Ovako funkcioniraju splavi pomoću kojih se mogla spasiti posada Bourbon Rhodea

Vijesti 05. lis 201918:30 > 18:51
Ilustracija

Gost Dnevnika N1 televizije bio je umirovljeni kapetan i član Sindikata pomoraca Hrvatske Dragomir Mucić.

“Danas smo glavni tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske Neven Melvan i ja posjetili obitelj našeg nestalog kolege da vidimo kako im možemo pomoći, kako im možemo pružiti potporu u ovim teškim trenucima. 

VEZANA VIJEST

Obitelj se drži dosta dobro – jako, hrabro, ne gube nadu, kao što je ni mi ne gubimo. Traže od svih institucija, pa tako i od nas, da im pomognemo kako bi se potraga za nestalim kolegom i ostalim pomorcima nastavila”, kazao je Dragomir Mucić.

N1

Upitan kako gleda na obustavu potrage, Mucić kaže:

“Sedam dana je dosta dug period. Francuski Centar za traganje i spašavanje procijenio je da više ne postoji šansa, odnosno da postoje male šanse da se pronađu. Mi smatramo da, dok god postoji i najmanja šansa, i najmanja moguća nada, da se pretraživanje Atlantika mora nastaviti. Vrlo dobro znamo da je brod uletio u uragan sa strahovito jakim vjetrom, ali moramo znati da osim vjetra koji ima određeni smjer kretanja, u Atlantiku postoje jake struje koje ne moraju biti u istom pravcu kretanja kao vjetar. Uvijek postoji mogućnost da su te splavi, za koje pretpostavljamo da su se aktivirale, išle u drugom pravcu od onog kojeg su očekivali iz Centra za spašavanje i traganje.” 

#related-news_0

Umirovljenog kapetana pitali smo kako funkcioniraju splavi za spašavanje.

“To su samonapuhavajuće splavi koje se nalaze na povišenom mjestu broda. U ovom slučaju dvije su se splavi nalazile s lijeve strane zapovjedničkog mosta, dvije s desne. One su za brod vezane morskim vezom i hidrostatskim kukama. Te kuke imaju funkciju da se, ako dođe do potonuća broda, a splavi nisu aktivirane i bačene s broda od strane članova posade, same aktiviraju i aktiviraju splavi. Tako da splavi isplivavaju na površinu i šire se. Neke imaju, ne znam za ove, i šator za skrivanje od sunca i nevremena i one nisu potopive. Splavi moraju negdje isplivati”, uvjeren je umirovljeni kapetan i član Sindikata pomoraca Hrvatske.

Osvrnuo se i na najavu da će brodovi koji budu prolazili područjem na kojem je Bourbon Rhode potonuo imati obvezu pretraživati nestale članove posade.

“Svaka splav bi trebala u sebi imati radar, koji se aktivira s aktivacijom splavi. Radarskim promatranjem s trgovačkih brodova koji tu prometuju pregledavat će se područje plovidbe predviđenom i dobivenom od strane Centra za spašavanje. Hoće li se išta uočiti, vidjet ćemo. Ali ja sam još uvijek optimističan. Nadam se da ćemo pronaći Dina i ostale članove posade”, zaključio je Mucić.

Podsjetimo, službeno je obustavljena potraga za nestalim članovima posade broda Bourbon Rhode, među kojima je i hrvatski kapetan Dino Miškić. Prema navodima francuskog kriznog stožera CROSS, riječ je o najopsežnijoj potrazi na moru koju su francuske službe poduzele u posljednjih dvadeset godina. U nju su bili uključeni specijalizirani brodovi i avioni, kao i svi trgovački brodovi koji su prolazili kroz zonu potonuća broda. Pretraženo je 110.000 kvadratnih kilometara oceana.

Potraga je rezultirala pronalaskom trojice članova posade koji su preživjeli nesreću, te četvorice poginulih. Odluka o prestanku potrage donesena je tjedan dana nakon potonuća broda jer postoji vrlo mala vjerojatnost da bi daljnja potraga urodila plodom, s obzirom na okolnosti potonuća broda i na činjenicu da je pretraženo tako veliko područje.

Regiralo je Ministarstvo vanjskih poslova Republike Hrvatske, a obitelj kapetana Miškića uputila je apel medijima i državnom vrhu.

“Vidio sam poruku, izražavam prije svega empatiju i razumijevanje članovima obitelji nestalog pomorca, ono što znamo, znamo da smo cijelo vrijeme u kontaktu sa francuskim vlastima”, odgovorio je premijer Andrej Plenković na apel obitelji nestalog pomorca.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram