Deset zvukova tijela koje nikada ne želite čuti

Zdravlje 13. velj 202406:55 0 komentara
Pexels

Sasvim je normalno osjetiti neke tjelesne zvukove noću. Ali neki zvukovi mogu biti znak ozbiljnijeg stanja kao što je tinitus ili sindrom eksplodirajuće glave koji nisu dobrodošli.

Naša tijela ponekad ispuštaju zvukove nad kojima nemamo nikakvu kontrolu, ali postoji 10 specifičnih zvukova koje ne želimo čuti – osobito noću.

U normalnim okolnostima to je nenamjerno i nema razloga za brigu. Ali postoje znakovi koji bi mogli ukazivati ​​na to da nešto nije u redu. Stoga je vrijedno slušati kada vaše tijelo cvili i tutnji tijekom dana i znati što vam zvukovi zapravo žele reći, prenosi Mirror.

1. Kruljenje u trbuhu

Prirodna pretpostavka kada čujete kruljenje u želucu je da je to zbog gladi. Ovi su zvukovi način da vas upozorimo da vaš želudac želi obrok. Ali također se bmože oglasiti nakon što ste jeli. ‘Harvard Health’ kaže da ovo pokazuje da vaša crijeva šalju tekućinu i hranu kroz vaš probavni trakt.

Gastroenterolog William Chey kaže da ‘gastrointestinalni trakt’ stvara bučne kontrakcije svakih nekoliko sati kako bi očistio ostatke otpada između obroka. To rezultira zvukovima koji pokazuju da vaša crijeva rade svoj posao i rade kako treba. Međutim, ako normalni zvukovi u želucu također uzrokuju bol, oteklinu ili temperaturu, to može značiti infekciju želuca i vrijeme je da posjetite liječnika.

2. Hvatanje zraka noću

Hrkanje će možda smetati onome tko spava pored vas, ali nije znak nečeg ozbiljnog. Iznenadno ostajanje bez zraka može značiti da imate apneju za vrijeme spavanja. Ovaj poremećaj spavanja ima sljedeće simptome, uključujući zaustavljanje i početak disanja, dahtanje, frktanje ili zvukove gušenja, često buđenje i glasno hrkanje.

Znakovi da imate ovo stanje uključuju osjećaj iscrpljenosti tijekom dana unatoč dobrom odmoru. Oboljelima također može biti teško koncentrirati se i mogu se probuditi s glavoboljom.  Stanje također može povećati vašu vjerojatnost drugih stanja kao što su visoki krvni tlak, bolesti srca, dijabetes tipa 2, depresija i moždani udar.

3. Pucketanje gležnjeva i koljena

Pucketanje i pucanje u koljenima i gležnjevima može biti posljedica pucanja tetiva preko zglobova. Promjene u tekućinama koje stvaraju mjehuriće plina i zglobovi se pomiču. Ako osjećate bol, oticanje ili stezanje zglobova ili ako osjećate da ne možete vježbati, trebali biste posjetiti liječnika opće prakse.

4. Zviždući nos

Ako vam nos zviždi dok dišete, to obično znači da ste začepljeni jer vam se prostor u nosu sužava. Ali ako se ovaj zvuk pojavi nakon ozljede ili presnažnog kopanja nosa, to bi mogao biti perforirani septum ili rupa između nosnih prolaza i vrijedi posjetiti liječnika.

5. Škljocanje čeljusti

Prema Jamesu Van Essu, docentu oralne kirurgije, škljocaji i pucanja u vašoj čeljusnoj kosti mogu značiti da hrskavica u vašoj gornjoj i donjoj čeljusti nije poravnata.

Nema razloga za brigu osim ako vam se čeljust ukoči i ne možete ju otvoriti ili zatvorit. Kako bi spriječili pogoršanje simptoma, oboljeli bi trebali izbjegavati žvakaće gume i hranu za žvakanje i razmisliti o štitniku za usta ako noću stišću čeljust.

6. Zvonjenje u ušima

Ako patite od zvuka zvonjenja ili brujanja u jednom ili oba uha koji nije iz vanjskog izvora, vjerojatno se radi o tinitusu, koji može doći i proći ili biti konstantan.

Ako je redovito i utječe na vaš san ili koncentraciju, trebali biste posjetiti zdravstvenog stručnjaka. Može biti uzrokovana infekcijom uha ili nakupljanjem voska, ali može signalizirati gubitak sluha.

7. Srce vam kuca u ušima

Pulsirajući tinitus uzrokovan je promjenom protoka krvi u krvnim žilama. To se može dogoditi kada naporno vježbate ili kada ste trudni. To također može značiti da imate ozbiljnu anemiju ili preaktivnu štitnjaču.

Promjene u protoku krvi, kaže dobrotvorna organizacija, mogu biti uzrokovane otvrdnućem arterija, visokim krvnim tlakom ili tumorima u glavi i vratu. Savjetuje se svakome tko osjeti pulsirajući tinitus da ga pregleda liječnik.

8. ‘Škljocanje’ u grlu

Zvuk škljocanja u grlu može biti pokazatelj neuroloških bolesti, poput Parkinsonove bolesti, koje utječu na kontrolu mišića. Višak štitnjače hrskavice može uzrokovati ovaj simptom. Trebali biste posjetiti liječnika ako osjetite škljocaje u grlu dok gutate.

9. Glasan prasak dok tonete u san

Ako čujete glasan udarac dok zaspite ili se probudite, imate sindrom eksplodirajuće glave. Pregled studije u ‘Sleep Medicine Reviews’ kaže da oni s ovim stanjem kažu da zvuči poput nasilnih eksplozija, električne struje, pljeskanja, vatrometa i munja. Ove zastrašujuće epizode traju sekundu ili dvije, ali to tehnički ne šteti vašem zdravlju.

10. Kašalj i hripanje

Čini se da su kašalj i prehlada vječno prisutni u zimskim mjesecima, pa čak i ljeti. Ako se dok kašljete javlja hripanje, to može značiti da je vrijeme za posjet liječniku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!