Upala testisa ili orhitis nastaje zbog bakterijske ili virusne infekcije u jednom ili u oba testisa.
Može se prepoznati po iznenadnoj, jakoj boli koja se može proširiti na prepone. Važno je odmah reagirati i posjetiti liječnika jer u suprotnom može doći do komplikacije kao što je neplodnost.
Zašto dolazi do upale testisa?
Upala testisa je rezultat bakterija kao što su Escherichia coli ili Streptokoki koje se nalaze negdje u tijelu, a kroz krv dolaze do testisa. Najčešći razlog upale testisa je bakterija koja uzrokuje spolno prenosive bolesti kao što su gonoreja i klamidija, a do upale dolazi zbog nezaštićenog spolnog odnosa.
Uzročnik upale testisa može biti i virus koji uzrokuje zaušnjake. Osim toga, ovo stanje može biti rezultat i epididimitisa, odnosno infekcije cijevi na stražnjem dijelu testisa koja pohranjuje i izbacuje spermu iz testisa. Do ovoga dolazi kada se bakterija iz mokraćne cijevi ili mjehura proširi na cijev epididimis.
Kako prepoznati upalu testisa?
Prvi simptom je bol, koja može biti slabija ili jača, a koja se može osjetiti u jednom ili u oba testisa. Bol se može pojačati kod mokrenja, naprezanja kod pražnjenja crijeva ili kod spolnih odnosa. Još neki simptomi koji se mogu pojaviti su:
- naticanje testisa
- povišena temperatura
- crvena ili ljubičasta boja testisa
- krv u sjemenu
- mučnina i povraćanje
- povećana prostata
- natečeni limfni čvorovi u preponama
Kako se dijagnosticira upala testisa?
Liječnik će prvo pitati pacijenta o bolovima, a potom će napraviti i fizički pregled. Kod dijagnoze može pomoći i ultrazvuk testisa, uzorak mokraće kako bi se vidjelo radi li se o spolnoj bolesti te krvna pretraga kako bi se odbacilo postojanje HIV-a.
Važno je otići što ranije kod liječnika kako bi što ranije počelo liječenje, ali i kako ne bi došlo do komplikacija. Ako se upala testisa ne liječi, može doći do neplodnosti, skupljanja testisa, gubitka jednog ili oba testisa, a to može dovesti i do nekih ozbiljnih bolesti.
Kako se liječi upala testisa?
Liječenje će ovisiti o uzroku upale. Ako je upalu testisa izazvala bakterija, tretirat će se antibioticima najmanje deset dana. Nekada će se morati liječiti sama spolna bolest, ako postoji, dok će nekada biti potreban odlazak u bolnicu i hospitalizacija. Nakon liječenja potrebno je ponovno posjetiti liječnika kako bi bili sigurni da se upala u potpunosti povukla. Upala se može ponoviti i nekoliko puta kroz život te je zbog toga važno koristiti zaštitu kod spolnih odnosa.
Upala testisa može se tretirati i kod kuće, kako bi se olakšali simptomi. Pomoći mogu lijekovi protiv bolova ili hladni oblozi.
Dakle, upala testisa javlja se zbog bakterijske ili virusne infekcije, kao i zbog epididimitisa, a u nekim slučajevima uzrok neće biti poznat. Može se prepoznati po bolovima u testisima ili po naticanju, a potrebno je uočiti simptome i posjetiti liječnika kako ne bi došlo do neželjenih posljedica.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!