i partnerima da potencijalno preispitaju vlastite pakete pomoći”, dodala je.

Iako SAD izdvaja najviše vojne pomoći od svih zemalja, zajednički doprinos europskih zemalja je značajan – i uključuje naprednu tehnologiju poput tenkova i borbenih zrakoplova.

Sve više republikanaca poziva na usporavanje ili zaustavljanje potrošnje

Inzistiranje Bidenove administracije da je dodatna vojna pomoć ključna, nije spriječilo neke američke političare – posebno republikance – da kritiziraju pakete pomoći Bidenove administracije Ukrajini i najave da će se protiviti svakoj novoj dodjeli sredstava.

“Za nas nema nacionalnog sigurnosnog interesa u Ukrajini”, rekao je senator Kentuckyja Rand Paul. “A i da postoji, nadvladalo bi to što nemamo novca”, dodao je.

Obraćajući se medijima nakon sudjelovanja na brifingu iza zatvorenih vrata, senator iz Missourija Josh Hawley rekao je da je umoran od toga da mu se govori da “zategne petlju i izvadi čekovnu knjižicu”. “Ovo nije naš novac. To je novac američkog naroda”, rekao je.

Prema Lukeu Coffeyju, višem suradniku na Hudson institutu, konzervativnom think tanku, nekim republikancima sviđa se pitanje američke pomoći Ukrajini, s obzirom na povezanost te zemlje s prvim opozivom Donalda Trumpa i upitne veze Huntera Bidena s ukrajinskom energetskom kompanijom.

“Iako nijedno od ova dva pitanja nije ni na koji način povezano s ratom, ako se igrate prljave politike, onda možete brzo izgraditi antiukrajinski narativ koji odjekuje određenim dijelom konzervativnog pokreta”, kaže.

Među češćim refrenima sve većeg broja republikanaca u Kongresu je da bi američke dolare bilo bolje potrošiti na druge prioritete – posebice domaća pitanja kao što su sigurnost granica, pomoć u katastrofama i kontrola kriminala.

Američka pomoć Ukrajini, međutim, blijeda je u usporedbi sa 751 milijardom američkih obrambenih troškova ili 1,2 trilijuna dolara isplaćenih za mirovine i socijalnu pomoć. To je također samo 1,8 posto ukupne američke potrošnje u fiskalnoj godini 2022.

S druge strane, gotovo 80 milijardi dolara poslanih za potporu Ukrajini do kraja srpnja više je od godišnjeg proračuna mnogih federalnih agencija.

To je također razina potpore koja daleko nadmašuje prethodnu veliku američku inozemnu pomoć.

Prema podacima koje je prikupilo Vijeće za vanjske odnose, američka pomoć Ukrajini u srpnju iznosila je 0,33 posto nacionalnog bruto domaćeg proizvoda, mnogo više od američke pomoći Izraelu 1970. (0,18 posto), Latinskoj Americi 1964. (0,15 posto) i Pakistanu 1962. (0,08 posto).

Čak i po skromnim standardima, paket za Ukrajinu daleko premašuje iznos novca koji SAD šalje nekim drugim zemljama. U 2020. godini SAD je Afganistanu poslao četiri milijarde dolara pomoći, Izraelu 3,3 milijarde dolara, a Iraku 1,2 milijarde dolara.

Kao i kod drugih oblika inozemne pomoći, kritičari su pozvali američke saveznike da preuzmu veći dio ratnih troškova.

“Europa se mora osloboditi”, rekao je guverner Floride Ron DeSantis na republikanskoj predsjedničkoj debati prošlog mjeseca u Wisconsinu. “Naša potpora trebala bi ovisiti o tome da oni to učine”, dodao je.

Norveška daje najveći dio svog BDP-a za pomoć Ukrajini

Iako SAD Ukrajini šalje veću vojnu pomoć nego njeni saveznici, u ukupnoj pomoći europskih zemalja – pojedinačno i unutar EU – Ukrajini su poslale 140 milijardi dolara, pretekavši SAD.

Kofi dodaje da usporedba sirovih iznosa u dolarima također podcjenjuje stupanj potpore američkih partnerskih zemalja. “Ne možete usporediti ono što SAD radi u Ukrajini s onim što radi Estonija”, kaže. “Estonija ima gospodarstvo veličine Vermonta”, dodaje.

Bolje mjerilo, kaže, bila bi usporedba pomoći kao udjela u bruto domaćem proizvodu zemlje.

Prema podacima koje je prikupio Institut za svjetsku ekonomiju iz Kiela, s krajem srpnja najveći postotak dala je Norveška s 1,4 posto. Estonija i druge dvije baltičke države koje graniče s Rusijom također doprinose više od jedan posto. Relativno visoko na ovoj listi nalazi se i Hrvatska koja je za pomoć Ukrajini izdvojila čak 0,37 posto bruto domaćeg proizvoda.

Sve se svodi na, kaže Dimus, stvar perspektive.

Za neke je Ukrajina daleka zemlja za koju mnogi Amerikanci nikada nisu ni čuli niti su je zanimali. Za druge, to je ključno bojno polje globalnog sukoba, pri čemu SAD pomaže zemlji obraniti svoj teritorijalni integritet i suverenitet dok slabi stranog neprijatelja uz (relativno) zanemarivu cijenu i bez gubitaka američkih života.

“Ako govorite o čistoj analizi troškova i koristi”, kaže ona, “sve ovisi o tome što najviše cijenite.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!