'Koordinacija o Salopeku trebala je biti bolja'

Vijesti 17. kol 201507:59 > 08:00
N1

O otmici i brutalnim porukama o pogubljenju hrvatskog državljanina Tomislava Salopeka, medijskim i političkim posljedicama s kojima je suočena Hrvatska poslije ovog zločina, te međunarodnom neuspjehu u borbi protiv Islamske države u Novom danu razgovarali smo s dr. Matom Granićem, bivšim ministrom vanjskih poslova.

S kakvim je izazovom sada suočena Hrvatska poslije tragične otmice Tomislava Salopeka u Egiptu?

”Velikim. IS je najveća prijetnja modernoj civilizaciji i to treba shvatiti ozbiljno. Olako se 30-ih shvaćalo i Hitlera. Mi smo država u kojoj su muslimani najbolje integrirani u Europi, imaju izvrsne vođe i mogu biti primjer mnogima. Radikalni islam ima cilj uništiti našu civilazciju i ne smijemo biti u mišjoj rupi i moramo biti dio antiterorističke koalicije.

Je li zbog toga što smo dio antiterorističke koalicije Salopek i otet?

”Treba kazati da je Salopek otet jer je bio djelatnik strane kompanije. Bio je laka meta jer je bio bez zaštite. Analize će pokazati je li kompanija kvalitetno reagirala. Jasno je bilo da, kad se izgubila mogućnost pregovaranja oko otkupnine, da Egipat neće pristati na pregovore. Predsjednica je razgovarala s predsjednikom Egipta i oni su se angažirali, čak  je i nekoko specijalaca poginulo. Cilj IS-a je Egipat, jer su najmoćnija arapska država i jasno je da predsjednik Abdel Fatah al-Sisi neće dozvoliti pregovore s teroristima”.

Jesu li Amerikanci i Francuzi mogli biti uključeni u pregovore?

”Trebali su se njihovi obavještajni kapaciteti koristiti i Hrvatska mora donijeti novu strategiju sigurnosti. Okolnosti su se promijenile i sada treba nacionalni koncenzus oko važnih pitanja”.

Jesu li akcije bile dobro koordinirane iz Vlade i Ureda predsjednice?

”Nemam sve podatke, ali koordinacija je trebala biti bolja”.

SAD je krivo procijenio arapsko proljeće koji se pretvorio u radikalni pokret. Nije bilo izlazne strategije a nema je ni sada. Oko svega toga mi moramo imati svoje stavove”.

Susreli ste se sa, prema informacijama koje imamo, bivšim turskim predsjednikom parlamenta i ministrom vanjskih poslova Hikmetom Cetinom. Kakav je njegov stav o Islamskoj državi?

”Turska se uključila i to je veliki iskorak. Najbitnije će biti hoće li se Amerikanci s Turcima dogovoriti oko Kurda i to bi bilo izvrsno jer se Kurdi uspješno bore protiv IS-a. Cetin je Kurd i ima posebnu težinu jer kritički gleda na sva događanja. Zapadu u ovom trenutku nedostaje liderstvo. No, vratimo se na Hrvatsku. U Srbiji je 70.000 izbjeglica, Mađarska gradi zid… To su gladni ljudi, ali tko garantira da među nema militanata IS-a, jer oni su ovo područje proglasili kalifatom”.

Što je Al-kaidom i talibanima?

”To su jednako radikalne organizacije. Talibani su trenutno u Afganistanu, ali svi su oni isti, s istim ciljevima. Krajnje je vrijeme da se svijet probudi i otrijezni ih od toga. Tu SAD treba preuzeti odgovornost. Najviše stradaju muslimani koji nisu dio radikalnog IS-a. Hrvatska mora sudjelovati koliko može. SAD je krivo procijenio arapsko proljeće koji se pretvorio u radikalni pokret. Nije bilo izlazne strategije a nema je ni sada. Oko svega toga mi moramo imati svoje stavove”.

Je li izgledna medjunarodna akcija većih razmjera?

”Daleko smo od toga u ovom trenutku. Kopnena akcija nije izgledna i Obama je sigurno do izbora ne planira, osim ako se ne dogodi nešto nepredviđeno. Sjetimo se 9/11. Treba podržati iračke Kurde u stvaranju države i dati im svu podršku.

Hrvatska je angažirana, a ja mislim da se ne treba bojati tzv. Islamske države. Hrvatska je dio svijeta i mimohod je pokazao da imamo solidnu vojsku i to izaziva respekt”

Može li se zaustaviti širenje Islamske države?

”S dosadašnjom oportunističkom politikom – ne. Ona će još jačati ako se nešto ne poduzme”, zaključio je Mate Granić.