Bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor gostovala je u Novom danu, gdje je komentirala političke aktualnosti.
O odabiru veleposlanika
Predsjednik Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković ovog tjedna kreću u pregovore o imenovanju veleposlanika. Ova inicijativa dolazi nakon što je zbog njihovih sukoba, u hrvatskoj diplomaciji po svijetu čak 70 posto mjesta ispražnjeno ili je mandat veleposlanicima, konzulima i generalnim konzulima završio.
Kosor je istaknula važnost usklađene vanjske politike te je spomenula da je Ustavom definirano da vanjsku politiku zajednički oblikuju Vlada i predsjednik Republike Hrvatske. Ona je naglasila da je dosad bila uobičajena praksa da se predsjednik Republike Hrvatske sastaje s članom Vlade kako bi zajedno raspravili o imenima veleposlanika. Također je istaknula da je bitno odabrati kandidate s iskustvom, ugledom, obrazovanjem i razumijevanjem situacije u koju će se uputiti.
Bivša premijerka je istaknula da Hrvatska, nažalost, nema usklađenu vanjsku politiku.
“Koja je vanjska politika Republike Hrvatske u mnogim pitanjima? Dakle, o tome se radi. Dok mi nemamo usuglašenu vanjsku politiku, čini mi da je sada, pri kraju mandata predsjednika i premijera, gotovo izlišno ići u taj posao. Možda bi sada, zbog interesa zemlje, bilo najbolje pričekati izbore. Pretpostavljam da bi se nakon toga moglo dogoditi da neka druga Vlada ili isti i drugi predsjednik budu mogli usuglasiti vanjsku politiku”, kazala je.
Na pitanje o mogućem posredovanju u odabiru veleposlanika, Kosor je jasno rekla da to nije optimalno rješenje, budući da je riječ o mnogo ljudi i donošenje odluka na temelju pojedinačnih prijedloga bilo bi nepraktično.
O “Oluji”
Kosor se iznova osvrnula i na rukovanje predsjednika Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića. Ona smatra da je bilo ponižavajuće što su mediji toliko pažnje posvetili njihovu susretu i razgovoru. Upozorava da je Dan pobjede, prema njoj najveći hrvatski praznik, ostao u sjeni tog događaja.
“Meni je nekako djelovalo ponižavajuće da se više-manje svi mediji bave činjenicom da su se pogledali i da su nešto razgovarali. Zapravo je Dan pobjede, najveći praznik, prošao nekako u sjeni. U sjeni je prošla i činjenica da proslavi Dana pobjede, najvećeg našeg praznika, nisu nazočili predstavnici koalicijskog SDSS-a, da nije došla potpredsjednica hrvatske Vlade iz SDSS-a i da i dalje oko ‘Oluje’ i proslave ‘Oluje’ postoje dva različita politička stajališta u istoj Vladi”, rekla je.
O čelniku HEP-a
Osvrnula se i na aferu “plin za cent”, za koju smatra da će postupno izblijedjeti s političke scene. Međutim, smatra da bi za Vladu bilo korisno i politički očekivano da se jasno stavi do znanja je li takvo ponašanje prihvatljivo budući da je HEP u državnom vlasništvu.
“Što se tiče čelnika HEP-a, na stranu afera ‘plin za cent’, činjenica je da je kao čelnik HEP-a, firme u državnom vlasništvu, on bespravni graditelj i da on zbog toga još uvijek nije povukao nijednu konzekvencu. To je jednostavno neobjašnjivo. Da se to dogodilo u mom mandatu i da je otkriveno da je bespravno gradio, jer mora biti primjer građanima u slijeđenju zakona, ne bi sljedeći dan više bio na toj funkciji”, tvrdi Kosor.
O pritvorenim navijačima
Prokomentirala je i uhićenje hrvatskih državljana u Grčkoj.
“Mislim da se tamo primjenjuje rigorozno zakon, barem na Hrvate. Tu konzularno apsolutno treba pomoći, pogotovo što se radi o mlađim punoljetnicima i činjenici da nisu svi jednako krivi”, kazala je gošća N1 televizije.
Primijetila je i da su se oko te teme predsjednik i premijer uskladili.
“Iako se predsjednik i premijer nisu dogovarali, oni se na kraju slažu oko toga. Tu su kao dva brata rođena, zapravo oko tretiranja huliganizma. Mislim da ćemo se kao država jako teško boriti protiv navijačkog huliganizma, koji često puta eskalira. Zapravo nikako se nećemo moći boriti”, govori.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!