Otkako je premijer Plenković u ponedjeljak predložio osječko-baranjskog župana i potpredsjednika HDZ-a Ivana Anušića za novog ministra obrane, koji će zamijeniti Marija Banožića ozlijeđenog u prometnoj nesreći u kojoj je jedna osoba poginula, ta se kadrovska odluka isključivo "čita" i tumači u svjetlu unutarstranačkih odnosa.
Ivan Anušić, naime, slovi kao najsnažniji eventualni oponent Plenkoviću unutar HDZ-a pa ga ovaj “dovodi u Zagreb kako bi ga držao pod kontrolom”, kako je to jučer kazao za naš portal politički analitičar Žarko Puhovski.
Činjenica jest da Anušić, osim što je višestruko odlikovani dragovoljac Domovinskog rata koji je prošao mnoga bojišta i bio pripadnik Vojne policije, nema u svojoj biografiji drugih natuknica koje bi ga kvalificirale za osobu koja će voditi sektor obrane. Takvih kvalifikacija, doduše, nije imao ni razriješeni Mario Banožić, ali on je više od tri godine proveo na čelu MORH-a i imao dovoljno vremena za upoznavanje sustava.
Anušić nije dugoročno rješenje?
Činjenica također jest da je trenutna geopolitička situacija u svijetu izuzetno složena i nestabilna, zbog rata u Ukrajini i sukoba Izraela i Hamasa na Bliskom istoku. Stoga se čini legitimnim postaviti pitanje nije li u ovoj prinudnoj kadrovskoj promjeni na čelo MORH-a trebao zasjesti netko s više “sektorskog” znanja i iskustva. Postavili smo ga vojnom i sigurnosnom stručnjaku Marinku Ogorecu koji smatra da je Anušić “prijelazno rješenje” te da će glavninu poslova u MORH-u i dalje odrađivati državni tajnik Zdravko Jakop, inače brigadni general s najvišom razinom izobrazbe za visoke časnike NATO-a stečenu na Defense Collegeu u Rimu.
“Anušić je, koliko znam, samo privremeno i prijelazno rješenje. Donesena je odluka jer je trebalo što prije imati ministra obrane. No, sustav kao takav funkcionira i u postojećim okolnostima. Državni tajnik Jakop je dugo u sustavu i jako dobro ga poznaje pa smatram da ne bi trebalo biti problema. A Anušić će očito na čelu MORH-a biti do izbora. Na neki način, to je pokrpavanje, ali smatram da, što se tiče nacionalne sigurnosti, sustav nije ugrožen”, kazao je Ogorec.
Dodao je da je ministarska funkcija isključivo politička, dok operativci koji najbolje poznaju sustav “odrađuju poslove”.
“Bolje je da resor vodi profesionalac”
Funkcija ministra obrane u proteklih tridesetak godina u hrvatskjim je vladama imala nekonzistentni tretman. Ponekad su na njoj bili bivši aktivni vojnici, umirovljeni generali poput Pavla Miljavca, Ante Kotromanovića i Damira Krstičevića. S druge strane, resor su vodili “potpuni civili” poput Joze Radoša i Željke Antunović tijekom mandata premijera Ivice Račana ili Branka Vukelića i Berislava Rončevića u mandatima Ive Sanadera.
Je li bolje da na čelu Ministarstva obrane bude isključivo civilna osoba ili, pak, netko s vojnim iskustvom i časničkim znamenjem?
“Uvijek je bolje da na čelu resora bude profesionlac koji poznaje sustav i posao. No, hoće li to biti civil koji nema dovoljno znanja i iskustva ili osoba koja je već bila involvirana u sustav i vojne strukture – to je stvar političke odluke”, kazao nam je Ogorec.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare