Dok su rezultati ruskih izbora osuđivani na zapadu, reakcije diljem Azije, Afrike i Latinske Amerike bitno su drugačije.
Nakon pobjede Vladimira Putina na predsjedničkim izborima u nedjelju, zapadne su se vlade okupile kako bi okarakterizirale pobjedu kao nepoštenu i nedemokratsku.
Izbori su naglasili “dubinu represije” u Rusiji, prema britanskom ministru vanjskih poslova Davidu Cameronu, dok je američki State Department rekao da zatvaranje i diskvalifikacija protivnika znači da je proces ” nevjerojatno nedemokratski “.
Međutim, komentari čelnika diljem Europe i SAD-a u oštroj su suprotnosti s porukama čestitki koje su stizale iz zemalja diljem Azije, Afrike i Latinske Amerike. Ove suprotne reakcije naglašavaju geopolitičke rascjepe koji su se povećali otkako je Rusija pokrenula svoju invaziju na Ukrajinu prije dvije godine, što je izazvalo krizu u odnosima sa Zapadom.
Peking će nastaviti promovirati partnerstvo
Kineski predsjednik Xi Jinping brzo je čestitao Putinu na pobjedi, rekavši da će Peking nastaviti promovirati partnerstvo “bez ograničenja” koje je sklopio s Moskvom neposredno prije nego što je Rusija napala Ukrajinu.
Pitanja oko demokratskog procesa u potpunosti su odsutna iz izvještavanja o izborima u kineskim državnim medijima, u kojima se Putinova pobjeda karakterizira kao unošenje “izvjesnosti u turbulentni svijet”.
Suočena sa sve zategnutijim odnosima sa SAD-om, Kina nastoji proširiti svoj utjecaj na međunarodnoj razini, a Rusija pod Putinom pokazala se voljnim partnerom u tom cilju.
Nakon što je proglasio pobjedu u ponedjeljak, Putin je iskoristio govor pristašama kako bi ponovno izjavio da je “Tajvan sastavni dio Narodne Republike Kine”. Putin je također optužio druge zemlje za stvaranje provokacija oko Tajvana i rekao da su one – i njihove sankcije protiv Kine – “osuđene na propast”, piše Guardian.
Nakon što je Rusija započela rat protiv Ukrajine, 141 država glasala je za rezoluciju UN-a kojom se osuđuje invaziju. Međutim, prema Economist Intelligence Unitu (EIU), ta brojka prikriva činjenicu da dvije trećine svjetskog stanovništva živi u zemljama koje su bile neutralne ili naklonjene Rusiji.
Neutralne zemlje
Analiza EIU-a pokazala je da su zemlje, uključujući Brazil, Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku te Indiju dale sve od sebe da izbjegnu odabir strana u sukobu.
U ponedjeljak je indijski premijer Narendra Modi rekao da se raduje jačanju “posebnog i privilegiranog strateškog partnerstva” New Delhija s Moskvom.
Indija je bila najveći pojedinačni kupac ruske nafte. Indijske rafinerije iskoristile su znatno snižene cijene nakon što je Europa zabranila uvoz ruske nafte. Indija je tako pomogla ublažiti udarac zapadnih sankcija Moskvi, prenosi Dnevnik.hr.
Putinovu pobjedu slavili su i čelnici Latinske Amerike koji su povijesno u sukobu sa SAD-om. Stručnjaci kažu da je izolacija Rusije od Zapada samo gurnula nju bliže zemljama kao što su Kuba i Venezuela, čiji je ministar vanjskih poslova nedavno okarakterizirao Moskvu kao – žrtvu na međunarodnoj sceni. Predsjednik zemlje, Nicolás Maduro, reagirao je na rezultate nedjeljnog glasovanja rekavši: “Naš stariji brat Vladimir Putin je trijumfirao, to je dobar znak za svijet”.
“Rusko stanovništvo podržava Putinovo upravljanje zemljom”
Predsjednik Kube, Miguel Díaz-Canel, nazvao je rezultat “vjerodostojnim pokazateljem da rusko stanovništvo podržava Putinovo upravljanje zemljom”
Putinova pobjeda također je toplo primljena u nekoliko zemalja zapadne i središnje Afrike kojima vladaju hunte nakon niza državnih udara od 2020. uključujući Mali i Niger. Rusija se nastojala dodvoriti mnogima od tih zemalja nakon što su prekinule veze sa svojim tradicionalnim francuskim i američkim saveznicima nakon vojnih pobuna.U srpnju 2023. Putin je obećao besplatne isporuke žitarica Burkini Faso, Zimbabveu, Maliju, Somaliji, Srednjoafričkoj Republici i Eritreji. Prve isporuke isporučene su prošlog mjeseca, tako tvrdi ruska vlada.
Dnevne novine u Burkini Faso napisale su da Putin utjelovljuje novu geopolitičku ravnotežu snaga na kontinentu uz rastuću rusku prisutnost i utjecaj.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!