Poznati ruski književnik: Što nas čeka?

Svijet 02. ožu 202214:19 > 15:59 0 komentara
Utrecht Robin / Abaca Press / Profimedia

Jedan od najpoznatijih suvremenih ruskih književnika Mihail Pavlovič Šiškin napisao je pismo u kojem govori protiv invazije na Ukrajinu te moli oprost od svih stanovnika te zemlje.

Šiškin je ruski pisac i jedini autor koji je osvojio Rusku nagradu Booker (2000.), Ruski nacionalni bestseler (2005.) i Veliku nagradu za knjige (2010.). Knjige su mu prevedene na 30 jezika. Već se niz godina otvoreno protivi trenutnoj ruskoj vladi te oštro kritizira unutarnju i vanjsku politiku Vladimira Putina, uključujući aneksiju Krima, piše Index.

U svojem prosvjednom pismu navodi kako se Rusija više ne povezuje s književnošću i glazbom, nego s bombardiranjem djece.

“Putinov zločin je to što je otrovao ljude mržnjom. Putin će otići, ali bol i bijes će vjerojatno mnogo dulje ostati. Ovaj rat nije počeo sada, nego još 2014. Zapadni svijet to jednostavno nije htio prihvatiti i pretvarao se da se ništa strašno ne događa”, piše Šiškin.

vezana vijest

“Pokušao sam sve ove godine kroz pisanje i javne nastupe drugima objasniti tko je Putin. Nisam uspio. Sada je on sam svima sve jasno dao do znanja. Ja sam Rus. Putin čini gnjusne zločine u ime mog naroda, moje zemlje i mene. Putin nije Rusija. Rusija osjeća bol i sramotu”, dodaje.

“U ime moje Rusije i u ime svog naroda, ispričavam se svim Ukrajincima. Međutim, jasno mi je da se neke stvari ne mogu oprostiti. Sada je narod utihnuo. Možda pakiraju kofere i traže politički azil? Želim se vratiti u Rusiju. Ali u koju vrstu Rusije? U Putinovoj Rusiji čovjek ne može udahnuti – prejak je miris policijske čizme”, kaže književnik.

“Želim se vratiti u svoju zemlju, o čemu sam pisao kada sam odbio predstavljati Putinovu Rusiju na međunarodnim sajmovima knjiga 2013. godine, prije aneksije Krima. Želim predstavljati, i radit ću to u budućnosti, drugu zemlju – svoju Rusiju, čija državna struktura ne štiti korupciju, nego prava pojedinca; zemlju sa slobodnim narodom, slobodnim tiskom i slobodnim izborima”, dodaje.

“Prostor za slobodu izražavanja u Rusiji već je sada ograničen samo na internet, a i ondje je na snazi ​​ratna cenzura. Vlasti su priopćile da će svaki kritički stav prema Rusiji i ratu koji je pokrenula biti protumačen kao izdaja i da će se kažnjavati prema ratnim zakonima” navodi Šiškin.

vezana vijest

“Što pisac može učiniti? Samo ono što može – govoriti glasno i jasno. Šutnja znači podržavanje agresora. Ukrajinci se trenutno bore protiv Putinove vojske za našu i vašu slobodu. Oni ne brane samo svoje ljudsko dostojanstvo nego i dostojanstvo cijelog čovječanstva. Ukrajina štiti našu slobodu i naše dostojanstvo. Moramo joj pomoći svime što možemo”, dodaje.

“Ta je stigma zahvatila cijelu državu. Rusija se više ne povezuje s ruskom književnošću i glazbom, nego s bombardiranjem djece. Prije ili kasnije, završit će diktatorov podli i besmisleni život, ali kultura će opstati. Književnost se ne mora baviti Putinom, književnost ne mora objašnjavati rat”, smatra Šiškin.

“Nemoguće je objasniti rat i zašto netko zapovijeda jednom narodu da ubija drugi. Književnost je potpuna suprotnost ratu. Istinska književnost uvijek govori o čovjekovoj potrebi za ljubavlju, a ne za mržnjom”, piše ruski književnik.

“Što nas čeka? U najboljem slučaju, neće biti nuklearnog rata. Zaista bih volio vjerovati da ovaj luđak neće pritisnuti crveni gumb ili da njegovi podređeni neće htjeti poslušati tu posljednju zapovijed. Ali to je jedino dobro što nas čeka”, nastavlja.

“Nakon Putina, Ruska Federacija će nestati s karte. Nastavit će proces propasti carstva. Nakon što Čečenija proglasi nezavisnost, uslijedit će osamostaljenje drugih naroda i regija. Počinje borba za vlast. Pučanstvo ne želi živjeti u kaosu, a želja za čvrstom rukom ponovo raste”, piše Šiškin, prenosi Index.

“Čak i nakon najslobodnijih izbora, ako ih bude, na vlast će doći novi diktator. I Zapad će ga podržati jer će on imati moć da pritisne crveni gumb. I, tko zna, možda će se sve ovo ponoviti”, dodaje.

Tijek događaja iz minute u minutu pratimo OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!