Polimiozitis: Slabost u mišićima kojoj se ne zna uzrok, a ne može se izliječiti

Zdravlje 19. stu 202115:16 0 komentara
bol, bolovi, djevojka
Pixabay / ilustracija

Polimiozitis je upalna bolest koja uzrokuje slabost i bol mišića na obje strane tijela. Osim mišića, može doći i do upale u tkivima oko mišića kao što su krvne žile. Najčešći je kod odraslih ljudi, između 30 i 60 godina te je češći kod žena.

Simptomi se razvijaju postepeno tjednima ili mjesecima, a ne postoji lijek za ovo stanje, već pomažu lijekovi koji ublažavaju simptome.

Zašto nastaje polimiozitis?

Nije poznat točan uzrok polimiozitisa. Ipak, ova se bolest ponaša kao autoimuna bolest kod koje imunološki sustav napada vlastite stanice u tijelu. Osobe koje imaju lupus, Raynaudov sindrom ili reumatoidni artritis te HIV ili karcinom su u većoj opasnosti da će razviti i polimiozitis.

Kako prepoznati polimiozitis?

Jedan od glavnih simptoma polimiozitisa je slabost u mišićima i to onima koji se nalaze blizu trupa. Ovdje spadaju: mišići u bokovima, bedrima, nadlakticama, ramenu, gornjem dijelu leđa i vratu. Slabost će se pojaviti s obje strane tijela, a s vremenom će stanje biti sve gore. Ako imate polimiozitis primijetit ćete poteškoće i nemogućnost podizanja ruku preko glave, pojavit će se i problemi kod uspinjanja stepenicama, ustajanja iz stolice ili kod nošenja težih stvari.

Osim slabosti, može se pojaviti i bol u mišićima, a s vremenom može doći i do atrofije mišića. Bolest sporo napreduje pa se simptomi neće uočiti odmah.

Dakle, simptomi polimiozitisa su:

⦁ slabost u mišićima
⦁ bol u mišićima
⦁ povišena temperatura
⦁ gubitak kilograma
⦁ bol u zglobovima

U određenim slučajevima može doći i do komplikacija kao što su problemi s gutanjem ili disanjem, a može doći i do upale pluća. Također, polimiozitis može pratiti i upalni proces na koži, a to se onda naziva dermatomiozitis koji se očituje crvenim osipom.

Kako se dijagnosticira polimiozitis?

Kako bi se otklonile određene dijagnoze, potrebno je napraviti niz pretraga, a jednako tako će biti važno uzeti anamnezu pacijenta. Bit će potrebno neko vrijeme kako bi se odbacile bolesti povezane sa slabljenjem mišića te da se dođe do prave dijagnoze. Pretrage koje se najčešće rade su: krvne pretrage, elektromiografija koja ispituje rad mišića, magnetska rezonanca i biopsija mišića.

Kako se tretira polimiozitis?

Polimiozitis je bolest za koju ne postoji lijek, ali zato postoje načini kako se mogu olakšati simptomi. Ovdje spadaju kortikosteroidi koji će ublažiti upalu u mišićima, zatim imunosupresivni lijekovi i na kraju fizikalna terapija kako bi se ojačali mišići.

Dakle, polimiozitis je bolest koja uzrokuje slabost mišića, a može biti praćena i upalnim promjenama na koži. Bolest se razvija mjesecima, a simptomi otežavaju i onemogućuju obavljanje određenih svakodnevnih aktivnosti. Potrebno je potražiti liječničku pomoć kako bi se ublažili simptomi i olakšao život pacijenta.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!