Pravilna prehrana ne treba biti skupa: Nutricionist otkrio kako izgleda povoljan, a bogat jelovnik

Zdravlje 23. stu 202317:51 0 komentara
Unsplash / Ilustracija

Ovaj vodič napisao je Dominik Stanković, magistar nutricionizma iz savjetovališta za prehranu nutricionizam.hr.

“Pravilna prehrana je skupa” – rečenica je koju je svaki nutricionist čuo bezbroj puta. Iz mog iskustva, ona se često koristi kao izgovor.

Pravilna prehrana zahtijeva određenu disciplinu i organizaciju. Kada se dugi niz godina hranimo nepravilno, konzumiramo brzo dostupne, a često nutritivno siromašne namirnice, isto postane navika. A navike je teško promijeniti.

Upravo zato se rečenica s početka teksta tako često koristi. Promijeniti navike nije lako, a ljudi najčešće vole održavati tzv. status quo.

Potrebno je dobro planiranje

Posljedice nepravilne prehrane nećemo vidjeti od danas do sutra, već ih vidimo nakon nekog vremena, kada se nakupe kilogrami ili kada nastupi bolest. Većina ljudi, nažalost, tek tada odluči promijeniti svoje navike. Tada potroše još više novca tražeći najčešće bezuspješna i brza rješenja, a istovremeno imaju veće zdravstvene troškove.

Osim toga, uz planiranje i organizaciju prehrane, ona može biti višestruko jeftinija od dosadašnjeg načina prehrane s obzirom na to da se na taj način smanjuju bacanje hrane, kupovanje nepotrebnih namirnica i česti odlasci do trgovine koji rezultiraju impulzivnim kupnjama.

Nadalje, popularni članci o prehrani naučili su nas da pravilna prehrana znači organske, skupe i egzotične namirnice. To jednostavno nije točno. Pravilno se možemo hraniti i bez da konzumiramo amarant, peruanske jagode i goji bobice.

Metoda tzv. “zdravog tanjura”

Slaganje pravilnih, a cjenovno dostupnih obroka najbolje ću objasniti slikovito, koristeći metodu tzv. “zdravog tanjura”. Polovicu takvog tanjura treba činiti povrće, četvrtinu izvor proteina i četvrtinu izvor ugljikohidrata.

U tom slučaju polovicu tanjura može činiti cvjetača kuhana na pari uz komad mesa veličine dlana. Preostalu četvrtinu tanjura neka čini jedan pečeni krumpir srednje veličine. Uz dodatak šalice jogurta i jednu jabuku, kao međuobrok nakon, dobili smo uravnotežen i cjelovit obrok.

Zvuči li vam on skupo?

Princip se može primijeniti na bilo koje drugo povrće koje imate kod kuće, a izvor proteina može biti puretina, jaja, svinjetina, junetina i slično. Kao izvor ugljikohidrata možete izabrati i našu tradicionalnu, pomalo zaboravljenu, žitaricu heljdu, ali i proso, integralni kruh, grah, slanutak te rižu.

Voće i povrće birajte ovisno o sezoni kako biste dodatno uštedjeli, ali nemojte se bojati brzo smrznutog voća i povrća koji su nutritivno bogata i praktična opcija.

Unsplash / Ilustracija

Kako dodatno uštediti?

Prije odlaska u trgovinu dobro pregledajte što već imate kod kuće.

S time na umu isplanirajte što ćete kuhati idućih nekoliko dana. Trudite se prvo iskoristiti namirnice s najkraćim rokom trajanja u tom trenutku. Sastavite popis preostalih namirnica koje vam nedostaju za pripremu planiranih obroka i ponesite ga u trgovinu.

Na taj način ćete izbjeći bacanje hrane, ali i nepotrebno kupovanje čitavog niza namirnica koje vam u tom trenutku uopće ne trebaju. Također, planiranjem prehrane i kupovinom unaprijed spriječit ćete potencijalne odlaske u pekaru i naručivanje hrane iz restorana do kojih često dolazi kada smo gladni, a u hladnjaku “nemamo ništa”.

Za kraj, osim direktne uštede, praćenje principa pravilne prehrane donosi i dugoročne uštede. Uštedu zdravlja i uštedu na zdravstvenim troškovima.

Unaprijediti svoju prehranu možeš već danas, a kao prvi korak u tome pomoći će ti besplatna analiza prehrane. Ispuni ju i primi savjete za njeno poboljšanje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!