U aktualnim izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama MUP-a je odbio prijedlog Ministarstva zdravstva da se u taj Zakon ugradi i odredba da je vozač dužan prije dolaska ovlaštene osobe pružiti prvu pomoć ozlijeđenoj osobi koristeći valjanu kutiju prve pomoći HRN1112, što je usklađeno s praksom većine članica EU-a.
U MUP-u navode da bi se prihvaćanjem tog prijedloga onemogućilo pružanje prve pomoći ozlijeđenima ako kutija prve pomoći ne zadovoljava normu HRN1112, što bi u konačnici moglo izravno utjecati na posljedice teških prometnih nesreća s obzirom na to da vozila stranih državljana koja su opremljena kutijama za prvu pomoć njihovih matičnih zemalja ne bi zadovoljavala uvjete za pružanje prve pomoći ozlijeđenima, prenosi Večernji list.
Visok rizik od trovanja
Osiguravatelji smatraju da je Ministarstvo zdravstva u pravu jer se u slučaju pružanja prve pomoći nesterilnim sadržajem povećava rizik od inficiranja rana i trovanja krvi što dovodi do dodatnih komplikacija, ali i povećanja troškova liječenja, za što postoji pravni temelj za naknadu štete.
“Nepostojanje ili neispravnost sadržaja kutije prve pomoći kojem je prošao rok valjanosti predstavlja nedostatak koji može unesrećene dovesti u opasnost ako se prva pomoć ne pruži pravodobno ili se pruži uz pomoć neispravnog materijala”, argumentirali su u Ministarstvu zdravstva svoj prijedlog. Navode da to sve predstavlja rizik za zdravlje unesrećenih s aspekta sterilnosti proizvoda jer, ako se koriste medicinski proizvodi kojima je istekao rok valjanosti, sterilnost nije osigurana pa je visok rizik od razvoja infekcije ili trovanja krvi.
Osiguravatelji upozoravaju i na druge posljedice koje bi moglo imati MUP-ovo odbijanje navedenog prijedloga. Kažu da bi u skoroj budućnosti odvjetnici unesrećenih mogli, osim onog tko je skrivio prometnu nezgodu, tužiti i pružatelja prve pomoći koji je postupio etički i zakonski te pomagao unesrećenom. Tužba će se temeljiti na pružanju prve pomoći s neispravnim sadržajem kutije, koja nije u skladu s hrvatskim normama ili joj je istekao rok sterilnosti.
Osiguravatelji tvrde da će biti primorani eventualnu odgovornost za naknadu štete prebacivati na MUP koji je, smatraju, zauzeo stav da pružanje prve pomoći nesterilnim proizvodima ne predstavlja mogući zdravstveni rizik za unesrećene.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare