Vladimir Putin bio je gospodar svega što je nadzirao. A onda je napao Ukrajinu.
Prvi put u dva desetljeća, protivnici ruskog predsjednika smatraju da je sve vjerojatnije da će on biti smijenjen u bliskoj budućnosti, iako se ne slažu oko toga kako bi se završna igra mogla odigrati, tko bi ga mogao zamijeniti i kada. Mnogo ovisi o tijeku rata koji se okreće protiv njega i potkopava njegovu nepobjedivost, piše Politico.
U proteklih nekoliko tjedana, unutarnje borbe Kremlja izlile su se na otvoreno, s insajderima koji javno kritiziraju jedni druge, i moskovsko najviše vojno zapovjedništvo, dok su demoralizirane ruske snage prisiljene na povlačenje nakon ponižavajućih poraza u Ukrajini, a mobilizacija se pretvorila u fijasko.
Čini se da se najviši dužnosnici sada bore kako bi iskoristili promjenjivi politički krajolik. Promatrači Kremlja tvrde da su odjeci javnog neslaganja u krugovima ruske elite, u kojima sudjeluju i čečenski vođa Ramzan Kadirov te šef wagnerovaca Jevgenij Prigožin, bez presedana.
“Insajderi Kremlja i drugi igrači razmišljaju o životu nakon Putina”
Mihail Kasjanov, Putinov premijer od 2000. do 2004., predviđa da bi predsjednikova vlast mogla iznenada pasti. “Za tri ili četiri mjeseca, vjerujem da će doći do ključne promjene”, rekao je Kasjanov, koji sada živi u egzilu, za Sky News 30. rujna.
“Nisam siguran može li se izvući”, komentirao je za Politico istaknuti Putinov kritičar i nekadašnji najmoćniji ruski oligarh Mihail Hodorkovski. “Zahvaljujući otporu Ukrajine, pogrešnim koracima Rusije i nevještoj taktici na bojnom polju, insajderi Kremlja i drugi veliki politički igrači, izgleda, razmišljaju o životu nakon Putina”, dodao je.
Dvostruka igra
Hodorkovski vjeruje da to objašnjava zašto neki insajderi Kremlja žele biti u središtu političke pozornosti, osobito Kadirov i Prigožin, inače bliski saveznici ruskog vođe. Žestoko kritiziraju ruske vojne zapovjednike, ljude koje preziru kao “mirnodopske generale”.
Oni su zahtijevali žešću akciju u Ukrajini. Obojica paze da izgledaju lojalno, ali Hodorkovski sumnja da igraju dvostruku igru. “Prigožin je danas pod kontrolom Putina”, rekao je Hodorkovski. “Ali on se također priprema za život nakon Putina. I gradi odnos s Kadirovim”, dodaje.
Prigožin je promijenio svoj modus operandi. Krajem rujna prvi je put priznao da je osnovao Wagnerovu skupinu, rusku paravojnu postrojbu optuženu da je u ime Kremlja počinila teška kršenja ljudskih prava u Africi, Siriji i Ukrajini. To je iznenađujuće priznanje s obzirom na to da je u prošlosti tužio medije jer su ga imenovali Wagnerovim šefom.
Sada se predstavlja kao netko koga bi trebalo shvatiti ozbiljno kao vojnog zapovjednika, a pred ukrajinskom protuofenzivom oko Harkiva i Hersona plješće Kadirovu zbog njegovih zahtjeva na društvenim mrežama za “drastičnije mjere”, uključujući proglašenje ratnog stanja u ruskim pograničnim područjima.
“Prekrasno, Ramzane, samo tako nastavi”, rekao je Prigožin u objavi na društvenim mrežama. “Ove bitange treba poslati na front bose s mitraljezima”, dodao je.
Kremlj ih nije ukorio
Ključno je da su obojica izbjegla izravno osuditi Putina. To bi moglo služiti interesima Kremlja – okrivljavanje vojske i odvraćanje bijesa od Putina, kažu zapadni analitičari.
Primjetno je da Kremlj nije ukorio Prigožina ni Kadirova, koji je prošli tjedan radosno objavio da je promaknut u čin general-pukovnika. Nakon Kadirovljeva zahtjeva za eskalacijom, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je novinarima u Moskvi blago izjavio da “šefovi regija imaju pravo izraziti svoje stajalište”.
“Pazite koga kritizirate”
Postoji sumnja da je za Putina korisno da Kadirov i Prigožin pozivaju na ekstremnije akcije kako bi zapadne čelnike nagnao na razmišljanje – žele li doista Rusiju bez Putina, koja bi mogla značiti Rusiju Kadirova i Prigožina. Leonid Volkov, šef kabineta Alekseja Navaljnog, zatvorenog oporbenog čelnika, opisuje Prigožina kao “najopasnijeg kriminalca u Putinovom okruženju”.
Ipak, svatko tko napada vrhušku kliže na tankom ledu. Samo je kratak korak od napada na ruske generale i ministra obrane Sergeja Šojgua zbog katastrofalnih poraza do kritiziranja čovjeka koji ih je postavio: Putina. Peskov je prošlog mjeseca upozorio da su “kritična gledišta trenutno unutar okvira zakona… linija je vrlo, vrlo tanka”.
Informativna stranica Meduza nedavno je izvijestila da zvijezde u usponu Aleksej Djumin, guverner Tule, i Dmitrij Mironov, bivši šef Jaroslavske regije i Putinov pomoćnik, tiho podržavaju Kadirova i Prigožina. Rat je “pokrenuo javnu utrku za nasljednike”, primijetio je ruski novinar Andrej Percev. “Posljednjih godina političko manevriranje u Rusiji držano je u sjeni, ali u ovoj novoj eri, glasne proklamacije i visoko vidljivo političko gestikuliranje ponovno su norma”, napisao je u nedavnoj analizi za Carnegie Endowment, prenosi Index.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!