Svi u Hrvatskoj mlađi od 55 godina, koji su preminuli od covida, a nisu bili bolesni ni od čega prije toga, nisu bili cijepljeni. Ako se ovaj jesenski val usporedi s prošlogodišnjim, onda je smrtnost dvostruko manja. U zemljama koje imaju puno veći obuhvat cijepljenih, ta smrtnost je pet puta manja. Cijepiti se treba da bismo se zaštitili i spriječili teške oblike bolesti i umiranje, to je naše pravo i obveza, rekla je Mirjana Kujundžić Tiljak, ravnateljica Škole narodnog zdravlja "Andrija Štampar".
Epidemiološka slika Hrvatske nažalost i dalje je loša. Iz dana u dan veliki je broj preminulih, sve više je novooboljelih, a u bolnicama se povećava broj pacijenata na respiratorima. I ovaj put ponavljamo kako je među teško bolesnima najviše necijepljenih. Prošli tjedan ipak bilježimo da je porast broja novooboljelih mnoge potaknuo da se dođu cijepiti.
“Prošloga tjedna se ukupno cijepilo skoro 58 tisuća građana, to su prva, druga i treća tzv. booster doza, što je za 50 posto više nego prošli tjedan kad je bilo 38.400 ukupno cijepljenih u Hrvatskoj. Od toga je prve doze bilo nešto više od 24.400, to je isto za 50 posto više nego prošli tjedan, a tad ih je bilo 16.800. Na docjepnu dozu došlo je tri puta više ljudi nego prethodni tjedan”, rekla je Mirjana Kujundžić Tiljak za HTV.
Booster doza
Pojasnila je razliku između treće i booster doze:
“Postoji treća doza cjepiva za osobe koje su imunokompromitirane, teški kronični bolesnici, za koje se pretpostavlja da je njihov imunološki odgovor lošiji. Te osobe četiri tjedna nakon druge doze mogu dobiti treću dozu, a ova doza o kojoj mi govorimo je docjepna ili booster doza koja se daje nakon šest mjeseci starijima od 18 godina. Daje se kroničnim bolesnicima, zdravstvenim djelatnicima, osobama u domovima za starije, djelatnicima koji rade u takvim institucijama.”
EMA je kao booster dozu registrirala cjepivo proizvođača Pfizer i Moderna.
“Oni koji su se s prve dvije doze cijepili Pfizerom, preporuka je da booster dozu dobiju od Pfizera. Oni koji su se cijepili Modernom, preporuka je da dobiju booster dozu Moderne, s tim da je ta docjepna doza nešto manja”, pola kao prve doze.
AstraZeneca i Johnson su vektorska cjepiva, pojasnila je Kujundžić Tiljak, dodajući kako za njih još nisu registrirane booster doze.
“Osobe koje su cijepljene tim cjepivima mogu dobiti i ovu docjepnu dozu, dobit će Pfizer ili Modernu, svejedno je”, dodala je.
Treba li mjeriti antitijela?
Kujundžić Tiljak je rekla kako ne bi trebalo prvo mjeriti antitijela da bi uopće odlučili hoćemo li se cijepiti booster dozom.
“Mi zapravo ne znamo kolika antitijela jesu koja su nam potrebna, ne znamo puno o tome. Kad budu konkretni rezultati istraživanja, zasad stvarno ne znamo i nema potrebe. EMA i HALMED, na temelju svih dokaza koje su podastrle farmaceutske tvrtke – Pfizer i Moderna, te na temelju bogatog iskustva docjepne doze u Izraelu, donijeli su odluku da se s tim cjepivima može vršiti docjepljivanje”, rekla je za HTV.
Cjepivo nas definitivno štiti od težeg oblika bolesti, poručila je Kujundžić Tiljak. Istaknula je kako istraživanje provedeno u SAD-u na 3,5 milijuna osoba cijepljenih Pfizerom pokazuje da nakon šest mjeseci pada učinkovitost cjepiva vezano za zarazu, ali učinkovitost protiv teškog oblika bolesti koji završava hospitalizacijom ne miče se za sve varijante, čak i deltu, i ona iznosi više od 90 posto.
“Svi u Hrvatskoj, mlađi od 55 godina, koji su preminuli od covida, a nisu bili bolesni ni od čega prije toga, nisu bili cijepljeni. Ako se ovaj jesenski val usporedi s prošlogodišnjim, onda je smrtnost dvostruko manja. U zemljama koje imaju puno veći obuhvat cijepljenih, ta smrtnost je pet puta manja. Cijepiti se treba da bismo se zaštitili i spriječili teške oblike bolesti i umiranje, to je naše pravo i obveza.”
Cijepljenje protiv gripe
Počelo je cijepljenje protiv gripe. Kujundžić Tiljak je rekla da je moguće isti dan cijepiti se u jednu ruku protiv covida, a u drugu protiv gripe.
“Cjepiva se mogu dobiti zajedno i ne mora biti veći period razmaka. Mi dosad imamo 155 registriranih slučajeva gripe H3N2 i jedan slučaj H1E1. Gripa je ovdje. HZJZ je na temelju procjena cjepitelja naručio 600.000 doza četverovalentnog cjepiva, u sebi ima četiri cijepna sloja i ova dva koja su otkrivena kod naših bolesnika. Stiglo je već 280.600 doza cjepiva”, otkrila je.
Napomenula je kako će se ove godine cijepljenje protiv gripe većinom vršiti u ordinacijama liječnika obiteljske medicine budući da su Zavodi za javno zdravstvo opterećeni testiranjem i cijepljenjem protiv koronavirusa.
“Besplatno cijepljenje protiv gripe mogu ostvariti svi stariji od 65 godina, kronični bolesnici uključujući i djecu, također korisnici domova za starije, ustanova za njegu kroničnih bolesnika, zdravstveni djelatnici i trudnice”, rekla je Kujundžić Tiljak.
Dodala je i kako su simptomi gripe i koronavirusa vrlo slični. U slučaju pojave simptoma, liječnici će bolesnike uputiti na testiranje na COVID. Gripa se također može laboratorijski dokazati i po potrebi liječnici mogu uputiti i na to testiranje.
Drive in testiranje uz uputnicu
HTV je izvijestio kako od utorka na ulazu Zapad 2 na zagrebačkom Velesajmu počinje drive in testiranje. Građani se mogu testirati između 10 i 13 sati, ali će pritom morati imati uputnicu liječnika primarne medicine te će se morati prijaviti online.
Osim toga, u utorak počinje cijepljenje u zatvorenom grijanom prostoru u paviljonima 8a i 9. Cijepljenje kreće od 14.30 sati.
Utorkom, četvrtkom i petkom cijepi se prvom dozom svim dostupnim vrstama cjepiva, a ponedjeljkom i srijedom cijepi se trećom dozom za imunokompromitirane i one koji su završili primarno cijepljenje.
Od utorka od 14.30 do 19 sati cijepi se Pfizerom, Johnsonom i Modernom. U srijedu od 8 do 12 sati cijepi se Pfizerom i Modernom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!