“HZZO mora prestati samostalno određivati cijene zdravstvenih usluga”

Vijesti 16. stu 202216:14 0 komentara
Emica Elvedji/PIXSELL

Hrvatska liječnička komora (HLK) prijedlog izmjena Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ocijenila je nedostatnim i nezadovoljavajućim jer time neće financijski stabilizirati zdravstvo te predlaže realne cijene i novi model ugovaranja zdravstvenih usluga. Zakon o zdravstvenom osiguranju neće financijski stabilizirati zdravstvo

Komora ističe kako predložene promjene zakona ne uvode realne cijene usluga, ne uređuju novi model ugovaranja tih usluga, ne uzimaju u obzir vremensko-kadrovske normative tj. potrebne izvršitelje i vrijeme za provođenje medicinskih postupaka.

VEZANE VIJESTI

Također donose i neka neprihvatljiva rješenja poput isključivanja predstavnika liječnika i drugih zdravstvenih struka, tj. komora iz procesa donošenja tzv. košarice zdravstvenih usluga.

“Nužno je da HZZO prestane samostalno određivati cijene zdravstvenih usluga jer to u pravilu rezultira nemogućnošću velike većine bolnica da stvarne troškove svedu u maštovito niske ‘procjene’ troška HZZO-a”, rekao je u srijedu predsjednik HLK-a Krešimir Luetić.

Pri tome je naveo kako ne stvaraju bolnice gubitke, nego HZZO postavlja neodrživo niske cijene koje ne pokrivaju stvarni trošak zdravstvene usluge.

“Zadržavanjem takvog lošeg modela planiranja, financiranja i plaćanja zdravstvenih usluga jednostavno nije moguće financijski stabilizirati sustav”, poručio je.

Komora je stoga predložila osnivanje neovisnog tijela koje će određivati cijene zdravstvenih usluga.

U njemu bi sudjelovali predstavnici osiguravatelja, bolnica, domova zdravlja, privatnih ugovornih ordinacija u primarnoj zdravstvenoj zaštiti te drugih pružatelja usluga te HLK, druge zdravstvene komore, kao i predstavnici Ministarstva zdravstva i udruga pacijenata.

“Jednako je važno da se sa sustava povijesnih limita kao načina plaćanja bolnica prebacimo na plaćanje prema učincima i ishodima, uz primjereno razdoblje prilagodbe”, objasnio je Luetić.

Također, HLK zabrinjava da najviši predstavnici zdravstvene administracije samo konstatiraju postojanje problema kod financiranja, a ne nude njegovo sustavno rješavanje.

Nastavkom neodrživog planiranja zdravstvenih troškova Komora vidi i u prijedlogu državnog proračuna za 2023. u kojem se za jednu petinu smanjuju materijalni troškovi u zdravstvu, a koji uključuju i troškove za energiju i materijal, a cijene su značajno porasle, te lijekovi i medicinski materijal.

Između ostalog, HLK se oštro protivi isključivanju zdravstvenih komora iz procesa definiranja opsega zdravstvenih usluga na koje pacijenti imaju pravo u sklopu obveznog zdravstvenog osiguranja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!