Stranka Centar ustvrdila je u utorak da se u rješavanje afere u kojoj su zaposlenici i šefovi Hrvatske narodne banke (HNB) godinama trgovali vrijednosnicama hitno moraju uključiti sve nadležne institucije, a svi sudionici moraju odgovarati.
Apsolutno je nedopustivo da regulator trguje dionicama i drugim vrijednosnim papirima onih koje sam nadzire i regulira, poručila je saborska zastupnica Centra Marijana Puljak, koja smatra da je afera posebno značajna u godini uvođenja eura i ulaska u eurozonu.
Ocijenila je da za “metastaziranu kancerogenu aferu koja seže od guvernera pa sve do nižih razina zaposlenika, svi sudionici moraju snositi odgovornost”.
Oni imaju detaljan uvid u poslovanje banaka na mjesečnoj razini, čime ostvaruju prednost u odnosu na druge, a ako slijedom povlaštenih informacija nađu neku nepravilnost u poslovanju banaka lako je mogu sakriti da ne bi naštetili svojim ulaganjima, kaže Puljak.
Ustvrdila je pritom da nema baš nikakve razlike u tome trguje li se dionicama ili obveznicama jer povlaštene informacije stvaraju prednost i priliku za ostvarivanje osobnih interesa.
U HNB-u su to očito debelo koristili ne jednom, nego godinama, ustvrdila je Puljak dodajući da Centar podržava zahtjev za hitnom sjednicom saborskog Odbora za financije.
U Hrvatskoj nema institucionalne kontrole nad procesima gdje postoji koruptivni rizik
Po riječima saborske zastupnice Dalije Orešković, zaključak istrage portala Index pokazuje da je trgovanje vrijednosnim papirima bilo u skladu s tada važećim hrvatskim zakonodavstvom, koje ćemo sada, kada je afera razotkrivena u medijima, na inicijativu HNB-a mijenjati u skladu sa standardima Europske središnje banke i Europskog nadzornog tijela za bankarstvo.
Upozorila je da u Hrvatskoj ne postoji institucionalna kontrola nad procesima kod kojih po logici stvari postoji koruptivni rizik, a brojna tijela koja donose politički i ekonomski važne odluke nisu pod ničijim radarom, provjerom i kontrolom.
Zbog toga je u prijedlogu Strategije suzbijanja korupcije predložila da se Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa pretvori u jače tijelo koje bi bilo zaduženo za detekciju manjkavosti u postojećim zakonima ili praksi.
Orešković se boji da će se i ovoga puta javna rasprava o novootkrivenoj aferi svesti na prozivke i pozivanja na ostavke, a malo ili ništa se neće poduzeti da se uspostave preventivni i kontrolni antikorupcijski mehanizmi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!